Ziņas

Sabiedrība

Lauku jauniešu konkursā uzvar projekti saistībā ar biškopību un piena aitu audzēšanu

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) rīkotajā jauniešu uzņēmējdarbības konkursā “Laukiem būt!” par uzvarētājiem atzīti projekti saistībā ar biškopību, piena aitu audzēšanu, kā arī kaņepju un koka apstrādi, aģentūru LETA informēja LLKC pārstāve Iveta Tomsone.

Kopumā septiņas dažādas jauniešu radītas biznesa idejas, kas saistītas gan ar lauksaimniecisko darbību, gan amatniecību un pārtikas ražošanu, tika atzītas par labākajām un saņēma motivējošas naudas balvas.

Par labāko ideju lauksaimniecības nozarē atzīts rēzeknieša Žaņa Jesko projekts “Biškopības produkcijas ražošanas attīstīšana piemājas saimniecībā “Džipšļi””. Kā norādīja uzvarētājs, dalība konkursā ļāvusi pārliecināties par biškopību kā rentablu nodarbi.

Par labāko uzņēmējdarbības attīstības projektu lauksaimniecības nozarē atzīts madonietes Agneses Eidukas sagatavotais projekts “Piena aitu audzēšana saimniecībā “Lejas Virgabaļi”''. Kā norādīja Eiduka, drīzumā tiks iegādātas aitas ar jēriem, lai realizētu ieceri par piena aitu audzēšanas biznesu.

Nominācijā “Labākā ideja nelauksaimniecības nozarē” pirmo un otro vietu dalīja jelgavnieces Lindas Valteres “Rokdarbi no kaņepju šķiedras” un tukumnieka Ulda Rašmaņa “Koka dizaina fabrika laukos”.

Savukārt par labāko uzņēmējdarbības attīstības nelauksaimniecības nozarē projektu atzīts neretnieka Arta Kronīša projekts “Siltumnīcu ražošanas modernizācija”.

Nominācijā “Lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana” pirmo un otro vietu dalīja divi projekti – Jaunpiebalgas novada uzņēmējas Dainas Elksnes “Veselīgu produktu ražotnes izveide”, kur jau top produkti svaigēdājiem, un dobelnieka Mārtiņa Millera “Kazas piena saldējuma ražošana saimniecībā “Pīlādži””.

Konkursa finālisti tika izraudzīti no visiem Latvijas reģioniem, finālā vērtējot pamatotākos no iesniegtajiem 58 biznesa projektiem. Labāko projektu autori saņēma naudas balvas savu biznesa ideju īstenošanai. Kopējais balvu fonds – 30 000 eiro.

Konkurss tika organizēts Valsts lauku tīkla pasākumā “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” un sākās pavasarī ar informatīvajām dienām, kurās jaunieši 26 Latvijas reģionos tika iepazīstināti ar konkursa norisi. Jaunieši piedalījās mācībās, kurās apguva ideju definēšanu, uzņēmējdarbības un grāmatvedības pamatus, biznesa plānu un projektu būtību, to sastāvdaļas, kā arī mācījās izstrādāt biznesa plānus vai projekta pieteikumus. Pasākumā piedalījās 324 jaunieši, bet sertifikātu par mācību pabeigšanu saņēma 227 jaunieši.

Jauniešu uzņēmējdarbības veicināšanas pasākumu LLKC īsteno trešo gadu, un šajā laikā uzņēmējdarbības pamatus apguvuši jau vairāk nekā 500 lauku jauniešu. Daļa no viņiem savas biznesa idejas veiksmīgi īstenojusi dzīvē, tādējādi apliecinot iespējas strādāt un pelnīt laukos.

LETA