Ziņas

Uzņēmējdarbība

Lauksaimnieki: Graudaugu sējumi attīstās labi

Graudaugu sējumi visā Latvijā attīstās labi – tiem pietiek gan siltuma, gan mitruma, un šogad pastāv cerības uz labāku graudaugu ražu nekā pērn, aģentūrai LETA teica aptaujātie nozares pārstāvji. Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrības “Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža aģentūrai LETA sacīja, ka graudaugu sējumiem pietiek gan saules siltuma, gan arī mitruma. Mēreni siltais laiks, kāds ir visā Latvijā, ir labākie apstākļi graudaugu augšanai un attīstībai. “Visvairāk mitruma trūka Zemgalē, taču šobrīd tas ir normas robežās. Periodiski lietus uzlīst visā Latvijā. Lielākās problēmas saistītas ar lielām vēja brāzmām un lietu, kas vietām sējumus gāž veldrē. Tamdēļ var zust graudu kvalitāte un var būt grūtības novākt ražu,” sacīja Ruža. Taču tā kā patlaban graudaugi ir diezgan agrā attīstības stadijā, ir diezgan liela iespējamība, ka augi nedaudz pacelsies, ja arī vējš tos sagāzīs veldrē, viņš piebilda.

Ruža atzina, ka graudaugi nav pilnībā atguvuši attīstībā zaudēto samērā vēlā pavasara dēļ, taču pēdējās nedēļās tie attīstījušies normālā tempā. Pastāv cerības, ka ražas novākšana nebūs būtiski vēlāka kā pērn. Arī sinoptiķu solītie laika apstākļi turpmāk nerada bažas par sējumu attīstību. Problēmas varētu rasties vienīgi tad, ja uznāk spēcīgas lietus šaltis un krusa, taču pret šo dabas parādību nodarīto kaitējumu graudaugiem ir pieejama apdrošināšana. Daļa lauksaimnieku to izmanto, bet pārējie rēķinās ar dabas apstākļu radītiem riskiem.

Viņš piebilda, ka gaidāmajai graudaugu ražai ir labs potenciāls un vasarāju un ziemāju kopējā raža varētu arī pārsniegt iepriekšējā gada līmeni, ja laika apstākļi būs labvēlīgi arī turpmāk. “Līdz ražas novākšanai vēl ir vesels mēnesis, tāpēc negribu prognozēt ražu – viss var mainīties vienas dienas laikā, taču pašlaik ražas potenciāls ir labāks. Tas saistīts ar laika apstākļiem vasaras sākumā – mēreni silto klimatu un sauli pietiekamā daudzumā, kā arī nokrišņiem. Augiem ļoti nepatīk liels karstums. Ja ir ļoti vēss, tie attīstās ļoti lēni. Taču patlaban viss ir salīdzinoši ļoti labi,” sacīja Ruža. Viņš piebilda, ka šogad arī graudaugu sējumu platības ir pieaugušas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis aģentūrai LETA sacīja, ka sējumi patlaban izskatās labi. “Ja salīdzina ar to, kā vasarāji izskatījās pagājušogad šajā laikā, tad šogad tie izskatās ļoti labi. Vasarājiem pietiek mitruma, ik pa laikam uzlīst lietus un lauki izskatās labi. Lauksaimniekiem jāseko līdzi augu aizsardzībai, slimībām un kaitēkļiem, tad jau viss būs labi,” teica Balodis, pieļaujot, ka vienīgi ražas novākšana var nedaudz novēloties.

Viņš arī piebilda, ka šā gada ražas prognoze nav pasliktinājusies salīdzinājumā ar vasaras sākumu – vasarāju graudaugu ražas varētu būt virs vidējā Latvijas līmeņa. Arī ziemājiem mitruma un gaismas pietiek. Ja arī turpmākie laika apstākļi būs labi, raža nebūs sliktāka kā pērn. Samērā maz līdz šim attīstījušies griķi, taču tiem vēl ir iespēja atgūt nokavēto. Vienlaikus Balodis pauda cerību, ka nesekos vētras un krusa, kas labību varētu sagāzt veldrē.

Balodis uzsvēra, ka lauksaimniekiem ir ļoti svarīgi pasargāt sējumus no kaitēkļiem, kā piemēram, laputīm, kas vietām laukos parādās. Ja saimnieks pamana kaitēkļus, tos vajag ierobežot. Kaitēkļiem patīk silts un saulains laiks, kādu sola turpmākajās dienas, tāpēc pastiprināti jāseko līdzi labības laukiem.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka saskaņā ar LLKC aplēsēm jūnija vidū siltuma un mitruma ziemāju un vasarāju sējumi bija strauji attīstījušies un vasarāji bija labi sacerojuši.