Ziņas

Sabiedrība

Latvijas sajūta jānodod nākamajām paaudzēm

Kopā ziedošā pavasarī. Za­ne un Mārtiņš Martinsoni meitām Elīzai, Līvai māca sajust to īpašo, kas ir Latvijā.Foto: Marta Martinsone - Kaša

1918. gada 18. novembris un 1990. gada 4. maijs ir nozīmīgākie datumi Latvijas valsts vēsturē. Pavasara ziedonī pirms 29 gadiem Augstākās Padomes 138 deputāti pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Todien Latvijā bijām vienoti attieksmē, izjūtās un nākotnē.

Latvijas Neatkarības atjaunošanas diena ir svētki, kad svinēt atgūto neatkarību, būt kopā ģimenē, dzimtā, savā valstī.

“Valsts svētki arī mūsu ģimenē ir svarīgi,” saka straupiete Zane Martinsone. Viņa ar vīru Mārtiņu audzina meitas Līvu un Elīzu, kurai 1. maijā nosvinēja gada jubileju.

“Svētki – tā ir kopā būšana,” uzsver Zane un piebilst, ka ikdienā tā vienmēr pietrūkst. Mārtiņš strādā kūdras ieguves uzņēmumā, patlaban Zane ir kopā ar meitām, bet drīz atgriezīsies darbā. Viņa ir koru diriģente, arī pati dzied korī. “Bieži valstij nozīmīgos svētkos esmu koncertos. Līva zina – mammai ir koncerts. Taču vienmēr mums ir svētku pusdienas. Un, pašsaprotami, uz galda ir balts galdauts,” pastāsta Zane.

Viņa ir pārliecināta, ka vecāki, vecvecāki ir tie, kuri jaunajai paaudzei nodod stāstus par pašu piedzīvoto, un tas paliek atmiņā. “Diemžēl, kad mums stāsta, neklausāmies, nepajautājam to, kas vēlāk ir būtisks. Tikai pēc gadiem saprotam, ko esam palaiduši garām. Man vecvecāki daudz stāstījuši caur dziesmām. Arī mēs ģimenē daudz dziedam,” pārdomās dalās Līvas un Elīzas mamma un uzsver, ka patlaban meitām dzīvē svarīgākais, lai mamma un tētis ir blakus. Visiem četriem, Līvas mudinātiem, vakaros patīk doties pastaigās. Tad raisās sarunas un tiek meklētas atbildes uz daudziem kāpēc. “No mājas saulrietā redzam seno pilskalnu. Apkārt skaistā Straupes ainava. Tās ir izjūtas, ko nododam meitām,” teic Zane un piebilst, ka Straupē ir daudz ģimeņu, kurās aug bērni, arī Elīzai un Līvai ir radinieki viņu vecumā.

Tāpat kā daudzu ģimeņu lokā, arī Zanei un Mārtiņam draugi, radi un pazīstami dzīvo un strādā ārzemēs. Arī Mārtiņam vairākkārt piedāvāts braukt peļņā. “Kaut vai darbā paiet ilgas stundas, tomēr var samīļot meitas, Mums ir svarīgi būt kopā,” uzsver Zane.

Zane un Mārtiņš mantojumā no iepriekšējās mājas saimnieces saņēmuši šūtu Latvijas karogu. Tas tiek saudzēts un glabāts kā vēstures liecība. “Vēl daudz darāmā, lai izveidotu mājas apkārtni tādu, kādu vēlamies. Tad noteikti pagalmā būs karoga masts, tagad karogs plīvo statīvā pie mājas,” pastāsta saimniece.

FOTO: Marta Martinsone – Kaša