Ziņas

Sports

Latvijas kausos vietas sadalītas

Starts. Sacensību "Cēsu sprints" distancē dodas "CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja" pārstāvis Uldis Alksnis, kurš Sprinta kausa kopvērtējumā savā grupā ieņēma trešo vietu.Foto: Māris Buholcs

Orientēšanās sezona Latvijā lēnām tuvojas izskaņai. Beigušās cīņas par Latvijas kausiem, punkti saskaitīti, vietas zināmas, un sportistiem atliek gaidīt noslēguma pasākumu, lai saņemtu nopelnītās godalgas. Patīkami, ka apbalvoto vidū būs arī kluba “CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja” orientieristi.

Pēdējie punkti

Pirms nedēļas risinājās divas pēdējās orientēšanās sacensības, kurās dalībnieki varēja iekrāt punktus kopējā Latvijas kausa ieskaitē.

Vispirms Baldones novadā notika Latvijas čempionāts maratonā. Veiksme šoreiz nedaudz novērsās no “CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja” komandas, jo turpceļā autobusam pārsprāga riepa, tādēļ sportisti nokavēja startu, kas jūtami ietekmēja rezultātus. Taču gluži bešā viņi nepalika, un dažs tika arī pie godalgotām vietām. Čempiones titulu izcīnīja Zanda Abzalone (S35 grupa), sudraba medaļu – Edijs Dzalbs (V16) un Ēriks Ūdris (V50), bet bronza šoreiz Kasparam Radziņam (V21A).

Dienu vēlāk orientieristi tikās sacensībās “Siguldas rudens”, kas noteica galīgo vietu sadalījumu Latvijas kausa izcīņas kopvērtējumā. Šajās sacensībās pie uzvarētāja titula tika E. Dzalbs (V16), Elīza Katlapa (S18), Agris Peipiņš (V35), otro vietu izcīnīja – Kristīne Brunere (S14), Sabīne Dzalba (S18), Andris Cāns (V21A), Ēriks Ūdris (V50), bet trešo – Māris Baltiņš (V21B) un Dagnis Kaņepe (V45).

Komanda – ceturtā

Šogad pirmo reizi visas sezonas garumā notika vērtēšana arī klubu ieskaitē. Atbilstoši nolikumam ieskaitē bija 15 sacensības, un uzvarētājus Klubu kausa kopvērtējumā noteica, sasummējot visu 15 posmu koeficientu summas.
“CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja” šajā vērtējumā ierindojās 4.vietā, pavisam nedaudz (20 punktus) zaudējot 3.vietas ieguvējiem “Kāpa OK”. Ne pārāk tālu – 80 punkti – arī otrā vieta, kurā “Azimuts OK- Sm BJSS”, bet no līderiem “Auseklis IK” šķīra vairāk nekā 700 punktu.

Kluba “Meridiāns” vadītājs Juris Knēts atzīst, ka 20 un pat 80 punkti ir minimāla starpība, ja vien ne ķibele ar autobusa riepu, komanda būtu augstāk: “Ja tas nenotiktu, visticamāk, kopvērtējumā būtu augstāk, bet sanāca, kā sanāca. Pieļauju, ka tas ietekmēja arī individuālo kopvērtējumu.”

Klubu vērtējuma noteikšana visas sezonas garumā bijusi pirmo reizi. Līdz šim kopvērtējums tika noteikts “Kāpas” trīsdienās, kur “Meridiāns” bijis arī pirmajā vietā. J. Knēts gan norāda, ka pilnīgi objektīvs klubu vērtējums nav un to derētu pārskatīt. Kaut vai punktu, ka jāpiedalās visos posmos, lai būtu ieskaite. Ne uz visiem posmiem var aizbraukt labākajā sastāvā.

Individuāli un stafetes

Nopietnāka cīņa individuālajā vērtējumā bija Latvijas kausa izcīņā, kur tika vērtēti vidējo un garo distanču rezultāti. Kopumā notika 15 sacensības. Lai noteiktu uzvarētājus kopvērtējumā elites grupām, summēja sešus labākos koeficientus, pārējām grupām astoņus labākos koeficientus. “CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja” orientieristiem kopvērtējumā vairākas pirmās vietas. Par kausu ieguvējiem kļuvuši: Leonarda Baltiņa (S12 grupā), Kristīne Brunere (S14), Līga Celiņa (S21A), Kaspars Radziņš (V21A), Agris Peipiņš (V35), Igors Bužs (V55), Juris Kokins (V60).

Otrajā vietā kopvērtējumā Kristīne Bertuka (S21E) un Zanda Abzalone (S35), bet trešajā – Elīza Katlapa (S18), Edijs Dzalbs (V16), Jānis Butāns (V35), Ēriks Ūdris (V50) un Ivars Vītiņš (V80).

Vēl daži orientieristi iekļuva labāko sešniekā. 4.vietā V21A grupā Ivars Celiņš, 5. – V16 grupā Rihards Knēts un 6. – V60 grupā Uldis Alksnis.

Sprinta kausa ieskaitē notika četras sacensības. Kopvērtējumā vērtēja trīs labākos rezultātus, lai ieņemtu vietu kopvērtējumā, dalībniekam jāpiedalās vismaz divos posmos.

Sievietēm elites grupā (SE) labāko sešniekā trīs kluba “CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja” orientieristes. Par sezonas uzvarētāju kļuva Sandra Grosberga, 5.vietā L. Celiņa, 6. – K. Bertuka. Jau rakstīts, ka S. Grosberga ir arī Latvijas izlases dalībniece. Viņa pēc sacensībām “Cēsu sprints” atzina, ka uzvara Sprinta kausā nākusi viegli, jo konkurence Latvijā nav tik nopietna, kā gribētos.

Vēl Sprinta kausā par kopvērtējuma uzvarētājiem kļuvuši: K. Brunere (S14), Z. Abzalone (S35), K. Radziņš (V21), A. Peipiņš (V35). Otrajā vietā – E. Katlapa (S18), R. Knēts (V16), trešajā – L. Baltiņa (S12), I. Celiņš (V21), U. Alksnis (V55). Vēl sešniekā: E. Dzalbam – 4.vieta V16 grupā; Andrim Neimanim 4.vieta V18 grupā, Aigaram Leibomam 5.vieta V45 grupā un Kristapam Bruneram 6.vieta V18 grupā.

Trīs sacensības notika arī Stafešu kausa izcīņā. Kluba “CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja” komandas uzvarēja S21 grupā, izcīnīja otro vietu S16 grupā un V16 grupā, trešo – V14 grupā, ceturto – S21 grupā, piekto – V12, V21 un V120 grupā. Vairākās vecuma grupās tikai viens starts, tāpēc arī nav kopvērtējumā.

Visas sezonas garumā notiek arī sacensības velo orientēšanās. Dalībnieku tajās nav daudz, bet viņu vidū ir arī daži mūsu puses sportisti. Velo kausa kopvērtējumā dāmām S21 grupā ceturtā Mārīte Knēta, kas pārstāv klubu “Mona”, bet Aiga Strazdiņa no kluba “Meridiāns” ir septītā. Labāko sešniekā trīs Lietuvas velo orientieristes.

Latvijas velo rangā S16 grupā 1. Ernestīne Knēta, viņa labākā arī S18 grupā. S21 grupā A. Strazdiņa –2., M. Knēta – 4.; V40 grupā 4. – Ivo Lupkins; V50 grupā 2. – Egils Gruzde, 6. – Gints Ezeriņš.

Ar skatu nākotnē

Cēsu pusē par orientēšanās sacensībām ir atbildīgs klubs “Meridiāns”, kas visas vasaras garumā rīko savu seriālu, vēl tagad turpinās sacensību nakts kārtas, bet septembra beigās viņi rīkoja plašas starptautiskas sacensības “Euromeeting”, līdztekus kurām notika arī sacensības “Cēsu rudens” un “Cēsu sprints”.

J. Knēts atzīst, ka uzdevums paveikts veiksmīgi, sacensības izdevušās: “Protams, vienmēr var būt labāk, zinām, ko vēl var uzlabot, bet kopumā viss bija, kā nākas. Paši vērtējam, ka desmit ballu sistēmā astoņi vai deviņi varētu likt.”

Šis bija kā ģenerālmēģinājums nākamā gada sacensībām, kad Cēsīs notiks Pasaules kausa posms, kurā pasaules labākie orientieristi sacentīsies trīs distancēs: stafetēs, vidējā distancē un sprintā. Divas pirmās notiks Ozolkalna, Žagarkalna apkaimē, sprints – Cēsu vecpilsētā. Reljefs pirmajā dienā pietuvināts Siguldas apkaimei, kur 2018.gadā notiks Pasaules čempionāts.

Pasaules kausa sacensību sarīkošana uzticēta “Meridiāna” komandai, un J. Knēts neslēpj, ka tas uzliek atbildību. Jau pirmā kopā sanākšana bijusi, lai pārrunātu gaidāmās sacensības.

“Saprotam, ka nāksies mobilizēt visus spēkus, laikus sākt gatavošanos, bet viss ir izdarāms. Zinām, kā tas paveicams. Tas nav nekas neiespējams, pamatā taču sacensības vien ir, tas nav nekāds kosmoss. Atliek tikai darīt, un viss izdosies,” saka J. Knēts.