Ziņas

Sabiedrība

Latvijas Banka laiž apgrozībā ES karoga jubilejai veltītu divu eiro piemiņas monētu

Latvijas Banka šodien laidīs apgrozībā divu eiro piemiņas monētu “Eiropas Savienības karogam 30”.

Šīs monētas nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda – ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus. Šī monēta ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā un citās eirozonas dalībvalstīs.

No šodienas monēta būs pieejama apmaiņai Latvijas Bankas kasēs Rīgā un Liepājā. 10 000 monētu būs iespējams iegādāties arī “Brilliant Uncirculated” kvalitātē īpašā suvenīriesaiņojumā. To cena Latvijas Bankas kasēs – 7,30 eiro, informē Latvijas Banka.

Šī ir eirozonas valstu kopīgā divu eiro piemiņas monēta, kuras dizains tika noskaidrots konkursā un tam sekojošā eiropiešu balsojumā, kurā piedalījās aptuveni 100 000 cilvēku. Monēta veltīta 30 gadu jubilejai, kopš Eiropas Savienības (ES) līderi apstiprināja Eiropas karogu par oficiālu ES simbolu.

Piemiņas monētas grafisko dizainu veidojis Georgijs Stamatopuls no Grieķijas Bankas. Latvijas Bankas izlaistajām monētām reversā ir uzraksts “Latvija”, un monētas jostā, tāpat kā visām Latvijas divu eiro apgrozības monētām, ir uzraksts “Dievs * svētī * Latviju”. Piemiņas jeb īpaša dizaina apgrozības monētu Eiropas puse ar nominālvērtības norādi, materiāls un izmērs neatšķiras no citām divu eiro apgrozības monētām.

Jaunās divu eiro monētas kaltas Bādenes-Virtembergas valsts kaltuvē Vācijā.

Latvijā izlaistās monētas “Eiropas Savienības karogam 30” tirāža ir viens miljons eksemplāru. Latvijas Bankas pieredze liecina, ka šāda tirāža ir pietiekama, lai monētas apmaiņai pietiktu visiem interesentiem vismaz vairākas nedēļas.

Kā ziņots, Latvijas Banka šogad plāno izdot arī piemiņas divu eiro monētu ar stārķa attēlu. Šī monēta plānota gada nogalē.

Katru gadu ikviena eirozonas valsts var izlaist divas divu eiro piemiņas monētas, kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus tam visas eirozonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu par kopēju ES valstu tēmu.

Eiropas Centrālās bankas mājaslapā publicētā informācija liecina, ka līdz ES karoga piemiņas monētas izdošanai eirozonā kopīgi emitētas trīs piemiņas monētas: 2007.gada martā, pieminot Romas līguma 50.gadadienu, 2009.gada janvārī par godu Ekonomikas un monetārās savienības 10.gadadienai, kā arī 2012.gada janvārī, pieminot eiro banknošu un monētu ieviešanas 10.gadadienu.

Latvijas Banka pirmo eiro piemiņas monētu izdeva pērn, un tā bija veltīta Rīgai – kultūras galvaspilsētai. Šogad februārī Latvijas Banka izdeva Latvijas prezidentūrai ES veltītu divu eiro piemiņas monētu.