Ziņas

Sabiedrība

“Lasīšanas stafetē” iegūst balvu

Prieks par lasītprieku. Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja Lāsma Vasmane – Mašina (no labās), konkursa laureāte Ruta Blažēvica kopā ar mammu Kristīni un bibliogrāfi Intu Zaksu.Foto: Sarmīte Feldmane

“Mums lielākais prieks, ka bērni lasa. Tas arī ir bibliotēkas uzdevums – rosināt, ieinteresēt viņus to darīt,” saka Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja Lāsma Vasmane – Mašina.

Lai bērni lasītu, ieinteresētas ir arī izdevniecības, un, lai piesaistītu jaunos lasītājus, rīko dažādus konkursus.

“Populārākā un zināmākā ir “Lasītāju žūrija”, bet jau septiņus gadus Zvaigzne ABC rīko “Lasīšanas stafeti”, “Latvijas mediji” izsludinājuši “Grāmatonu”. Bērniem jāizlasa ieteiktās grāmatas, jāizpilda uzdevumi, un var tikt pie vērtīgām balvām,” pastāsta nodaļas bibliogrāfe  Inta Zaksa.

Pagājušonedēļ cēsnieki saņēma labu ziņu – “Lasīšanas stafetē” vecuma grupā no astoņiem līdz 11 gadiem Ruta Blažēvica ieguva otro vietu un naudas balvu.      “No saraksta izvēlējos Valda Rūm­nie­ka “Pazudušais gredzens”, Dzintara Tilaka “Šausmiņa” un Dainas Ozoliņas “Pandēmijas detektīvi”,” pastāsta Ruta un piebilst, ka, tā kā mācās mākslas skolā, nebijis grūti uzzīmēt grāmatu vāku zīmējumus un kopā ar māsu izveidot reklāmas video. “Lasot vienmēr iztēlojos, kādi izskatās varoņi, dzīvoju līdzi aprakstītajiem notikumiem, lasot gan smejos, gan raudu,” atklāj Ruta. Īpaši viņai patīk grāmatas par piedzīvojumiem, burvestībām un draudzību. Rutas mīļākā ir Lūsijas Modas Montgomerijas grāmata ”Anna no Zaļajiem jumtiem”.

Rutas mamma Kristīne pastāsta, ka ģimenē visi ir cītīgi lasītāji, bet par Rutu kāda radiniece teikusi: “Viņa ir grāmatu mīļotāja. La­sītāja ar pieredzi.”    “Bērnībā vienu vakaru es, otru tētis lasījām meitai priekšā. Bet pasakas viņai īsti nepatika,” stāsta Kristīne, bet meita piebilst, ka teikas par    nogrimušām pilīm gan patikušas. Mamma atzīst, ka meitai iesaka grāmatas, kuras pašai patikušas bērnībā. Piemēram, “Garkājtē­tiņu”, kas Rutai paticis arī tāpēc, ka notikumi aprakstīti kā vēstules. “Kad Ruta izlasīja Luīzes Pas­tores piedzīvojumu stāstu “Lai­mes bērni”, viņa vērtēja, ka grāmata ir interesantāka par Hariju Poteru. Visi ģimenē izlasījām. Ruta labprāt lasa grāmatas, kas domātas jau vecākiem bērniem,” stāsta mamma.

Patlaban Ruta  lasa Žila Verna “20 tūkstoši ljē pa jūras dzelmi”. Pērn vecāki kopā ar meitām noskatījušies viņu bērnības filmu “Kapteini Grantu meklējot”. Tas rosinājis Rutu izlasīt grāmatu. ”Nesen iesāku, bet ir vārdi, termini, ko nesaprotu,” bilst lasītāja.

Kristīne ir priecīga par meitas uzņēmību piedalīties konkursā. Ruta, iesaistot māsu par aktrisi, veidoja reklāmu, kā mākslas skolā mācīts, ļaujoties fantāzijai, akurāti uzzīmēja grāmatas vāku.

No šīs vasaras Rutai noteikti atmiņā paliks konkursa noslēguma pasākums Latvijas Nacionālā teātra Jaunajā zālē, kurā piedalījās visi konkursa dalībnieki. “Ap­balvošana bija humora pilna, bija klāt rakstnieki. Man balvu pasniedza “Šausmiņas” autors Dzintars Tilaks. Ļoti patika ekskursija pa teātri, redzēju, kāda ir dekorāciju darbnīca, kā kas top,” pastāsta Ruta un atklāj, ka vasara pagājusi interesanti – ģimene kopā bijusi ceļojumā, apmeklējuši Rīgā Mākslas muzeju. Meitene vienmēr atrod laiku lasīšanai, zīmēšanai un mācās programmēt.

“Ikreiz konkursi ieinteresē daudzus, bet ne katrs iztur līdz galam. “Lasīšanas stafetē” savus darbus iesniedza deviņi cēsnieki. Mums liels prieks, ka Bērnu balsojumā      Cēsu Centrālā bibliotēka ir ierindojusies starp astoņām populārākajām Latvijas bērnu bibliotēkām,” ar gandarījumu stāsta Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja Lāsma Vasmane – Mašina, bet bibliogrāfe Inta Zaksa uzsver: “Vasara bibliotēkā nav klusais laiks, bērni nāk pēc grāmatām.”