Ziņas

Sabiedrība

Lapu krāšņums pārtop noderīgā kompostā

Rudens lapu raža. Pašvaldības veidotā lapu kaudze veidojas arī pie dzelzceļa, lai vēlāk lapas “ceļotu” uz sadzīves atkritumu poligona “Daibe” komposta kaudzi.Foto: Jānis Gabrāns

Šogad rudens patiešām apgleznoja Latviju, taču, kamēr vieniem prieki, citiem krītošās lapas rada pamatīgu darba apjomu.

Pilsētas pagalmos, skvēros, parkos rūc lapu pūtēji, rosās sētnieki, un šis darbs jau ieved ziemas ritmā, kad vienu dienu visu savāc, nākamajā -    zeme atkal klāta ar lapu kārtu.

Šķiet, vairs nav problēmu ar to, kur likt lapas, jo tiek piedāvātas dažādas iespējas, ja    nav vēlmes savā pagalmā veidot komposta kaudzi. Cēsu novada paš­valdība jau tradicionāli šajā laikā sadarbībā ar SIA“ZAAO sniedz iespēju pilsētas individuālo māju iedzīvotājiem un dzīvojamo māju apsaimniekotājiem bez maksas atbrīvoties no piemājas teritorijās savāktām lapām un citiem zaļajiem atkritumiem.

Pirmkārt, tie, kuriem noslēgts līgums ar “ZAAO” par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, zaļos atkritumus jebkurā daudzumā iespējams pašiem nogādāt EKO laukumā Lapsu ielā 19.      Otrkārt, ģimenes māju īpašniekiem un dzīvojamo māju apsaimniekotājiem, kuru adreses iekļautas pašvaldības apstiprinātajā adrešu sarakstā, iespējams pieteikt zaļo atkritumu bezmaksas izvešanu no savas adreses.

Šogad gan risinājums nedaudz mainījies. Novada pašvaldības Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes ainavu arhitekte Signe Ķerpe stāsta, ka šogad pašvaldība vairs bez maksas neizsniedz šos lielizmēra specializētos “big-bag” maisus, tie iedzīvotājiem no uzņēmuma “ZAAO”    jāiegādājas pašiem: “Šis ir vienreizējs maksājums, jo maiss paliek cilvēka īpašumā un ir izmantojams arī citus gadus. Pašvaldība apmaksā vienu izvešanas reizi, ja nepieciešams to izvest vēlreiz, tas jāsedz pašam īpašuma saimniekam vai nama apsaimniekotājam pēc “ZAAO” cenrāža.”

Lai arī maisi jāpērk, interese par šo iespēju nav mazinājusies, pašvaldības apstiprinātajā sarakstā iekļautas 90 adreses, tās, kur māju iemītniekiem jāvāc lapas no ielu malās augošiem kokiem, ņemtas vērā namīpašnieku iepriekšējo gadu aktivitātes.

Arī pašvaldība no savām teritorijām, ja tās nav z/s “Kliģeni” apsaimniekošanā, vāc lapas, tās tiek bērtas konkrētās vietās pilsētā, veidojot lielas    kaudzes. Šīs vietas var izmantot arī cēsnieki, ja lapu tiešām daudz, ar nosacījumu, ka tie ir tikai zaļie atkritumi. Pēc tam visas lapas aizved uz poligona “Daibe” komposta kaudzi.

Priekuļu apvienības pārvaldes Saimnieciskās nodaļas labiekārtošanas dienesta vadītājs Jānis Sirlaks stāsta, ka viņu pusē nekādas īpašas lapu vākšanas akcijas netiek rīkotas. Privātmāju iedzīvotāji ar lapām tiek galā pašu spēkiem, daudzdzīvokļu mājās par to gādā apsaimniekotājs, bet pašvaldība lapas no savām teritorijām kompostē pati.

“Ja gadās, ka kādam privātmājas iedzīvotājiem lapu pārāk daudz un nav, kur likt, ļaujam izmantot pašvaldības komposta vietas,” stāsta J. Sirlaks. “Visi veiksmīgi ar šo “problēmu” tiek galā. Pašvaldībai pietiekami daudz vietu, kur lapas jāvāc ne tikai Priekuļos, arī citviet: Mārsnēnos, Veselavā, Liepā, Jāņmuižā. Katrā vietā cenšamies atrast vietu komposta veidošanai, jo būtu neprāts lapas vest uz Priekuļiem. Vienīgi no Jāņmuižas gan tās vedam, jo tur šāda vieta neatradās. Tā visur veidojas komposta kaudzes,    vēlāk šo noderīgo materiālu izmantojam apstādījumiem.”