Ziņas

Sabiedrība

“Lampas” rīkotāji cer, ka nākamgad festivālā piedalīsies KNAB

Cēsīs notikušā sarunu festivāla “Lampa” rīkotāji uzskata, ka komentāri par valsts iestāžu dalību festivālā kā interešu konfliktu ir nepamatoti. Tā vietā festivāla rīkotāji aicina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) pašam nākamgad piedalīties festivālā, aģentūru LETA informēja festivāla rīkotāji.

Sarunu festivāla rīkotāji augstu vērtē KNAB atsaucību uz iedzīvotāju paziņojumiem sociālajos tīklos, taču komentāri par valsts iestāžu dalību festivālā kā interešu konfliktu ir nepamatoti. Dalība sarunu festivālā ļauj valsts iestādēm stāstīt par savu darbu un sadzirdēt viedokli no tūkstošiem aktīvu sabiedrības locekļu no visas Latvijas. Tāpēc festivāla rīkotāji cer, ka nākamgad vēl vairāk valsts iestāžu un politiķu izmantos šo iespēju.

Sarunu festivāla ideja nākusi no ziemeļvalstīm, kur Dānijā un Igaunijā festivāls tiek līdzfinansēts no valsts budžeta līdzekļiem. Latvijā festivālu rīkoja vairāk nekā 80 organizācijas – valsts pārvaldes iestādes, uzņēmumi, nevalstiskās organizācijas, mediji, kultūras un mākslas cilvēki – ar mērķi dot iespēju ikvienam iedzīvotājam aktīvi iesaistīties sarunās un diskusijās par sev un valstij svarīgām tēmām.

Festivāls ir nekomerciāls, un apmeklētājiem ieeja ir bez maksas. Valsts iestādes festivāla organizēšanā, tāpat kā citas organizācijas, piedalījās ar savu infrastruktūru, pasākumiem un nelielu līdzfinansējumu, sedzot daļu no festivāla tehniskajām izmaksām. Festivāla kopējās infrastruktūras izmaksas sedza festivāla idejas pamatlicēji un atbalstītāji – fonds atvērtai sabiedrībai “Dots” un “Swedbank” -, kā arī šī gada festivāla atbalstītāji un festivāla pasākumu rīkotāju līdzmaksājumi.

“Tiecoties uz tādu nobriedušu demokrātiju, kādu redzam Skandināvijā, kopā ar fondu “Dots” izveidojām festivālu “Lampa”, lai dotu sabiedrības aktīvajai daļai iespēju praktizēt diskusijas un debašu prasmes, kuras tik ļoti nepieciešamas mūsu sabiedriskajos un politiskajos procesos. Bez privātā sektora atbalsta un līdzdalības Latvijā nevarētu notikt ļoti daudz svarīgu un valstisku notikumu. Šīs diskusijas par interešu konfliktu liek uzdot jautājumus – vai tāpēc liegt prezidentam uzrunu no operas skatuves un kultūras ministrei dalību Dziesmu svētkos, jo tie kļuvuši iespējami, tikai pateicoties prāvam Latvijas uzņēmumu līdzfinansējumam? Mēs festivālā piedalāmies ar mērķi virzīt kopīgu diskusiju, lai nonāktu līdz izpratnei par labu izglītību, kas ir priekšnosacījums Latvijas izaugsmei, un darīsim to arī turpmāk,” festivāla rīkotāju paziņojumā presei citēts “Swedbank” valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis.

Rīkotāji uzsver, ka festivāls savā komunikācijā un sadarbībā ir atvērts ikvienam, aicinot indivīdus un organizācijas pieteikties dalībai “Lampā”.

“Ļoti ceram, ka arī KNAB nākotnē būs festivāla dalībnieki, lai veicinātu sabiedrības informētību par korupcijas negatīvajām sekām un atbilstoši sev dotajiem uzdevumiem veiktu sabiedrības izglītošanu tādās jomās kā pretkorupcijas likumdošana, iestāžu veiktie korupcijas novēršanas profilaktiskie pasākumi un ētika, informētu sabiedrību par korupcijas attīstības tendencēm un atklātajām korupcijas lietām, kā arī par veiktajiem pasākumiem korupcijas novēršanā un apkarošanā,” teikts paziņojumā.

Jau ziņots, ka KNAB tikai pēc informācijas izvērtēšanas izlems, vai sākt pārbaudi par valsts iestāžu amatpersonu dalību Cēsīs notikušajā sarunu festivālā “Lampa”, kuru cita starpā sponsorējuši uzņēmumi.

KNAB preses pārstāve Laura Dūša aģentūrai LETA apstiprināja, ka birojs izvērtēs publiski izskanējušo informāciju par to, ka festivālā piedalījās valsts iestāžu amatpersonas. Informācija tiks izvērtēta atbilstoši savai kompetencei, proti, likumam par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā.

Pagājušā nedēļā Cēsu pils parkā notika otrais sarunu festivāls “Lampa”, piedāvājot ap 150 pasākumu, kas ir dažādu formu un veltīti visdažādākajām tēmām.

Šī pasākuma mērķis ir veicināt demokrātisku kultūru Latvijā, rosināt cilvēku interesi par Latvijā un pasaulē notiekošo, kā arī radīt platformu cieņpilnai viedokļu un ideju apmaiņai.