Ziņas

Redzeslokā

“Lakstīgalas” dzied visu gadu

Dziesmas skan. “Pārgaujas lakstīgalas” (no kreisās): Vineta Millere, Emīlija Kate Tomsone, Ina Liepiņa, Anita Bendika, Ilona Kūlīte, Evija Puriņa, Elita Tomsone, Sanita Kārkliņa, Daiga Hofmane un Līga Kalniņa. Foto: no albuma

Sieviešu vokālajam ansamblim “Pārgaujas lakstīgalas” šī ir 30. darbības sezona.

“Pašas sarīkojām sev svētkus,” saka vadītāja Elita Tom­sone. Ansambļa dalībnieces jubilejas reizē devās ekskursijā uz Jaunpiebalgu un tur nodziedāja skanīgu koncertu “Mirklis sev”. Tā bija gan klausītāju iepriecināšana, gan svinēšana, gan jauka diena, iepazīstot Piebalgu.

“Pārgaujas lakstīgalu” koncertu grafiks ir blīvs, ik pārnedēļu ir kāda uzstāšanās. “30 gados apgūts ļoti plašs repertuārs. Varam dziedāt gan baznīcās, gan saviesīgos pasākumos,” ar lepnumu teic vadītāja un atzīst – ansambļa dziedātājām vajag izaicinājumus, uzlikt latiņu un to sasniegt. “Arī klausītājiem tad ir interesanti. Rādām, kā var dziedāt ansamblis, cik skanīgi skan ne tikai populāras dziesmas,” uzsver E.Tom­sone.

Par “Pārgaujas lakstīgalām” ansambli nodēvēja klausītāji, vairākkārt pēc uzstāšanās slavējot dziedājumu un dziedātājas saucot par lakstīgalām. Pamazām salīdzinājums ar dziedātājputnu iegājās, un tad bija skaidrs – ja lakstīgalas no Pārgaujas, tad “Pār­gaujas lakstīgalas”. Tiesa, arī ansambļa nosaukums uzliek kvalitātes latiņu.
Visilgāk ansamblī dzied Anita Bendika, Daiga Hofmane un pati vadītāja. Elita atceras, ka vēl studējusi, kad uzaicināta vadīt Stalbē ansambli, jo bija dziedātājas, vajadzēja vadītāju. “Ne jau domāju, ka to darīšu gadu desmitus,” atsmej Elita.

Dziedātājas atceras, ka pirmos gadus izpildījušas vienkāršākas dziesmas, ar katru gadu tās kļuvušas aizvien sarežģītākas, un, kad atskanējuši klausītāju aplausi, bijis patiess prieks un gandarījums. Arī  bijušo septiņu novadu ansambļu skatēs “Pārgaujas lakstīgalām” žūrija devusi visvairāk punktu. “Esam izvirzītas un piedalījušās reģiona skatēs, bet tas ir tikai sevis apliecināšanai un ikdienas darbā neko nemaina,” pastāsta vadītāja, bet Daiga uzsver:    “Dziedam savam priekam, ja patīk arī citiem, ir gandarījums, ka novērtē, ka esam kaut ko sasniegušas.”
Tā kā uzstāšanos ir daudz un ikreiz tiek izraudzīts piemērots repertuārs, ar vienu mēģinājumu nedēļā nepietiek, visbiežāk tie ir divi. “Ansamblī    katrai ir lielāka atbildība, korī viena balss neizšķir visu. Korī ir, uz ko balstīties, ansamblī ir jābūt,” saka Daiga Hofmane.

Ja pirms gadiem ansamblī lielākoties dziedāja stalbēnietes, tagad straupietes, dziedātāju vidū ir arī trīs cēsnieces, divas rozulietes un viena kūdumiete.    “Vai­rākus gadus esam desmit, stabils sastāvs,” ar gandarījumu saka vadītāja.  Tiesa gan, uz koncertiem aizvien biežāk dziedātājas brauc ar savu transportu.”

Ansambļa dalībnieces atzīst, ka ik vasaras pārgaujnieku brauciens uz Hanzas dienām noteikti ir pie­dzī­vojumiem bagātākais un gaidītākais notikums. Šovasar tā nebūs, bet cerams, nākamgad gan.
“Pārgaujas lakstīgalām” līdz vasaras vidum plāni skaidri. Un tie nav tikai koncerti, arī kopābūšana. Gribas taču tik daudz pagūt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *