Ziņas

Sabiedrība

Laivot pa Latvijas upēm šobrīd ir bīstami

Bīstami. Šāds skats VUGD darbiniekiem pavēries vakardien, apsekojot Amatas upi virs Kārļa HES. Ledus sastrēgums te izveidojies tikai pēdējo dienu laikā. Foto: no albuma

Šobrīd Latvijas upēs notiek aktīvs ledus kušanas, lūšanas un ledus krāvumu veidošanās posms, tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina aktīvās atpūtas cienītājus neriskēt ar savu dzīvību un veselību un atturēties no laivošanas.

Viena no laivotāju iecienītām vietām ir Amatas upe, kuru jau iepriekšējās brīvdienās apmeklēja vairākas aktīvās atpūtas kompānijas. VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Viktorija Gribuste informē, ka vakar apsekojot Amatas upi pie Kārļa HES Amatas novada Drabešu pagastā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonas konstatēja, ka virs HES izveidojies apmēram kilometru garš ledus sastrēgums un ledus novērojams arī zemāk.

V. Gribuste brīdina, ka laivot šādos apstākļos ir ārkārtīgi bīstami, jo ledus nemitīgi maina savu atrašanās vietu, un jebkurā brīdī laivotāji var pakļūt zem ledus, tikt saspiesti starp ledus gabaliem, vai pret tiem sasisties. VUGD pārstāve skaidro, ka dažu sekunžu laikā uz upes var parādīties ledus gabali, kas ātri pārvietojas, un nemanot izveidot vižņu sablīvējumu, tādējādi iesprostojot laivu. Uzbraucot virsū ledus krāvumiem, laiva var tikt caursista un tā rezultātā grimt.

Straujās un no ledus daļēji brīvās upes ir liels pavasara laivotāju vilinājums, tomēr VUGD aicina šobrīd apzināti nepakļaut sevi briesmām. Laivotājiem ir jāņem vērā, ka cilvēka iespējas izdzīvot, pakļūstot zem ledus, ir ļoti minimālas.