Ziņas

Sabiedrība

Laiks sākt stādīt

Rudenī būs raža. Liepēnietes Rita Leimane ( no labās) un Daina Šulca pagasta centrā tirgo pašu izaudzētos dārzeņu un puķu dēstus.Foto: Marta Martinsone - Kaša

“Tādu pavasari neatceros,” saka ne viens vien. Tas noteikti paliks atmiņā ne tikai lauksaimniekiem, arī stādu audzētājiem, mazdārziņu saimniekiem. “Pagājušonedēļ darīju to, ko parasti daru aprīļa vidū,” stāsta līgatniete Ramona Vasiļjeva. Viņa audzē ziemcietes, tās pa ziemu tiek turētas podos siltumnīcā. “Aukstajās maija naktīs siltumnīcā apsala astilbes. Ārā viss bija apsegts ar agroplēvi, kādus stādus sals ķēris,” stāsta saimniece un piebilst, ka ziema nenodarīja tādu skādi kā maija sals. Tagad beidzot augi sāk mosties.

Stādaudzētavas “Vidzemes ceriņi” saimnieks Uģis Pīrs atzīst, ka vēlais un aukstais pavasaris dārzā lielus postījumus nav nodarījis. “Kāds ziedpumpurs varbūt ir nosalis, bet ceriņi tikai pēdējās dienās sāk plaukt, jaunajiem filadelfiem gan kādu lapiņu, tāpat forsītijām sals ir skāris. Nav, ko raudāt, kam lemts aiziet, tas aiziet,” saka saimnieks un atzīst, ka vislielākās galvassāpes sals noteikti sagādājis tiem, kuri skrēja dabai pa priekšu – iznesa ārā puķes un stādus no siltumnīcām, nepiesedza. “Šis pavasaris ir pētījumu vērts,” bilst zosēnietis.

Liepā pagasta mazdārziņu kopējiem stādus piedāvā Rita Leimane un Daina Šulca . Abas atzīst, ka tā iesākts, audzē sev, bet vienmēr paliek arī pāri. “Kad sēkliņas sasēj, nekad nezini, izaugs vai ne un cik daudz,” saka Daina, bet Rita piebilst, ka tā arī ir iespēja kaut ko piepelnīt pie pensijas. Pusdienlaikā jau liela daļa stādu pārdoti, liepēnieši zina, ka tie labi augs un dos bagātīgu ražu. “Viena siltumnīca ir apkurināma, arī naktī uz trešdienu nācās kurināt, jo termometrs rādīja mīnus trīs grādus. Traks pavasaris. Māja zemā vietā, un pirmās un pēdējās salnas garām “Birztalām” nepaiet,” stāsta Daina un atceras, ka tajā pavasarī, kad Cēsu tirgu atklāja jaunajā vietā, maija sākumā pūtis auksts ziemelis un bijis sals. Rita pastāsta, cik pūļu veltīts, lai neapkurināmajās plēves siltumnīcās stādus pasargātu no sala. “Trīs stundas vakarā un tikpat no rīta pagāja, līdz visu sasedza. Kārtīgi jāsedz, lai aukstums klāt netiek. Nekas nav nosalis,” viņa saka un atzīst, ka šopavasar viss aizkavējies, bet nu jau salnas vairs nesola un cilvēki sāk aktīvi pirkt stādus, arī vasaras puķu.

Vēlāk abas tirgos arī dārzeņus. Liepēnietes pastāsta, ka reizēm kāds tirgoties atbrauc no citiem pagastiem. Stādaudzētājas priecājas, ka Liepas centrā tirgošanai uzstādīti galdi ar nojumēm un vairs nav līdzi jāved galdi, soli.

Cēsu tirgū jau daudzus gadus tomātu un citu dārzeņu un puķu stādus tirgo cēsniece Tatjana Cukmane. “Tik daudz darba ieguldīts, bet cena jātur tā pati, jo citādi nebūs pircēju. Siltumnīcā visu sedzu ar agroplēvi, dedzināju sveces,” par cīņu ar salu pastāsta Tatjana. Priekulietei Guntai Kubulniecei sava pieredze: “Vīrs vairākas reizes naktī gāja uz siltumnīcu, kurināja gan ar malku, gan elektrību. Naktis negulētas, satraukums, ja nu nosalst. Grūts pavasaris. Arī dārzā vēl nekas nav ne iesēts, ne iestādīts.” Gunta audzē tomātu, kāpostu, paprikas, arī dažādu puķu stādus.

Piemājas saimniecība “Be­verīnas” saimnieks Jānis Miezītis no Raiskuma pagasta atceras, ka pērn jau aprīļa sākumā stādījis kartupeļus. “Neapku­rināmās siltumnīcās aug zemenes, arī daži augļu koki – persiki, aprikozes. Kā varējām, sedzām. Zemenēm pirmie ziedi apsala. Patlaban zied ķirši, kas būs, vēl nevar paredzēt. Gribas ticēt, ka salnu nebūs, bet pieredze rāda ko citu,” pārdomās dalās raiskumietis.

Nedēļas nogalē droši vien būs lielā stādīšana. Pirms tās katram svarīgs brīdis – izvēlēties stādus. Piedāvājums plašs, un pamazām aukstais pavasaris aizmirstas, jo jāķeras pie darba.