Ziņas

Sports

Laiks, kad jārāda labākie rezultāti

Ar pilnu atdevi. Šosejas riteņbraucējs Kaspars Serģis jau nākamajā nedēļā aizvadīs pirmās sacensības savas jaunās komandas “Amore & Vita – Prodir” sastāvā un arī pirmo reizi uzvilks tās formu.Foto: no albuma

Cēsu puses vienīgais profesionālais šosejas riteņbraucējs Kaspars Serģis šajā sezonā startēs UCI kontinentālā līmeņa šosejas riteņbraukšanas komandā “Amore & Vita – Prodir”. Interesanti, ka sacensību kalendāros pie šīs komandas redzams mūsu sarkanbaltsarkanais karogs, arī komandas aprakstā teikts, ka tā ir Latvijas komanda.

K.Serģis stāsta, ka komandas īpašnieki ir itāļi, bet komanda dažādu apstākļu dēļ šogad reģistrēta Latvijā. Pirms tam bijusi reģistrēta Albānijā, Ukrainā, bet ir komanda ar itin senu vēsturi. Taču neatkarīgi no šādas klaiņošanas ieguvums būs sešiem mūsu valsts riteņbraucējiem, jo atbilstoši UCI noteikumiem komandā jābūt tikpat vietējiem braucējiem, cik lielākais skaits kādas citas valsts sportistu. Šajā sezonā komandā ir seši itāļi, tiem pretī seši latvieši, vēl komandā francūzis, grieķis, albānis, šveicietis.

“Ir lieliski, ka sešiem latviešiem, gan mums, pieredzējušajiem, gan arī jaunajiem U23 braucējiem, būs iespēja startēt starptautiskās sacensībās. Savulaik Latvijā bija divas UCI kontinentālā līmeņa komandas, taču pirms pāris gadiem tās beidza pastāvēt, mums nācās meklēt iespēju startēt, lai nezaudētu formu. Brau­cām mačos kopā ar izlasi, bet ne tās sastāvā, tagad atkal būs iespēja parādīt varējumu augsta līmeņa sacensībās,” norāda K. Serģis.

Šī pasaules līmenī ir trešā līga, vadošās ir “WorldTour” līmeņa komandas, kas brauc tādās sacensībās kā “Tour de France”, “Vuelta Espana” un citās, tad ir PRO kontinentālās komandas, pēc tam kontinentālās komandas, taču, kā saka K. Serģis, arī šis līmenis ir augsts un sacensībās konkurence liela. Turklāt šī ir iespēja tikt pamanītam, lai iekļūtu augstākā līgā.

“Visas sacensības būs patiešām augsta līmeņa, tajās startēs arī PRO līmeņa komandas. Iepriek­šējos gados esmu aizvadījis dažas sacensības tādā līmenī, tagad visa sezona būs tāda, šis ir laiks sevi parādīt. Tiek dota iespēja tikt pamanītam, bet, lai tas notiktu, jāuzrāda labi rezultāti. Neviens neņems PRO komandā tāpēc, ka labi izskaties uz velosipēda,” smejot saka Kaspars.

Pirms vairākiem gadiem uz latviešiem šosejas riteņbraukšanā skatījās ar neizpratni, sak, kas tie tādi, tagad, kad PRO komandās ir jau trīs braucēji, attieksme mainījusies.

“Jau pērn divi latvieši brauca šajā komandā, iespējams, kādu labu vārdu par mums aizlika, bet, ja komanda nebūtu reģistrēta Latvijā, maz ticams, kas mēs tur būtu seši. Dotā iespēja jāizmanto,” saka sportists.

Janvāra beigās Kaspars devās uz treniņnometni Francijā, jau nākamajā nedēļā no 14.līdz 17.februārim tur būs iespēja sevi parādīt daudzdienu sacensībās. Koman­das vadība izlems, kurš no 15 braucējiem kuros mačos startēs. Daži sezonu sāka janvāra beigās, Kaspars tagad. Viņš atzīst, ka ātrais sezonas sākums ietekmējis treniņu grafiku: “Līdz šim jau decembrī, janvārī neesmu trenējies pēc maksimālās programmas. Latvijā gan treniņu apstākļi nav piemērotākie, bet talkā nāk mūsdienu izgudrojumi. Tagad vajadzīgās slodzes treniņu var izbraukt, neizejot no mājas, ar īpašas datorprogrammas, kas savienota ar velotrenažieri, palīdzību. Var izvēlēties vajadzīgo trasi, ja brauc pret kalnu, programma nodrošina atbilstošu slodzi. Viss pārdomāts, skaties ekrānā, tur ainava, cilvēki, citi braucēji, vari kādam pat “iesēsties astē”. Var braukt gan treniņā, gan sacensībās. Šobrīd programmai vairāk nekā miljons lietotāju, notiek pat sacensības, smejos, drīz ārā neviens nebrauks, viss notiks virtuālajā vidē.”

Komandai nav kopīga trenera, katrs sportists atbild par savu treniņu programmu, kas pielāgota sacensību grafikam. Kaspars jau ilgi sadarbojas ar treneri Tomu Flaksi. Ņemot vērā ātro sezonas sākumu, aizvadītā gadu mija pagājusi treniņu gaisotnē. 31.decembrī piecu stundu treniņš, Ziemassvētkos tieši tāpat, tāpēc svinēt nav iznācis.

“Protams, varēju jau saplānot citādi, bet sapratu, ka šoreiz nevar atlikt. Līgums ar komandu ir uz gadu, tā laikā sevi jāparāda iespējami labāk. Gan jau būs citi gadi, kad varēs gadu mijā atpūsties,” saka K. Serģis.

Viņam šogad būs 27 gadi, sportists atzīst, ka šis ir labākais vecums velobraucējam, uzkrāta pieredze, kā labāk gatavoties, kā notiek sacensības, kādi nosacījumi tur valda.

“Šis ir laiks, kad jārāda labākie rezultāti,” saka Kaspars, piebilstot, ka profesionālajā sportā viss nav atkarīgs tikai no paša. Vajadzīgs aģents, kurš spēj atrast labāko komandu, kurā ieklausās komandu pārstāvji.

Taujāts par gaidāmajām sacensībām, Kaspars norāda, ka tās nebūs vieglas, jo apvidus kalnains: “Jāsaprot, ka šīs sacensības nenotiek pa bāņiem, un labi, ka tā. Atceros vienu šādu bāņa posmu Ķīnā. Kā smējām, tāds transfēra etaps, lai riteņi nav jāved ar mašīnu, no punkta uz punktu nokļūstam sacensību režīmā. Etaps 212 km garš, tajā divi pagriezieni – uzbraucot uz bāņa un nobraucot no tā. Braucot dzenam jokus, jo nav, ko darīt , kādā brīdī pat miegs sāk nākt. Tas bija pārāk garlaicīgi.”

Nākamā nedēļa parādīs, kāda ir gatavība, to vērtēs arī komandas vadība, domājot par sportistu rotāciju. Priekšā daudz nezināmā, bet Kaspars atzīst, ka gads būs ļoti interesants.