
Nedēļas nogalē jau 12.reizi aicina pasākums “Satiec savu meistaru!” . Pieredzē dalīsies un rosinās darboties 195 dažādu amatu meistari vairāk nekā simts vietās Latvijā. “Satiec savu meistaru!” būtība nemainās – vēstīt plašākai sabiedrībai par cilvēku, viņa zināšanām un prasmēm, kas saglabātas un pārmantotas no paaudzes paaudzē.
Arī mūspuses meistariem darbnīcu durvis būs atvērtas. Sekojot pasākuma programmai, var atrast tieši to, kas interesē, vai arī ko jaunu, ko gribas iepazīt.
Šodien Raunas audēju kopai “Drellis” ir svētku diena. Audējas tikko nosvinējušas Jurģus un iekārtojušās jaunās telpās Raunas centrā. “Gaidīsim interesentus, varēs iesēsties stellēs, pamēģināt aust savu svītru, rādīsim jostu aušanu. Varēs arī apskatīt mūsu telpas,” stāsta audēju vadītāja Gita Krīgere un atgādina, ka satikt meistarus – Raunas audējas – var ne tikai šodien, ikviens, kam interesē aušana, allaž ir gaidīts.
Veikals “Sa.adi” jau ilgāku laiku ir adītāju domubiedru tikšanās vieta. Kopā sanākšanu rosinātāja ir Dace Marauska. Adīšana viņai ir sirdslieta, aizvien gribas apgūt ko jaunu un ar uzzināto dalīties ar citām adītājām.
“Kad atnācu uz Cēsīm, pietrūka draudzeņu – adatu māsu. Te nevienu nepazinu, strādāju mājās, satikt domubiedres grūti. Vispasaules publiskās adīšanas dienā iepazinos ar dažām cēsniecēm, tad ar “Sa.adi” saimnieci Sandru. Tā arī radās doma, ka varētu nākt kopā un adīt. Pagājušosezon no oktobra līdz pandēmijai reizi nedēļā satikāmies, adījām, runājāmies,” pastāsta Dace. Domubiedru grupā ir ap 30 cilvēku, parasti kopā sanāk desmit. Tās ir dāmas lielākoties virs 40, labprāt piebiedrojas jaunās pensionāres.
“Adīšana ir populārākie rokdarbi, jo tas, ko noada, ir praktiski lietojams,” saka Sandra Kiriņa un atklāj, ka uz veikalu pēc dzijām nāk pastāvīgie pircēji, ir tādi, kuri kādreiz adījuši, tad nav bijis laika, grib atsākt. Adīt sāk jaunās māmiņas un jaunās vecmāmiņas. Viņa arī uzsver, ka “Satiec savu meistaru” ir īstā reize, kad tikties ar domubiedriem.
Dace atgādina, ka adīšana nomierina, un rāda pandēmijas šalli. Tā ir ap divus metrus gara, kā saka meistare, tik, cik bija dzijas. “Mums kopā ir interesanti. Katrai ir sava pieredze, kādi knifi, ko parādām cita citai,” stāsta Dace un uzsver, ka adītājas nolēmušas neturēt sveci zem pūra un “Satiec savu meistaru” laikā sestdien gan parunāties par adīšanu, pastāstīt, ko kopā dara, gan parādīt kādus adīšanas noslēpumus. “Žakarda adījums ir viens no vienkāršākajiem. Tikai jāada, izdosies,” iedrošina Dace. Viņa rāda skandināvu dūraiņus, tiem slīps īkšķis, izskatās interesanti. “It kā neparasts, bet, kad uzvelk, labi pieguļ rokai,” pastāsta adītāja.
Savulaik Dace Marauska piedalījusies “Satiec savu meistaru” Dobelē un Rīgā, kur rādījusi vērpšanu. To rīt darīs arī Drabešu Amatu mājā. “Vērpšana ir mans hobijs. Labprāt mācu citiem, un tas svarīgi tiem, kas grib tīru suņa, alpakas dziju, jo tikai ar rokām var tādu savērpt,” atklāj Dace. Viņa ir arī prasmīga dziju krāsotāja, izmanto augus.
“Satiec savu meistaru” Drabešu muižas Amatu mājā varēs piedalīties arī māla meistarklasē iesācējiem, ieskatīties pastalu darbnīcā. Vaives Amatu māja varēs uzzināt par dubultadījumu, iepazīt mezglošanu, pamēģināt koka karošu grebšanu, atklāt tamborēšanas un pērļošanas knifus.
Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolā būs atvērta keramikas meistardarbnīca, kā arī varēs noklausīties lekciju “Satiec meistaru sevī. Amatniecības tradīciju atdzimšana Jaunpiebalgā”. Tradicionālo aušanas tehniku izmantošanu mūsdienu tekstilā aktualizēs Līgatnes Amatu mājā, bet Vecpiebalgas audējas atklās Piebalgas audumu darināšanas noslēpumus.
Piedāvājums plašs, vien jāvērtē, kad kas notiek un ko izvēlēties.