Ziņas

Redzeslokā

Laika ierobežojumi stāvvietās

Cēsu centrā jau krietnu laiku ieviestas stāvvietas ar laika ierobežojumu, taču dažkārt rodas iespaids, ka daļa autovadītāju šīs prasības ignorē.

Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka, novietojot auto stāvvietās, kur ir papildzīme “Stāvēšanas laiks”, vadītājam automobiļa salonā pie priekšējā stikla jānovieto informācija par laiku, kad transportlīdzeklis novietots stāvvietā. Papētot, cik daudzi Cēsīs to ievēro, jāteic, ka situācija dažādās diennakts stundās atšķiras. Dažbrīd norādes ir lielākajā daļā automašīnu, taču ir brīži, kad to izdarījis tikai retais.

Apstāšanās un stāvēšanas noteikumus pilsētā kontrolē pašvaldības policija, un tās priekšnieks Guntars Norbuts norāda, ka viņi sāks pievērst lielāku uzmanību šo noteikumu ievērošanai.

Informācija līdz pašvaldības policijai par pārkāpumiem nonāk no iedzīvotājiem, kuri ziņo par nepareizi novietotajām automašīnām, vai no telefona zvaniem pašvaldības policijai, vai izmantojot aplikāciju “Cēsis 8911”, arī patruļa pamana nepareizi novietotus transporta līdzekļus.

“Kā pašvaldības policijas priekšnieks izskatu katru gadījumu, kad autovadītājam noformēts protokols par apstāšanās, stāvēšanas noteikumu pārkāpšanu. Ievēroju principu, ka primārais ir satiksmes drošība, ka stāvēt drīkst tikai tajās vietās, kur tas iespējams un kur atļauts. Izvērtēju katru situāciju, ir gadījumi, kad sods tiek atcelts, bet, ja autovadītājs ļaunprātīgi pārkāpis noteikumus, no soda neizvairīties. Kādreiz autovadītājs atnāk un saka, ka tikai uz piecām minūtēm kaut kur ieskrējis, bet pat­ruļniekam, lai fiksētu notiekošo, noformētu protokolu, to pielīmētu, vajag vairāk nekā piecas minūtes, ja šajā laikā autovadītājs nav parādījies, tad viņš runā nepatiesību,” saka G. Norbuts.

Viņš akcentē vēl kādu svarīgu niansi: “Autovadītājiem jāatceras, ka viņi ar savu rīcību nedrīkst pārkāpt citu satiksmes dalībnieku tiesības. Ja kāds gribēs stāvēt visu dienu vietā, kur noteikts laika ierobežojums, citam, kuram arī vajadzēs piestāt, nebūs tādas iespējas, viņa tiesības būs ierobežotas. Ja auto novietots neatļautā vietā, kas apgrūtina citu mašīnu kustību, mašīnas īpašnieks pārkāpj citu cilvēku tiesības. Vienmēr uzskatāms piemērs ir stāvlaukums vecpilsētā, kur pie pazemes konteineriem ir zīme, kas aizliedz stāvēt noteiktās stundās, lai “ZAAO” var iztukšot konteinerus. Taču itin bieži tur novietotas mašīnas, atkritumu savācējam jāceļ maisi pāri tām. Ja uz spēkrata kaut kas uzkritīs, autovadītājs, visticamāk, pirmais izteiks sūdzību, ka viņa mašīna apskādēta, lai gan ar savu rīcību viņš traucējis citu cilvēku darbu.”

Par apstāšanās un stāvēšanas noteikumu pārkāpšanu paredzēts sods 40 eiro apmērā, un pašvaldības policija arvien vairāk uzraudzīs šo prasību ievērošanu. Vispirms uzmanība tiks pievērsta stāvvietām vecpilsētā, tad arī pārējā pilsētas daļā, kur ir laika stāvvietas. Sākotnēji tiks likti brīdinājumi, bet, ja prasības tiks ignorētas, sekos sods.

“Diemžēl pēc sarunas neviens sodītais nekad nav teicis – paldies, es tagad sapratu, ko esmu pārkāpis. Visi ir pārliecināti, ka nepatiesi sodīti,” saka G. Norbuts.