Ziņas

Sabiedrība

Lai nodotu analīzes, jāgaida arī ārā

GAIDA SAVU KĀRTU. Anatolijs Ivanovs pozitīvi vērtē, ka var pieteikties uz noteiktu laiku, kad apmeklēt laboratoriju, tāpēc ārā nepieciešams gaidīt tikai neilgu brīdi.Foto: Iveta Rozentāle

Rīta stundās Cēsīs pie laboratorijām redzamas rindas, cilvēki gaida uz ielas. Ja ģimenes ārsti pacientus pieņem tikai atbilstoši iepriekšējam pierakstam, tad, lai laboratorijās analīzēm nodotu asinis, kārtība ir atšķirīga.

Daži pakalpojuma sniedzēji piedāvā iespēju pierakstīties iepriekš un ierasties konkrētā laikā, citviet jāgaida dzīvā rindā. Tā kā kovida ierobežošanas dēļ noteikts, cik kvadrātmetru publiskā telpā jāparedz vienam cilvēkam, ne visiem gaidītājiem pietiek vietas uzgaidāmajās telpās. Nākas stāvēt ārā.

Tā kā paraugus analīzēm bieži vien nepieciešams nodot tukšā dūšā, tad pie laboratorijām rindas veidojas rīta stundās, tos vēlas nodot gan cilvēki, kuri pēc tam steidz uz darbu, gan vecāki ar bērniem un arī seniori. Cilvēki, kuriem šajā laikā bijis nepieciešams veikt analīzes, dalās iespaidos, ka rindā jāgaida ilgāk, nekā ierasts, un grūti ir gan vecāka gadagājuma cilvēkiem, gan arī bērniem, kuri procedūru nebūt negaida ar prieku un nepacietību. “Druvas” satiktie cilvēki vien atviegloti nopūšas, ka ārā kļuvis siltāks, vismaz par to vairs nav jāsatraucas.

Centrālā laboratorija, kurai ir divas filiāles Cēsīs – pilsētas centrā un klīnikā-, apstiprina, ka, tā kā daļai analīžu asinis jānoņem rīta stundās tukšā dūšā, tad arī vērojama lielākā cilvēku plūsma. Tomēr, lai novērstu situāciju, ka ilgi jāgaida, laboratorijā prioritāri pieņem pacientus ar pierakstu. Tā arī cilvēkiem vieglāk plānot savu laiku. Savukārt laikā, kad neviens nav pierakstījies, pieņemti tiek arī pacienti bez pieraksta. Arī Anatolijs Ivanovs, kurš dzīvo Drabešu pagasta Līvos, iepriekš pieteicies un atbraucis noteiktajā laikā, tāpēc ārā nav nācies gaidīt ilgi. Viņš profilaktiski divreiz gadā pēc ģimenes ārsta nosūtījuma nodod analīzes, un šī ir viena no šādām reizēm: “Vīrusa dēļ laboratorijām daudz darba. Labi, ka mums Cēsīs tās ir vairākas, cilvēki var izvēlēties, uz kuru doties.”

Pie NMS laboratorijas Vienības laukumā vairāki cilvēki gaida ārā, uzrunātā kundze teic, ka kāds laiciņš jāgaida, kamēr tiek līdz asins paraugu nodošanai, jo cilvēki gaida ne tikai ārā, rindas sākums ir uzgaidāmajā telpā. Tāpat rīta stundās rinda veidojas arī otrā filiālē, kas atrodas Kr.Valdemāra ielā. Cilvēki vērtē, ka rindā var nākties gaidīt ilgāk nekā citkārt. NMS laboratorijai ir arī filiāle Liepā. Cēsu filiāles vadītāja Dace Teilāne skaidro, ka pacientiem tāpat kā līdz šim iepriekš nav jāpiesakās, izņēmums ir tikai “Covid-19” testi, tiem atvēlētas divas stundas darba laika beigās no divpadsmitiem līdz četr­padsmitiem, kad cilvēki nāk pēc pieraksta. “Covid-19” analīzes iespējams nodot arī laboratorijas filiālē Liepā. D.Teilāne teic: “Esam atvērti jau no septiņiem rītā, lai cilvēki, kuriem jāpagūst uz darbu, var nodot analīzes. Reizēm cilvēki atnākuši jau pirms septiņiem. Skaits ir mainīgs, kā kuru brīdi – reizēm vairāk, citreiz mazāk.” Vadītāja arī piebilst, ka šeit nodotie paraugi lielākoties tepat tiek analizēti, ātri tiek saņemti rezultāti.

E. Gulbja laboratorijas Cēsu filiāle atrodas Valmieras ielā. Tās darbiniece Olga Klezberga skaidro, ka tiešām cilvēki bieži zvana un vaicā, kādā kārtībā analīzes var nodot – vai iepriekš jāpiesakās, vai jānāk un jāgaida rindā: “Cilvēki ir apjukuši, mēģina saprast, kur pieņem tāpat, kur iepriekš jāpiesakās. Pie mums var paņemt numuriņu un uzgaidīt. Numuriņu var izņemt arī attālināti ar aplikācijas palīdzību. Gan aplikācijā, gan arī uzgaidāmajā telpā redzams, kura numuriņa saņēmējs tiek apkalpots, un saprast, cik ilgi vēl jāgaida.”

O.Klezberga vērtē, ka kopumā apmeklētāju skaits ir līdzīgs kā gadā pirms pandēmijas: “Cilvēku ir diezgan daudz. Izteikti mazāk bija tikai pagājušajā gadā pirmajā pandēmijas vilnī martā, kad nāca tikai hronisku slimību pacienti un grūtnieces, kam obligāti jāveic analīzes. Tagad pastiprināti nāk cilvēki, kuri vēlas noskaidrot, vai viņiem ir izveidojušās antivielas pret “Covid-19”. Daudz tiek runāts, ka kovidu var pārslimot asimptomātiski vai ļoti viegli, tāpēc, ja bijušas kādas neizteiktas pazīmes – galvassāpes, iesnas un tamlīdzīg -, cilvēki vēlas noskaidrot, vai nemanot nav izslimojuši šo slimību.”

Arī Gulbja laboratorijā, iepriekš piesakoties pa laboratorijas centralizēto numuru tieši “Covid-19” analīzēm, iespējams tās nodot darba dienas pēdējā stundā. Tomēr darbiniece skaidro, ka arī šajā laikā var nākt pacienti, kuriem nepieciešamas citas analīzes.