Ziņas

Redzeslokā

Lai lašiem patīk

Zivīm savs ceļš. Līgatnē pār Anfabrikas slūžām SIA “Liepu laipa” un amatnieks Gunars Šķēle atjauno zivju ceļa koka konstrukcijas.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Līgatnē tiek atjaunots zivju ceļš Līgatnes upē pār Anfabrikas slūžām.

“200, 300 gadus laši te netika augšā. Tad pirms septiņiem gadiem uzbūvējām lašu ceļu. Tāds Latvijā ir retais,”stāsta zivju ceļa atjaunošanas idejas autors, amatnieks Gunars Šķēle un piebilst, ka uzbūvētais jāatjauno, jo koks savu laiku nokalpojis. Līgatnes pašvaldības un Gaujas ilgtspējīgas attīstības biedrības vadītājs Ainārs Šteins atzīst, ka toreiz nebija pieredzes. Latvijā līdzīga zivju ceļa nav, meistars brauca mācīties pie kaimiņiem. Tagad redzams, kur pieļautas kļūdas, jo katra vieta ir citādāka, ar to jārēķinās. G.Šķēle uzsver, ka svarīgi, ka toreiz tika uzbūvēts zivju ceļa pamats, tagad jāatjauno koka konstrukcijas. Tiek arī veiktas nelielas izmaiņas. Varēs laist lielāku ūdens straumi, iepriekš tas nebija droši, jo lauza bortus.

“Šis zivju ceļš kalpos vismaz 15 gadus,” uzsver A.Šteins.

G.Šķēle pastāsta, ka tūristi ir ļoti ieinteresēti par to, ko viņš dara. “Neticēju, ka šī vieta tik populāra. Spāņi rādīja telefonā bildi, prasīja, vai tiešām atrodas te. Bet rudenī, kad laši un taimiņi dodas uz nārsta vietām, interesentu ir ļoti daudz,” pastāsta G.Šķēle.

Zivju migrācijas ceļa atjaunošanai pār Anfabrikas slūžām Valsts zivju fonds piešķīris 19 236 eiro. Līdzfinansē projektu gan Līgatnes pašvaldība, gan Gaujas ilgtspējīgas attīstības biedrība. Zivju ceļa atjaunošanā tiks ieguldīti ap 26 tūkstoši eiro.