Ziņas

Sabiedrība

Lai glābtu Āraišu ezerpili, rīkos forumu

“Ap divtūkstoš gadu vecā Āraišu ezerpils, kas ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja filiāle, Amatas novada iecienītākais tūrisma objekts un Eiropas nozīmes kultūrvēstures piemineklis, šodien piedzīvo kritisku brīdi,” informēja Amatas novada domes Tūrisma un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Eva Staltmane. Pēc viņas teiktā, pagājušās aktīvās tūrisma sezonas beigās objekta tehniskais stāvoklis bija tik kritisks, ka apdraudēja apmeklētāju drošību. Pašlaik muzejs veic

steidzamākos remontdarbus, lai objekts nebūtu jāslēdz, tomēr tas neatrisina problēmas, kas saistītas ar mūsdienu tūrisma objekta prasībām atbilstošu infrastruktūru – WC, iespēja iegādāties ūdeni, suvenīrus, izstādīta ekspozīcija, iekštelpas, kur noturēt atbilstošas tematiskus pasākumus. Turklāt visa muzejparka teritorija ir salīdzinoši neapgūta, nesakārtota, un tās tūrisma resurss līdz galam nav izmantots.

Kā norāda E. Staltmane, lai risinātu samilzušās problēmas, Amatas pašvaldība apsver iespēju pārņemt savā īpašumā Āraišu arheoloģisko muzejparka teritoriju, kura sastāvā ir ezerpils, viduslaiku pilsdrupas un Meitu sala. Šobrīd pašvaldībai nav tiesiska pamata piedalīties VAS “Valsts nekustamie īpašumi” piederošās muzejparka teritorijas apsaimniekošanā, ne arī realizēt Eiropas Savienības projektu aktivitātes.

17., 18. aprīlī pašvaldība rīkos publisko diskusiju “Āraišu forumu”, kas notiks Amatas novada domes zālē, Drabešu pagasta “Ausmās”, lai kopīgiem spēkiem rastu vislabāko veidu, kā izmantot, uzturēt un attīstīt visu Āraišu arheoloģiskā muzejparka potenciālu. Diskusijā, kas risināsies 17. aprīlī no plkst. 9 līdz 18, ievadvārdus teiks Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte. Paneļdiskusijā aicināti piedalīties kultūrvēstures, tūrisma speciālisti, muzeologi. Prezentācijas sniegs pārstāvji no Āraišu ezerpils fonda, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas un citi.

Sagaidāmais rezultāts –

konkrēta Āraišu arheoloģiskā muzejparka nākotnes vīzija. Diena noslēgsies ar ekskursiju pa Āraišiem. Savukārt nākamajā dienā – 18. aprīlī –

paredzēta iedzīvotāju diskusija par Āraišu vērtībām, problēmām un dzīves kvalitātes uzlabošanas iespējām.

Sagatavojusi Anda Dzenža