Ziņas

Sabiedrība

Lai apkarotu Āfrikas cūku mēri, atļauj mežacūku medības visā valsts teritorijā

Lai sekmīgāk apkarotu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību, spēkā stājušies Zemkopības ministrijas izstrādātie un Saeimas pieņemtie grozījumi Medību likumā, atceļot līdz šim pastāvošos ierobežojumus mežacūku medībās un atļaujot tās visā valsts teritorijā.

Kā aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijā, līdz šim mežacūku medības varēja notikt 76% valsts teritorijas, bet atlikušos 24% veidoja platības, kur nav reģistrēti medību iecirkņi – medību tiesību īpašnieks tās nav nodevis medību tiesību lietotājam, medību iecirknis mazāks par 1000 hektāriem, kā arī vietas, kur to aizliedza citi normatīvie akti – dabas liegumi, militārie objekti u.tml.

Lēmums nodrošinās vienmērīgu medību slodzi visās medību platībās un veicinās intensīvākas mežacūku medības, norāda ministrijā.

Vienlaikus, lai neveicinātu medību iecirkņu sadrumstalošanu, likuma grozījumos iestrādāts nosacījums – medību iecirknī, kura platība ir no 200 līdz 1000 hektāriem, ja tas reģistrēts pēc šo grozījumu spēkā stāšanās dienas un izveidojies iepriekš reģistrēta iecirkņa dalīšanas rezultātā, atbildīgo medību tiesību lietotāju noteiks Valsts meža dienests.

Šie grozījumi Medību likumā ir spēkā līdz brīdim, kad mežacūku populācijas blīvums tiks samazināts līdz vienai mežacūkai uz 200 hektāriem, bet ne ilgāk kā līdz 2020.gada 31.martam.

Kā ziņots, kopš 20 novembrī spēkā stājušies noteikumi par 100 eiro samaksu par katru nomedīto mežacūku mātīti, nedēļas laikā Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) mednieki iesnieguši 491 nomedītu cūku paraugu.

Kā aģentūrai LETA iepriekš atzina mednieku biedrības vadītājs Jānis Baumanis, šajā sezonā jau nomedīts 45 000 mežacūku, tomēr lielākā problēma ir nomedīto cūku uzglabāšana, kā arī medījumu pārprodukcija. Vienlaikus viņš norādīja, ka cūku medības veicinās valdības piešķirtais 100 eiro atbalsts.

Tikmēr PVD Veterinārās uzraudzības departamenta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants prognozēja, ka līdz šā gada beigām ar mēri inficēto mežacūku skaits pārsniegs 1000, nākamā gada laikā kaite pārņems visu Latviju, savukārt vairāku faktoru kopsakarības dēļ ar ĀCM nāksies sadzīvot vēl ļoti ilgi.

Šogad ĀCM konstatēts 888 meža un 213 mājas cūkām. Slimība skārusi 47 Latvijas novadus.

Kā ziņots, ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.