Ziņas

Sabiedrība

Labiekārtota Mores kauju muzeja teritorija

Turpina pilnveidot. Mores kauju muzejā šopavasar apmeklētājus sagaida jaunumi apkārtnes un brīvdabas ekspozīcijas labiekārtošanā.Foto: no Mores muzeja arhīva

Mores kauju muzeja brīvdabas teritorija ieguvusi jaunu veidolu, labiekārtota teritorija, brīvdabas ekspozīcija.

Mores muzeja biedrības valdes priekšsēdētāja Anta Brača: “Pagājušajā gadā viss ir izdarīts! Šogad gribam pie eksponātiem pielikt uzrakstus un katra aprakstu, lai tagad, pandēmijas laikā, kad apmeklētājus nevar pavadīt gids, ikviens var uzzināt interesējošo.”

Kaujas muzeja teritorija tāpat kā citu līdzīgu objektu ārtelpa ir pieejama apmeklētājiem, ir iespēja iepazīties ar atjaunotajiem brīvdabas eksponātiem, piemēram, aplūkot tanku “T-34” un citu Otrā pasaules kara militāro tehniku. Teritorija padarīta patīkamāka apmeklētājiem, norobežota no līdzās esošajiem ceļiem. “Lai nebūtu putekļu, iestādījām dzīvžogu, dīķim uztaisījām laipu. Dīķis gan vairāk domāts vietējiem iedzīvotājiem, viņi vasarā nāk te peldēties, mūsu apkaimē tas ir vienīgais tīrais dīķis. Arī tūristi teritoriju izmanto atpūtai – pasēž un papriecājas par dabu,” stāsta A. Brača.

Līdzekļi teritorijas labiekārtošanai un citiem uzlabojumiem saņemti, piedaloties biedrības “Lauku Attīstības Partnerība” projektu konkursā uz Eiropas Savienības finansējumu. Bied­rība “Mores muzejs” iesniedza sabiedriskā labuma projektu “Brīvdabas teritorijas labiekārtošana pie Mores kauju muzeja”. Ieceres īstenošanai tika piešķirti 27 242 eiro, Siguldas pašvaldība līdzmaksājumā finansēja 3000 eiro.

Par pandēmijas ietekmi uz muzeja darbu pagājušā gada vasarā un šajā pavasarī Anta Brača saka: “Nesūdzamies! Ģimenes brauc, āra ekspozīcija pieejama. Arī tagad sestdienās ir ļoti daudz cilvēku.” Viņa gan atzīst, ka mazāk ir tūristu no tālākām valstīm, taču apmeklējuma kāpums ir, pateicoties mūsu un kaimiņu valstu interesentiem.

Muzejs Mores kauju piemiņai ir veidots sabiedriskā kārtā. Mores kaujas norisinājās 2. pasaules kara laikā. No 1944.gada 26.septembra līdz 5.oktobrim Morē un tās apkārtnē notika sīvas cīņas Siguldas aizsardzības līnijas pozīcijās. Divas nedēļas latviešu leģionāri aizkavēja Sarkanās armijas virzīšanos uz Rīgu, kas ietekmēja turpmāko kara darbību jau plašākā reģionā.