Ziņas

Sabiedrība

Labākās grāmatu tirgotājas

Cēsnieces. Balvas "Latvijas labākais tirgotājs 2015" saņēmējas, apgāda "Zvaigzne ABC" Cēsu grāmatnīcas vadītāja Saiva Kalniņa (no kreisās), darbinieces Lidija Plakane, Dana Jarovaja, Ruta Millere ir priecīgas palepoties, ka darbs, ko viņas aizrautīgi dara ikdienā, pamanīts un novērtēts Latvijas mērogā.Foto: Māris Buholcs

Konkursa “Latvijas labākais tirgotājs” 21. sezonā starp maziem veikaliem par uzvarētājiem kļuvušas apgāda “Zvaigzne ABC” Cēsu grāmatnīcas darbinieces. Klientu apkalpošanā mūsdienīgi strādā Saivas Kalniņas vadītais mazais kolektīvs – Lidija Plakane, Baiba Kalniņa, Ruta Millere un Dana Jarovaja. Paši novadnieki Cēsīs jau sen grāmatnīcu ielāgojuši un ir bieži tās apmeklētāji. Konkursa apbalvošanas ceremonijā starp 198 uzņēmumiem iekļūstot laureātu sešiniekā un par sevi dzirdot uzslavas, tajā skaitā – labs Rīgas veikals Cēsu centrā – vadītāja Saiva Kalniņa teic, ka rīdzinieki, Rīgā strādājošie cēsnieki tiešām ir Cēsu grāmatnīcas čakli apmeklētāji sestdienās.

“Vienudien dzirdu, kā pārdevēja Lidija Plakane aizrautīgi runā ar trim apmeklētājām. Visām labs noskaņojums, viņas pērkas un pērkas, pa veikalu staigā starodamas. Pārdevēja pircējām rāda interesējošas grāmatas. Sarunas ir tik draudzīgas, ka atskan arī smiešanās. Gāju skatīties, kas tās par pircējām, no kurienes,” stāsta Saiva Kalniņa. “Nopirkušas sev grāmatas par veseliem 50 eiro, pircējas beidzot atklāja ierašanās patieso iemeslu – esot konkursa pārstāves. Tajā brīdī atminējos, kas jau bija aizmirsies. Es taču aizpildīju anketu, lai varētu startēt konkursā “Latvijas labākais tirgotājs 2015”. Mūsu veikalu konkursam bija pieteikusi apgāda “Zvaigzne ABC” vadība.”

Saiva Kalniņa atzīst, ka startēšanu konkursā uztvērusi ne visai nopietni, jo Latvijā ir tik daudz labu uzņēmēju – kur tad ar viņiem visiem sacensties! “Saņemot uzaicinājumu uz apbalvošanas ceremoniju, domāju, ka būšu masu skatos un saņemšu vien diplomu kā viena no daudziem,” par sevi paironizē Saiva Kalniņa, piebilstot, ka pat doma nav bijusi, ka tiks atzīti par labākajiem starp labākajiem. Taču, kad apbalvošanas ceremonijā jau izsaukti vairāk nekā četri desmiti, saņēmuši diplomus un palikuši tikai seši neapsveiktie, cēsniece apjautusi, ka lieta kļūst nopietna. Galveno balvu starp maziem veikaliem saņēma Cēsis, starp lielveikaliem veikals “SKY” Rīgā, Duntes ielā.

“Mums tika liels pagodinājums,” teic vadītāja, parādot, ka elegantai balvai rasta vieta tirdzniecības zālē pie kases, tur, kur pircēji nāk ar jautājumiem un uz tiem arī saņem atbildes. Reizēm pircējs uzdomātajai grāmatai, par kuru dzirdējis, nezina ne nosaukumu, ne autoru. Gadās, ka pārdevējas meklē vajadzīgo grāmatu pēc vāka krāsas vai kāda varoņa vārda un arī atrod visā lielajā iznākušo grāmatu klāstā. Tas tiek darīts ļoti profesionāli, jo piecas darbinieces cītīgi lasa izdotās grāmatas. “Šī ir tā retā profesija, kurā ļauts grāmatas lasīt darbā, ja vien ir brīvs brītiņš. Mēs nesam darbu arī uz māju, lasām tur grāmatas,” pasmaida vadītāja, un apstiprinoši ar galvu māj pārdevējas. “Ja vīrs ierauga mani nākam ar jaunāko grāmatu kaudzīti mājās, viņš jau zina, ka atkal mājās “strādāšu”,” par savu darbu un tā pienākumiem stāstot, saka Lidija Plakane.

Kad pirms desmit gadiem decembrī cēsniekiem ierastajā, bet tad jau pilnībā rekonstruētajā grāmatu namā darbu sāka apgāda “Zvaigzne ABC” grāmatnīca, tā pārdevējas bija izturējušas ļoti lielu konkursu. Uz tām dažām pārdevēju vietām bija pieteikušies vairāk nekā 500 cilvēki. Notika atlase, un tā bija veiksmīga. Grāmatnīcā pircējus sagaida pārdevējas, kuras strādā ar misijas apziņu.

Visgarākās stundas grāmatnīcās jāstrādā Ziemassvētku gaidās un mācību gada sākumā. Cēsīs grāmatnīca ir pazīstama ar to, ka pirmā vēra durvis nakts tirdzniecībai maijā, Muzeju naktī. Jautātas, kādi pircēji te iegriežas šajās naktīs, pārdevējas uzreiz stāsta par jauko atmosfēru, kas grāmatu namā valda nakts stundās. Pircēji ienākot priecīgām sejām, nesteidzīgi, apmierināti ar pirkšanās piedzīvojumu.
Tūrisma aktīvās sezonas laikā Rīgas ielā pie Cēsu vecpilsētas pirmā nama piestāj daudz viesu un ver grāmatnīcas durvis. Cik daudz grāmatu par Cēsīm un suvenīru par Cēsīm nopirkti, aizvesti uz visdažādākajām pasaules valstīm!

Konkursu “Latvijas Labākais tirgotājs” rīko Latvijas Tirgotāju asociācija kopā ar Latvijas Pašvaldību savienību. Vairāk nekā 20 gadu laikā konkursa eksperti izvērtējuši labākos tirdzniecības, ēdināšanas un pakalpojumu sniedzēju uzņēmumus visā Latvijā. Šī pasākuma mērķis ir paaugstināt nozarē strādājošo profesionalitāti.