Ziņas

Sabiedrība

Krustcelēs aicina tirgus

Piedāvājums plašs. Ar katru reizi tirdziņu Bērzkrogā aizvien vairāk tirdzinieku un pircēju.Foto: Sarmīte Feldmane

Veselavas pagasta Bērzkrogā svētdien notika jau ceturtais tirdziņš. Laika apstākļi šoziem mainīgi, bet tirgotāju netrūkst, arī tirgus apmeklētāji sāk ielāgot, ka noteiktās svētdienās var braukt ne tikai uz Straupes lauku labumu tirdziņu, bet arī uz Bērzkrogu.

“Svētdienās tirgotājiem nav kur tirgoties. Sestdienās ir ļoti daudz tirdziņu, bet svētdienās ražotājiem nav, kur preci realizēt, tirgus dienas ierasti ir piektdiena, sestdiena,” stāsta Bērzkroga tirdziņa rīkotāja un saimniece Una Kārkliņa. Viņas uzņēmums “Priekuļu gardumi” saražoto tirgo tirdziņos daudzviet Latvijā. Šī pieredze noder, rīkojot tirdziņus Bērzkrogā. Viņai piekrīt bitenieks Imants Dauksts no Veselavas: “Tirdziņu vērtēju cerīgi. Vēl tikai iesākums, ceru, ka tirgošanās būs plašāka, piedāvājums ir daudzveidīgs, un tas piesaista. Tirgotājam svētdiena Bērzkrogā ir izdevīga, sestdienās notiek daudzi populāri tirgi, kur daudz apmeklētāju, un tad, protams, dodamies turp,” “Druvai” atzina biškopis, kurš uz tirgu bija atvedis, kā pats atzina, visu, ko no stropa var iegūt. Starp zināmiem bišu produktiem arī medus salmiņos, ķiploki medū, lavandas medus, kas ievākts Limbažu pusē.

“Tirdziņā visiem jājūtas labi, te katrs patiesi tiek gaidīts,” uzsver “Priekuļu gardumu” kūpinātājs Ilmārs Kašs. Tirgus rīkotāji gādā, lai no rīta tirgotājiem būtu brokastis, lai katrā tirgus dienā apmeklētāji varētu garšīgi paēst. Svētdien šitaki sēņu audzētājs Imants Urpens no Alojas vārīja šitaki sēņu zupu ar saldo krējumu. Iepriekšējās reizēs “Priekuļu gardumi” piedāvāja kūpinājumus, bija soļanka. Asinsdesa ar brūkleņu ievārījumu, šķovēti kāposti, desiņas – to visu pagaršot var tikai tirgū.

Gan rīkotāji, gan tirgotāji atzīst, ka, protams, ziema ietekmē. Pirmajā reizē bija liels vējš, kas lauza teltis, otrā tirgus dienā arī laika apstākļi nelutināja, trešajā ne tik, pat mikrofons aizsala, tāpat aizvadītajā svētdienā. Bet visi brauc. Četrās tirgus dienās jau iegūti pastāvīgie tirgotāji. Viņu ir vairāk nekā 20, un tas nav maz. Šiem tirdziniekiem jau ir pastāvīgas vietas. “Esam stratēģiski labā vietā, četru ceļu krustpunktā. Tie, kuri pagaidām vēl brauc garām, nepamana, gan jau piestās,” pārliecināta Una Kārkliņa.

Par to, ka Bērzkrogā ir tirdziņš, īpaši priecīgi, protams, ir veselavieši. Tie, kuri dzīvo daudzdzīvokļu mājās, tirgošanos var lūkot pa logu, bet grūti turēties pretī un neaiziet. “Druva” satika Ināru Bērziņu. Nopirkusi mazmeitai skaistu priekšautu ar izšuvumiem, viņa meklēja “Pauļu” saimnieku, no kura pirms Ziemassvētkiem nopirkusi garšīgus mārrutkus. “Labi, ka mums te ir tāds tirdziņš. Piedāvājums ir plašs. Nosaluši gan tirgotāji, žēl viņu. Šodien redzēju tikai divus tirdziniekus no Veselavas. Maz, tepat notiek, un ir taču mums arī, ko pārdot,” domās dalījās Ināra.

Cēsniece Laima Tērauda, kā allaž, bija lustīga. Viņas tirgotajām piparkūkām garām paiet nevarēja. “Ja kaut kas sāp – tas ir tukšais naudas maks, kas iztērēts tirgū,” viņa uzrunāja pircējus, bet “Druvai” atzina, lai gan viens otrs teicis, ka piparkūku laiks beidzies, bet, kad brauc uz tirgu, kaut kas taču mājās jāatved. “Ne vienmēr pirksi zirgu vai helikopteru, var aizvest piparkūku,” stāstīja Laima un slavēja tirdziņu Bērzkrogā.

Una Kārkliņa atzīst, ka nenožēlo uzdrīkstēšanos organizēt tirdziņu Bērzkrogā. “Doma, ka varētu ko tādu darīt, bija jau sen. Kad izlasījām, ka Bērzkrogā ierīkota tirgus vieta un pašvaldība izsludināja konkursu tiem, kuri grib rīkot, pieteicāmies. Iepazīstinājām domi ar vīziju un ilgi gaidījām atbildi, pat domājām, ka šis nodoms jāliek malā. Tagad viss notiek,” domās dalās Una Kārkliņa un piebilst, ka tirdziņu vajadzēja sākt rīkot agrāk, ne ziemā. “Esam gandarīti, ka mums uzticēja šo pienākumu. Te visi jūtas ērti, jo ir nodrošināts elektrības pieslēgums, tualetes, vienmēr notīrīts sniegs. Mums atliek ierasties un tirgoties,” domās dalās Una Kārkliņa, uzsverot, ka visa no tirgotājiem iegūtā nauda tiek ieguldīta tirdziņa attīstībā. Vajadzību netrūkst, kaut vai jāiegādājas viss kafijas pauzēm tirgotājiem.

“Gribam, lai Bērzkrogā ir kārtīgs tirgus, ar atrakcijām, mūziku, dejām, dziesmām, lai cilvēkiem te ir, ko darīt. Ideju ir daudz. Pavasarim, vasarai jau pieteikušies dejotāji, folkloristi. Tirgū ir jābūt kultūras programmai, lai visiem labs garastāvoklis,” stāsta Ilmārs Kašs. Una Kārkliņa un Ilmārs Kašs uzsver, ka ideju netrūkst. Protams, lielākie tirdziņi būs Lieldienās, tad Jāņos.