Ziņas

Sabiedrība

Krizantēmas spēj raisīt smaidu

Visiem skaistuma pietiks.    Zemnieku saimniecības "Kliģeni" siltumnīcas vadītāja Inese Raubiško – Reķe gandarīta, ka krizantēmas daudziem patīk.Foto: Sarmīte Feldmane

Kad apkārt drēgns un tumšs, ieraugot krāšņu ziedu, gribas pasmaidīt un noskaņojums uzlabojas. Zemnieku saimniecības “Kliģeni” siltumnīcās krizantēmas neatstāj vienaldzīgu. Acis apjūk krāsu un formu dažādībā. Vairāki desmiti šķirņu ver ziedus. Dažādu krāsu krizantēmas vienā podā veido rakstus.

“Vēl visu novembri būs krizantēmas, augiem ir ļoti daudz pumpuru. Arī mīnus divi grādi tām skādi nenodara,” stāsta zemnieku saimniecības “Kliģeni” siltumnīcas vadītāja Inese Rau­biško – Reķe un piebilst, ka šoruden viss zied vēlāk. Arī krizantēmas ziedus raisa divas trīs nedēļas vēlāk. Viņa lēš, ka varbūt ietekmējusi karstā vasara.

I.Raubiško – Reķe atklāj, ka šoruden puķes pērk mazāk, un vērtē, ka iemesli tam dažādi. Arī tas, ka ir silts rudens un daudziem dārzos un uz balkoniem vēl zied vasaras puķes. Kā arī cilvēki rēķina, ko var atļauties, pietaupa. Klātienē nestrādā iestādes, kuras arī parasti iegādājas puķes, lai telpās būtu krāsaināk.

I.Raubiško – Reķe pastāsta, ka katram pircējam kādas puķes, kāda krāsa patīk vairāk. Piepra­sītākās ir dzeltenās krizantēmas, tās arī tiek audzētas vairāk. “Gribam tumšajā rudenī cilvēkiem radīt prieku. Krizantēmas piektdien piedāvājam par puscenu. Ceram, ka    krāsainas puķes mājā uzlabos garastāvokli,” saka siltumnīcas vadītāja.

Bet pirms Ziemassvētkiem siltumnīcā ziedēs ciklamenas un puansetijas. Un “Kliģenos” jau gatavojas arī pavasarim. Tiek stādītas tulpes.

“Šis gads ir interesants, nevar salīdzināt ar pagājušo. Visu laiku pārmaiņas, kurām jāspēj izsekot līdzi.    Nedēļu strādājām zaļajā režīmā, tad gaidījām, vai nākamajā vispār drīkstēsim strādāt, mums atļāva sarkanajā režīmā. Kā būs pēc 15.novembra, nezinām,” stāsta I.Raubiško – Reķe un piebilst, ka vienmēr var rast risinājumu un cerība, ka vismaz pavasarī būs citādāk, palīdz darīt un turpināt.

Kad drīkstēja strādāt zaļajā režīmā, ziedus un augus ikviens varēja nopirkt arī ārtelpā. “Kliģenu” audzētie ziedi bija tirdzniecībā    arī “Depo”, kas ir slēgts. Tas samazinājis izaudzētā apriti.

Siltumnīcas vadītāja atklāj, ka ikdienas darbu ļoti ietekmē, ja kaut daži darbinieki nevar nākt strādāt, jo bijuši kontaktpersonas. Uzņēmumā darbinieki ir vakcinējušies, siltumnīcas vadītāja uzsver – tas pašu un pircēju drošībai.

“Mēs nevaram nestrādāt. Ja arī tirdzniecība būtu aizliegta, augi ir jākopj, jālaista,” atgādina I.Rau­biško – Reķe un piebilst, ka audzēšanas apjomi nav samazināti. Arī pavasarim stādi un puķes    tiks audzēti tādā pašā daudzumā kā šogad. Viņa pastāsta, ka pavasarī stādīšana sakrita ar mājsēdi un daudzi veltīja laiku, lai iekārtotu dārzus un balkonus. “Pavasarī noteikti vēl vairāk cilvēku gribēs priecāties par pirmajām atraitnītēm. Un tas nemaz nav tik tālu,” teic siltumnīcas vadītāja.