Ziņas

Sabiedrība

Krievija iebrukusi Ukrainā

Foto: LETA

Ceturtdienas rīts atnāca ar satraucošu ziņu, Krievijas prezidents Vladimirs Putins    Krievijas telekanālā “Rossija-24” paziņoja, ka Krievija sākusi “militāru operāciju” Ukrainā.

Demokrātiskās pasaules valstu līderi un starptautisko organizāciju vadītāji uzrunāja sabiedrību, izsakot atbalstu Ukrai­nai un stingri nosodot Krievijas rīcību, paužot, ka pret agresoru tiks īstenotas visstingrākās san­kcijas. Arī Latvijas augstākās amatpersonas un parlaments pau­da nosodījumu iebrucējiem un atbalstu Ukrainai.
Valsts prezidents Egils Levits: “Ir jāseko stingrai starptautiskās sabiedrības reakcijai. NATO aizstāvēs sevi un savas vērtības. Mēs esam kopā ar Ukrainas tautu. Ukraiņi ir gatavi pretoties uzbrukumam un aizstāvēt savu zemi. Mums ir jārīkojas, lai reaģētu uz šāda veida bezprecedenta uzbrukumu neatkarīgai valstij. Visai pasaulei ir skaidrs, ka Krievija uzbrūk. Šāda veida attaisnojumus kriminālai rīcībai neviens neuztver nopietni. Krievija ir jāizolē no pasaules!”
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs savā “Twitter” kontā ierakstīja: “Ukraiņi šobrīd cīnās pret pārspēku par savu Dzimteni un brīvību. Mēs palīdzēsim, cik spēsim. Noliekam malā savas sīkās nesaskaņas un problēmas un kopīgi stiprinām savu valsti un tās drošību. Ticu, ka Ukraina uzvarēs, bet arī mums ir jāsaņemas.”

Saeima vakar vienbalsīgi, balsojot 93 deputātiem no visām parlamenta frakcijām un no pie frakcijām nepiederošajiem deputātiem, pieņēma paziņojumu par Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti, kurā stingri nosoda Krievijas Federācijas militāro agresiju un plaša mēroga iebrukumu Ukrainā. Paziņojumā stingri nosodīta arī Baltkrievijas iesaiste militārajā uzbrukumā Ukrainai.

Parlamentārieši    pieprasa Krievijas Federācijai un Balt­krievijai nekavējoties pārtraukt turpmāku militāro agresiju, atsaukt bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un deeskalēt situāciju, iesaistīties diplomātiska risinājuma meklējumos, kā arī izbeigt turpmāku visu veidu agresiju un provokācijas pret Ukrainu un ievērot starptautiskajos līgumos noteiktās saistības.

Saeima aicina starptautisko sabiedrību arī turpmāk sniegt Ukrainai politisko atbalstu, ekonomisko un tehnisko palīdzību, tostarp ar drošību un aizsardzību saistītajās jomās.

Pēc valdības vakardienas ārkārtas sēdes Ministru prezidents Krišjānis Kariņš uzsvēra, ka Latvija ir drošībā, jo ir daļa no NATO alianses: “Šobrīd ukraiņi cīnās par savu brīvību, neatkarību un demokrātiju pret agresīvu un autoritāru režīmu. Tūlīt došos uz Briseli, kur kopā ar citiem ES valstu vadītājiem lemsim par turpmākajām sankcijām pret Putina režīmu un Baltkrieviju.

Šis nav viegls laiks, bet šis ir laiks būt saliedētiem. Mēs visi esam Latvijas patrioti, neskatoties uz valodu, kādā mēs mājās runājam, neskatoties uz politisko piederību. Tas pierādījās arī Saeimā, kas vienbalsīgi pieņēma šo visaptverošo nosodījumu Putina režīmam un Baltkrievijai, par to gribu pateikt paldies Saeimas opozīcijai.(..) Tagad viss atkarīgs no tā, cik būsim droši sevī, ticībā savai valstij. Visai demokrātiskajai pasaulei tagad jāstāv plecu pie pleca pret šo brutāli agresīvo autokrātu!”

Jāatzīmē, ka NATO pirmo reizi alianses vēsturē aktivizē Austrumeiropas aizsardzības plānus, bet piektdien, 25.februārī, NATO plāno organizēt virtuālu samitu, kurā alianses līderi apspriedīs Krievijas iebrukumu Ukrainā, ceturtdien paziņoja alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. “Esam nolēmuši atbilstoši mūsu aizsardzības plānam aizsargāt visus sabiedrotos, veikt papildu pasākumus, lai stiprinātu savaldīšanas un aizsardzības spējas visā aliansē. Mūsu pasākumi ir un paliek preventīvi, samērīgi un saspīlējumu neveicinoši,” paziņoja NATO.