Ziņas

Sabiedrība

Krāsaini, daudzpusīgi, emocionāli

Kopā. Uz izstādes “Re-Misija Vol II” atklāšanu ieradās liela daļa autoru, kuru darbi skatāmi Cēsīs. Izstādes iniciatore ir cēsniece Signe Vanadziņa (no kreisās), izstādē aplūkojami arī vairāki viņas darbi. Foto: Jānis Gabrāns

Cēsu Izstāžu namā atklāta mākslas izstāde “Re-Misija Vol II”, kurā skatāmi vairāk nekā desmit autoru darbi. Viņus vieno kopīga mācību iestāde, Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskola, ko absolvējuši pirms vairāk nekā 30 gadiem. Autoru vidū arī cēsniece Signe Vanadziņa.

Izstāžu nama vadītāja Larisa Kaimiņa uzsvēra, ka izstādē redzami    tik dažādi talantīgi mākslinieki, bet visiem ir kas vienojošs: “Tā ir ne tikai patiesa mīlestība pret mākslu. Kad pirmo reizi aplūkoju izstādi, bija sajūta, ka te valda kaut kāda maģija, neparasts krāsu spilgtums, enerģija. Kad ejam uz viena autora darbu izstādi, cenšamies sajust viņa vēstījumu, te valda pavisam cita enerģija, un mūsu māksliniekam Dai­nim Andersonam bija īpašs uz­stādījums visus darbus salikt vienotā redzējumā. Manuprāt, tas ir izdevies!”

L. Kaimiņa atcerējās, ka pirms gada Signe Vanadziņa viņai teikusi par iespēju sarīkot šādu izstādi, nolēmušas, ka ir vērts to darīt!

Izstādes nosaukums “Re-Misija Vol II” norāda, ka šis ir jau otrais absolventu kopīgais uznāciens, pirmais notika    2017. gadā Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. Cēsīs skatāmi darbi, kas tapuši pēc pirmās mākslinieku atkalsatikšanās.

Izstādes darbi atklāj katra mākslinieka skatījumu un dzīves pieredzi attēlos, instalācijās, skaņas mākslas objektos ar atšķirīgu vides uzslāņojumu un vēlmi paust nostāju pret notikumiem personīgajā dzīvē, Latvijā un pasaulē šodien. Izstāde runā par to, ka pārmaiņas un izaugsme ir neatņemama dzīves sastāvdaļa un ka mākslas valoda ir spēcīgs vienojošais spēks.

Sarunā ar “Druvu” S. Va­nadziņa pastāstīja, ka ir galvenā iniciatore idejai, lai izstāde būtu skatāma Cēsīs, un atsaucība no kādreizējiem skolas biedriem bijusi pietiekami liela.

“Mūsu misija ir būt mākslā un ar mākslu un dot savu prieku par būšanu mākslā arī citiem,” saka S. Vanadziņa. “Esam priecīgi satikties, jo ikdienā jau nemaz tik bieži tas neizdodas. Šī ir brīnišķīga iespēja redzēt kolēģu darbus, jo kur tad mēs tos varam redzēt? Sociālo tīklu profilos. Bet tas nav ņemams nopietni, jo tur jau nav pat skaidrs, kāds mērogs darbam. Var aiziet ciemos uz darbnīcu, paskatīties, bet tas ir citādi nekā, ja darbs izlikts izstādē atbilstošā apgaismojumā, vajadzīgajā augstumā. Šī ir arī iespēja satikties, kas ikdienā nemaz tik bieži nenotiek.”

Pagājis laiks kopš S. Va­nadziņas personālizstādes Cēsīs, tāpēc šī ir iespēja aplūkot dažus viņas darbus, gaidot nākamo personālizstādi, kura nākotnē tiekot plānota. Māksliniece atzīst, ka izvēlēties darbus šai izstādei bijis samērā viegli, jo viņa zina Izstāžu namu, tā auru: “Taču liels nezināmais, ko piedāvās citi, kā viss izskatīsies kopā. Bija interesanti paskatīties, kā iekārtota izstāde, un man ļoti patīk, ir jūtama kopējā noskaņa. Šādas izstādes, patiesībā jebkura izstāde, ir iemesls māksliniekiem pārskatīt savus darbus, kādam, iespējams, pat uzgleznot kaut ko jaunu. Nevar vienkārši kaut ko paņemt, katrai izstādei jāgatavojas, kaut arī vajadzīgi tikai daži darbi. Manuprāt, izstādes lielais pluss, ka ir liela dažādība, ja skatītājam nepatīk viena autora darbi, varbūt iepatīkas cita.”

Izstāde “Re-Misija Vol II” būs apskatāma līdz 14. maijam.