Ziņas

Sabiedrība

Kosmosa centra būvdarbi sākušies

Tehnika strādā. Topošā Kosmosa izziņas centra teritorija iežogota, tajā strādā tehnika, tiek veikti zemes darbi un pāļu izbūve. Foto: Jānis Gabrāns

Nākotnes tehnoloģiju jeb Kosmosa izziņas centra būvniecība Cēsīs sākusies, notiek pirmie zemes darbi. Teritorija iežogota gan galvenās būves, gan auto stāvlaukuma pusē, un būvniecības vietā rosās tehnika.

Projektu pēc Cēsu novada pašvaldības pasūtījuma īsteno “RERE Grupa” pēc apvienotā projektēšanas un būvdarbu līguma. Sākotnēji cerēja zemes darbus uzsākt ātrāk, taču dokumentu sakārtošana prasīja vairāk laika nekā paredzēts. Cēsu novada paš­valdības projektu vadītāja Inta Ādamsone norāda, ka būves tehniskais projekts bija apjomīgs, tāpēc projekta ekspertīze bija pamatīga: “Tajā tika atrastas arī dažas sīkas kļūdiņas. Kamēr veica labojumus, laiks gāja. Var teikt, tā bija objektīva aizkavēšanās, tagad visas atļaujas saņemtas, dokumentācija nokārtota, un darbi sākušies.”

Jau vēstīts, ka Kosmosa izziņas centrs atbilstoši ilgtspējīgas būvniecības prasībām tiks būvēts kā enerģētiski pašpietiekama trīs stāvu ēka, nodrošinot potenciālā siltumnīcefekta gāzu emisiju ierobežošanu, kā arī ar samazinātu enerģijas patēriņu. Apkuri nodrošinās zemes siltumsūknis un granulu katls, ēkā tiks izmantots energoefektīvs LED apgaismojums, ko ar elektrību apgādās sau­les paneļu elektrostacijas. Tiks nodrošināta arī lietus ūdens savākšana un atkārtota izmantošana. Lai nodrošinātu energoresursu taupīšanu, enerģijas izmantošanu kontrolēs automatizētās vadības sistēma.

Tā kā autobūves nākotne saistās ar elektro automašīnām, gādāts, lai centra apmeklētājiem, kuri atbrauks ar šādiem auto, būtu ērtas uzlādes iespējas. Pie ēkas tiks izbūvēti pieci elektromobiļu uzlādes punkti.

Mūsdienīgā tehnoloģijām aprīkotā ēka ir zināms izaicinājums arī būvniekiem. Kā norāda “RERE Grupa” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš, iecerētā ēka ikvienu apmeklētāju ievedīs nākotnē: “Šajā būvē koncentrēsies modernākie risinājumi energoefektīvām būvēm. Kā būvnieki esam gandarīti attīstīt tieši šādas ēkas, jo ciešā sadarbībā ar pasūtītāju, Cēsu novada paš­valdību, varam un protam īstenot tehnoloģiski sarežģītus projektus.”

Būvnieks arī skaidro, ka projektēšana veikta digitālā trīsdimensionālā vidē – būves informācijas modelī jeb BIM, kas ļauj projekta attīstību pārskatīt visās tā attīstības stadijās: “Lai realizētu īpaši šim projektam nepieciešamos arhitektūras un specifiskos būvniecības risinājumus, vairāk nekā pusgadu eksperti strādāja pie digitālā projekta, kas kalpos par pamatu būvniecībai. Pēc būvdarbu pabeigšanas šo BIM projektu ir iespējams izmantot ēkas ekspluatācijas vajadzībām.”

Ēkas celtniecības projektu Cēsu novada pašvaldība īsteno ar Latvijas valsts budžeta programmas Emisiju kvotu izsoles instrumenta (EKII) finansējumu. Projekta kopējās izmaksas ir vairāk nekā 11 miljoni eiro, no tām EKII finansējums ir 49,67 procenti no attiecināmajām izmaksām, nepārsniedzot piecus miljonus eiro. Savukārt finansējuma saņēmēja – Cēsu novada pašvaldības – līdzfinansējums ir ne mazāk kā 50,33 procenti no projekta attiecināmajām izmaksām.

Līdztekus būvniecības darbiem aktīvi tiek strādāts pie topošā Kosmosa izziņas centra satura. Tā veidošanai pieejams Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta atbalsts. Šī projekta kopējās izmaksas ir 2,15 miljoni eiro, no kurām 1, 64 miljoni eiro ir līdzfinansējums, 289 825 eiro – Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums, bet 214 684 eiro – Cēsu novada pašvaldības līdzekļi.

Tiek solīts, ka Kosmosa izziņas centrs piedāvās jaunas izglītības programmas, izglītojošas nodarbības un skolotāju mācību programmas, bērnu un jauniešu nometnes par kosmosa tēmu, izglītojošas sacensības skolēniem, dažādas piedzīvojumu aktivitātes apmeklētājiem, 50 interaktīvus eksponātus, seminārus un konferences par STEM izglītības jomu, Kosmosa festivālu 2023. gadā un citus pasākumus.

Būvniecība tikko sākusies. Sākotnēji bija paredzēts būvi nodot ekspluatācijā 2022.gada nogalē. Vai dokumentu kārtošanas iekavēšanās to ietekmēs, pašlaik neviens neņemas spriest. Bija plāns līdz gada beigām, līdz aukstajam laikam, uzbūvēt ēkas karkasu, lai ziemā varētu turpināties iekšdarbi. Tuvākajos mēnešos būs redzams, vai izdosies iekļauties grafikā.

Tāpat pagaidām neatbildēts, šķiet, ir jautājums, kā procesu ietekmēs arvien augošās būvniecības cenas, kas galvenokārt saistīts ar straujo izejvielu un būvmateriālu cenu kāpumu, ar ko saskaras visa Eiropa. Speciālisti norāda, ka tas saistīts gan ar strauju pieprasījuma pieaugumu, gan ar piegādes problēmām.