Ziņas

Sabiedrība

Kosmiskā Talka Cēsīs

Laikā, kad visa Latvijas piedalīsies Lielajā talkā, Latvijas vadošie kosmosa entuziasti Cēsīs, lidlaukā, rīt organizēs “Kosmisko Talku”. Kā informē “Z(in)oo” projektu vadītājs Emīls Lukjanskis, tās laikā tiks izgatavota un palaista kosmiskā zonde “Zinoo-3”, kā arī izmēģināti dažādi pašu izgatavoti raķešu dzinēji un raķešu modeļi. Turklāt talkas atspoguļošanai tiks izveidots interneta tiešraides kanāls.

Bērnu zinātnes centrs “Z(in)oo” un tās vadītājs Pauls Irbins aicina no pulksten 14 visus Latvijas kosmosa entuziastus pievienoties “Kosmiskai Talkai”. Kā stāsta zondes tehniskais vadītājs Andrejs Puķītis, atšķirībā no “Zinoo-1” un “Zinoo-2”, šajā zondē tiks atstrādāti vairāki tehniskie jauninājumi – video straumēšana no zondes, fizikālo procesu aparatūras testēšana intensīvu kosmosa starojumu vidē, precīzas telemetrijas noteikšana.

Talcinieki varēs palīdzēt zondes komandai dažādos sīkos, bet svarīgos darbos. Lai mēģinātu iemūžināt saulrietu no kosmiskiem augstumiem, zondi paredzēts palaist vakarpusē ap pl.19. Zondes pacelšanos būs iespēja vērot ar īpašu teleskopu. Izturīgākie talkotāji varēs palīdzēt “Zondes glābšanas operācijas” organizēšanā, lai pirmiem rastos iespēja ieraudzīt zondes safilmēto materiālu augstā izšķirtspējā. Līdz zondes palaišanai tiks organizēti raķešu modeļu izgatavošana un palaišana, kā arī citas kosmiskas aktivitātes.

Kosmiskās talkas apmeklētājiem būs iespēja arī iepazīties ar dažādiem “Z(in)oo” kosmiskajiem trenažieriem, kā arī iegūt informāciju par ceļojošo izstādi “European Space Expo” atklāšanu 30.aprīlī Rīgā, Esplanādē. Tiem, kas netiks līdz Cēsīm, būs iespēja vērot talkas norisi caur interneta televīzijas kanālu www.zinoo.lv/tv.

Kosmiskā zonde “Zinoo-3” tiek organizēta “Global Space Baloon Challange” ietvaros. Tās mērķis ir veicināt jauniešu interesi par eksaktajām un dabas zinātnēm. Balstoties uz iegūtajām zināšanām, bērnu zinātnes centrs “Z(in)oo” plāno līdz nākošā mācību gada sākumam izveidot kosmiskās zondes mācību komplektu skolām. Tas ļaus katrai mācību iestādei organizēt pašai savu “kosmisko misiju” ar radošiem eksperimentiem kosmosā un piedzīvojumiem visai klasei. Kosmiskās zondes komplekti tiks prezentēti 5.septembrī Cēsīs Kosmosa Festivāla ietvaros.

Sagatavojusi Anda Dzenža