Ziņas

Sabiedrība

Kontrabandas cigarešu rūpals joprojām aktuāls

JA IR, TAD PĒRK. Smēķētāji nesmādē kontrabandas cigaretes.Foto: Māris Buholcs

Kaut arī jaunākie “AC Nielsen” “Tukšo cigarešu paciņu pētījuma” rezultāti liecina – kontrabandas cigarešu īpatsvars Latvijā arī šogad samazinājies, tomēr Cēsīs gada otrajā ceturksnī konstatēts straujš kontrabandas cigarešu īpatsvara kāpums – par 17, 4 procentpunktiem, salīdzinot ar šo pašu laika posmu 2015. gadā. Cēsis ar teju 35 procentiem kontrabandas cigarešu pašreiz ir pirmajā vietā Latvijā, savukārt līdzšinējās līderpilsētas pierobežā – Daugavpilī, Līvānos, Ludzā, Ventspilī – ievērojami noslīdējušas uz leju, vēsta pētījuma dati.

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas vecākā inspektore Sintija Virse “Druvai” norāda, ka policija savā darbībā nevar atsaukties uz veikto pētījumu, bet gan balstīties uz izņemtajām cigaretēm bez Latvijas Republikas akcīzes markām. Kā liecina Valsts policijas sniegtie dati, tad 2015. gada 1. pusgadā Cēsu pilsētā konstatētas un administratīvo pārkāpumu lietu ietvaros izņemtas 14 100 cigaretes bez Latvijas Republikas akcīzes markām. “2015. gadā Valsts policija vienā administratīvā pārkāpuma lietā izņēma 13 680 cigaretes, kas ir ievērojams apjoms, tomēr 1. pusgadā kopumā, bez šīs konfiskācijas,tika izņemtas 420 cigaretes, savukārt 2016. gadā 306 cigaretes. Salīdzinot abus periodus, ja neskaita 2015. gadā atklāto administratīvā pārkāpuma lietu, tad situācija nav mainījusies un kontrabandas cigarešu izplatība nav palielinājusies, bet tā joprojām ir. Tāpēc policijas interesēs ir aicināt iedzīvotājus aktīvāk ziņot par tirdzniecības vietām un personām, anonīmi informējot Valsts policijas mājaslapā vai zvanot pa tālruni 110. Vēlos aicināt cilvēkus neatbalstīt šo rūpalu un neiegādāties kontrabandas tabakas izstrādājumus,” tā Sintija Virse.

Viena no lielākajiem veikalu tirdzniecības tīkliem “Maxima Latvija” komunikācijas speciālists Jānis Beseris informē, ka abos Cēsu “Maxima Latvija” veikalos cigarešu tirdzniecības apjoms šogad 2. ceturksnī salīdzinājumā ar tādu pašu laika periodu pērn ir samazinājies par aptuveni septiņiem procentiem, savukārt, salīdzinot cigarešu pārdošanas apjomus šogad pirmajā pusgadā ar 2015. gada pirmo pusgadu “Maxima Latvija” veikalos Cēsīs, tie ir samazinājušies par aptuveni pieciem procentiem. “Nevar apgalvot, ka tikai Cēsīs būtu samazinājusies cigarešu iegāde, jo kopējie cigarešu pārdošanas apjomi visos “Maxima Latvija” veikalos šogad otrajā ceturksnī, salīdzinot ar tādu pašu periodu pērn, ir samazinājušies par aptuveni četriem procentiem, bet pusgada pārdošanas apjomi ir līdzīgi kā pagājušajā gadā,” atklāj “Maxima Latvija” komunikācijas speciālists.

Uz ielas “Druva” uzrunāja nejauši sastaptu sievieti, kura atzina, ka viņas vecāki pirms pāris gadiem ik pa reizei mēdza iegādāties kontrabandas cigaretes, tomēr pēdējo gadu laikā ievērojusi, ka vecāki cigaretes iegādājas veikalā. “Atminos, ka kādreiz pieprasījums pēc šīm cigaretēm bija lielāks, tomēr tagad par tām neko neesmu dzirdējusi, iespējams tāpēc, ka kontrole ir kļuvusi daudz stingrāka, savukārt tie, kuri pārdod šīs cigaretes, vairs tik publiski to neziņo, domāju, ka tas vairāk notiek paziņu lokā. Pieļauju arī, ka cigarešu kontrabandas bizness lēnām noplok,” domās dalās jaunā sieviete.

Arī jaunietis vārdā Reinis teic, ka kādu laiku par kontrabandas cigaretēm neko neesot dzirdējis. “Pirms četriem gadiem, kad vēl mācījos Valsts Priekuļu tehnikumā, tad jaunieši savā starpā pārdeva kontrabandas cigaretes. Nezinu gan, kur viņi tās dabūja, bet cigarešu netrūka. Jāteic, ka personīgi man par šādām precēm nav liela interese, tāpēc par to neinteresējos, bet domāju, ja cilvēkam ir vajadzība pēc tām, tad kaut kur noteikti var iegādāties,” spriež Reinis.

“Tukšo cigarešu paciņu pētījums” tiek veikts, lai noskaidrotu nelegālās izcelsmes cigarešu patēriņu Latvijā. Joprojām vairāk nekā divas trešdaļas – 68,9 procenti – kontrabandas cigarešu ievestas no Baltkrievijas, kur cigaretes maksā 4,5 reizes mazāk nekā Latvijā. Otra populārākā kontrabandas ceļā ievesto cigarešu izcelsmes valsts ar 15,3 procentiem ir Krievija. Savukārt 8,4 procenti no kontrabandas cigaretēm bijušas nezināmas izcelsmes viltojumi.

Tukšās cigarešu paciņas pētījuma vajadzībām nejaušas izlases kārtībā vāktas 25 valsts lielākajās pilsētās, kur dzīvo 60,3% no Latvijas iedzīvotājiem.