Ziņas

Sabiedrība

Koncertzālē “Cēsis” būs apskatāma Egila Rozenberga personālizstāde “Refleksija”

Koncertzālē “Cēsis” no 5.marta līdz 2.maijam būs apskatāma tekstilmākslinieka Egila Rozenberga personālizstāde “Refleksija”.

Kā aģentūru LETA informēja Vidzemes koncertzāles “Cēsis” mārketinga un komunikācijas vadītāja Egija Saļņikova, izstādē iekļauti darbi, kas atspoguļo piecas meistara daiļrades tēmas.

Tēma “Zīmes smiltīs” Rozenberga daiļradei vijas cauri no 20.gadsimta 90.gadiem un vienmēr atkal atrod jaunas nianses risinājumā. Tās ir ierosmes no jūras, pie kuras mākslinieks dzīvo, jūras radītajām noskaņām un asociācijām dažādos gadalaikos, rakstiem piejūras smiltīs, kuros vienmēr ko jaunu var izlasīt.

Otra tematiskā loka nosaukums ir “Eņģeļi un maskas” (galvenokārt tie ir 2007.gada darbi), ko iespaidojušas klasiskās mākslas vērtības – glezniecība, tēlniecība. Sižetiski abu vārdu duālā būtība un to iespējamais plašais interpretējums ieinteresēja mākslinieku pēc viņa ceļojuma uz Meksiku.

Trešais darbu cikls saistīts ar Parīzi, tā atslēga meklējama pilsētas ielās un namos atrastajos motīvos, noskaņās, cilvēku burzmā, arhitektūras ritmos. Mākslinieks mēģinājis attēlot tos dziļos iespaidus, kuri viņu uzrunājuši šajā Eiropas elitārajā pilsētā un aicinājuši tur atgriezties atkārtoti. Tā ir pilsētas kultūrvide, arhitektūra, parki un dārzi, mākslas klātbūtne. Jāakcentē, ka izstādē redzamo gobelēnu ieceru skices radušās pēc Rozenberga radošām studijām Parīzē 2012.gadā, kad viņš tur uzturējās ilgāku laiku.

Daļēji izstādē būs pārstāvēts iekšējās pārdomas atspoguļojošais cikls “Rētas” (vairāki darbi, kas radušies 2013.gadā). Tajā atklājas gan iekšējās dvēseles rētas, gan daudz dziļākas vispārcilvēciskās – tās, ko cilvēcē, mākslā, kultūrā, dažādu valstu vēsturē ir atstājušas zīmes un notikumi no pagātnes.

Piektā tēma – līdz šim Rozenberga daiļradē gobelēnos nerealizēta laikmeta tehnoloģisko inovāciju pārtapšana, kas tiek izstādīta ar nosaukumu “Konversija”. Tās pamatā ir augsto tehnoloģiju radītie iespaidi. Tā ir saruna ar skatītāju par to, kā šīs mūsdienu tehnoloģijas (piemēram, dažādas mikroshēmas) mākslinieka rokās reflektē un pārtop 21.gadsimta ornamentā. Aizsākusies mākslinieka daiļradē savulaik šķiedras mākslas formā, tā tagad “pāraugusi” gobelēnos.

Izstādē būs redzami arī tēmas “Konversija” meti, kuros mākslinieks risina laikmetīga ornamenta izteiksmes iespējas. Tāpat tiks izstādīti meti, kuri tika radīti konkursam Gobelēnu manufaktūrai Francijā.

Turpinot koncertzāles “Cēsis” jauno tradīciju – sarunu ar mākslinieku pēdējā izstādes nedēļā -, uz tikšanos ar Rozenbergu interesenti tiek aicināti 27.aprīlī plkst.17 koncertzāles Izstāžu zālē.

Rozenbergs piedalījies dažādās vietēja un starptautiska mēroga izstādēs un projektos, sarīkojis vērienīgas personālizstādes Latvijā un ārzemēs. Mākslinieka darbi atrodas dažādu valstu muzejos. Mākslinieka talants un daiļrade ir novērtēta arī Francijā. Divas viņa radošā darba skices tiks īstenotas lielformāta gobelēnos Francijā, divās no vēsturiski slavenajām gobelēnu aušanas manufaktūrām – “La Manufacture des Gobelins” Parīzē un “La Manufacture des Beauvais” Bovē. 20.gadsimtā šajās darbnīcās tika izaustas tādu pasaulslavenu mākslinieku kā Marks Šagāls, Pablo Pikaso, Anrī Matiss un Huans Miro skices. Rozenbergs būs pirmais Baltijas valstu mākslinieks, kura darbi tiks īstenoti un atradīsies “Mobilier National” kolekcijā līdzās jau iepriekš minēto slavenību darbiem.