
Vienkoču parkā Līgatnē šonedēļ ar koku stādīšanu noslēdzās piecu dienu “World wood 2015” reģionālais pasākums. Par to, kas notika Līgatnē, vēstīja arī starptautiskais katalogs.
“Pasaules koksnes dienas notika trešo gadu.Tās rīko Starptautiskā koka kultūras biedrība (International Wood Culture Society). Pirmais pasākums bija Tanzānijā, pērn – Ķīnā, kur arī pats piedalījos.
Šogad galvenā tikšanās vieta ir Turcijā, taču līdztekus citās valstīs tiek rīkoti mazāki reģionālie pasākumi. Mani uzrunāja, es piekritu,” stāsta Vienkoču parka un kokamatniecības muzeja saimnieks Rihards Vidzickis. Koksnes dienas pasaulē tiek rīkotas, lai popularizētu tradicionālo kokamatniecību un koku kā dabīgu un vērtīgu izejmateriālu. Šī pasākuma devīze ir: “Koks ir labs”.
Rihards atzīst, ka pēdējos gados kokamatniecība pasaulē kļūst aizvien populārāka, roku darba amatniecība tiek augstu novērtēta. “Koks cilvēkiem ir mīļš, arī tiem, kam to apkārt nav, kā daudzviet pasaulē. Cilvēkiem patīk koka lietas, un dažiem patīk no tā
kaut ko izgatavot,” saka Rihards.
Koksnes dienās Līgatne bija tikšanās vieta Latvijas koktēlniekiem, Rīgas Tehniskās universitātes zinātniekiem un studentiem, Latvijas Amatniecības kameras meistariem un zeļļiem, vienkārši interesentiem.
“Interese bija pārsteidzoši liela, jo brīvdienās laiks nebija patīkams, un to, kas bija paredzēts pagalmā, nevarēja īstenot. Bija ieradušies tie, kam patiešām ir interese strādāt ar koku,” stāsta Rihards Vidzickis un piebilst, ka katrs, kurš gribēja pamēģināt vai tikai apskatīties, to arī varēja izdarīt. Rīgas Tehniskās universitātes studentiem Vienkočos bija lieliska iespēja pastrādāt ar rīkiem, kas viņiem sveši. “Liela interese bija par virpošanu. Katrs gribēja pamēģināt. Ikdienā jau amatnieki strādā ar elektriskajām virpām, bet pavisam kas cits ir griezt kājminamo virpu. Nav trokšņa, dzirdi tikai to skaņu, ko, griežot koku,
rada kalts un virpa, kuru pats griez. Visveselīgākā amatniekam ir zaļa koka apstrāde, tas neput, vari sajust, kā griežas skaidas. Darbs ir kā meditācija,” domās dalās Pasaules koksnes dienas rīkotājs Latvijā, inženierzinātņu doktors Rihards Vidzickis. RTU maģistranti gatavoja
etnogrāfiskus solus, dizaina nodaļas studenti skicēja idejas bērnu spēļu laukumam, ikviens centās izmēģināt kādu kokamatniecības rīku, ar kādu agrāk nebija strādājis. Muzejā savāktā kolekcija aizvien papildinās. Īpašas bija instrumentu
asināšanas nodarbības, lai to
darītu, bez mākas neiztikt.
Arī Vienkoču saimniece Agnese Laudere
tieši Koksnes dienās
pirmoreiz pamēģināja virpot. “Gribas izvirpot sēnītes, noderēs kā suvenīri. Virpot nav grūti, tikai vajadzīga prakse un iemaņas, kā, piemēram, pareizi turēt kaltu,” atzīst Agnese.
Koksnes dienas paliks atmiņā arī mazajiem līgatniešiem. Bērnudārznieki apmeklēja kokamatniecības muzeju, piedalījās putnu būru izgatavošanā, to izlikšanā kokos, kā arī palīdzēja Vienkoču mežā iestādīt eglītes. “Mums bija saruna par koku,” tā nodarbības raksturo Rihards.
Interesentiem Rihards stāstīja par pagājušā gada Koksnes dienām Ķīnā. Viņš atzina, ka tur gūta neatsverama pieredze. “Tur bija sabraukuši kokamatnieki
no visas pasaules. Ķīniešu kokgriešanas tradīcijas ir nepārspējamas pasaules mērogā. Varēja gan pastrādāt ar mums svešiem kokiem, redzēt un pamēģināt, kā ar koku strādā citās zemēs. Un, protams, nenovērtējami ir kontakti ar kolēģiem,” pastāsta Rihards.
Pirmoreiz Vienkočos rīkotā Pasaules
koksnes diena izdevusies – gandarīti rīkotāji. Iespēju satikties, iepazīties, dalīties pieredzē izmantojuši daudzi. “Koksnes dienas notiek martā, mēs nevaram paredzēt, kāds tad būs laiks. Protams, varam ko līdzīgi organizēt vasarā, bet ir jāizmanto iespēja, ka vari iesaistīties starptautiskā notikumā,” domas izsaka Vienkoču saimnieks Rihards Vidzickis.
Sarmīte Feldmane