Ziņas

Sabiedrība

Kocēnu novadā notiks komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīti pasākumi

Šodien Kocēnu novadā tiks pieminēti 1949.gada 25.marta notikumi, kad norisinājās visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem PSRS reģioniem.

Kā aģentūru LETA informēja Kocēnu novada domes Attīstības nodaļas vadītāja Eva Eglīte, šodien plkst.16 pie Bērzaines saieta nama notiks komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākums. Sveču iedegšana pie piemiņas zīmes “Ceļš svešumā”.

Plkst.16 notiks komunistiskā genocīda upuru atceres dienai veltīts piemiņas brīdis Mujānos pie piemiņas akmens.

Savukārt plkst.17 Kocēnu kultūras namā notiks pašvaldības rīkotais komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākums “Mēs visi epizodes šajā zemē…” (Rainis) kopā ar vēstures skolotāju Inetu Amoliņu. Kocēnu novada dome aicina satikties, kopā atcerēties un pieminēt novada represētos ļaudis.

Trešdien, 25.martā, plkst.12 Dikļu kapos pie Baltā krusta notiks komunistiskā genocīda upuru atceres dienai veltīts piemiņas brīdis. Ziedu nolikšana notiks pie Baltā krusta un Edgara Lustes atdusas vietā.

Plkst.16 pie Vaidavas internātpamatskolas novietotās piemiņas plāksnes notiks komunistiskā genocīda upuru atceres pasākums. Pēc tam Vaidavas pagasta novadpētniecības ekspozīcijā 25.marta notikumiem veltītās izstādes aplūkošana pie tējas tases.

Plkst.19 Dauguļu internātpamatskolā notiks komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltīts pasākums.

Tajā pašā laikā Zilākalna pagasta pārvaldē tiks demonstrēta Dzintras Gekas dokumentālā filma “Kur palika tēvi”, kas vēsta par uz Sibīriju izsūtīto cilvēku skarbo dzīvi. “1941.gadā, kad izsūtīja vairāk nekā 15000 latviešu iedzīvotāju, cilvēki tika mānīti, pateica, ka tēvi tur galā gaidīs mātes ar bērniem. Daudzreiz mātes iedeva koferīti ar pārtiku un drēbēm tēvam, lai viņš ved. Taču Kirovā, Urālos vilcienus sadalīja, tēvus atdalīja, un viņi visi tika aizvesti uz Vjatlagu, Soļikamsku un citām nometnēm Sibīrijā,” par 1941.gada notikumiem, kas atainoti dokumentālajā filmā, stāsta režisore Geka.

Martā Dikļu pagasta bibliotēkā aplūkojama grāmatu izstāde “Tas notika martā” – 1949.gada 25.marta deportācija.

Savukārt Kocēnu novada izglītības iestādēs šonedēļ notiks 1949.gada 25.marta deportācijām veltītas vēstures stundas, lai pilnveidotu skolēnu izpratni par Latvijai un tās tautai svarīgiem vēstures notikumiem.

LETA