Ziņas

Sabiedrība

Kocēnos notiks mākslinieka Jāņa Rozes dzimto māju apkārtnes sakopšanas talka

Kocēnos 24.oktobrī rīkos mākslinieka Jāņa Rozes dzimto māju apkārtnes sakopšanas talku, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā.

2017.gadā apritēs 190 gadu, kopš dzimis Roze, viens no latviešu profesionālās glezniecības pamatlicējiem, pirmais ievērojamākais portretists.

Roze dzimis Kocēnu novada Caurumkrogā, tagadējās “Saulītēs”. Mākslinieks savus labākos darba gadus pavadīja Rīgā, būdams atzīts mākslinieks. 1854.gadā Rozem Pēterburgas Mākslas akadēmija piešķīra mākslinieka grādu, bet sešus gadus vēlāk – akadēmiķa grādu. Viņš ir pirmais latviešu mākslinieks, kurš ieguvis šo augsto atzinību.

Iedzīvotāju iniciatīvas grupa “Savam novadam”, kas šogad piedalījās Kocēnu novada domes izsludinātajā neformālo iedzīvotāju iniciatīvu grupu projektu konkursā un saņēma finansējumu projekta “Jāņa Staņislava Rozes atgriešanās” realizēšanai, aicina visus brīvprātīgos uz mākslinieka dzimtās mājas “Saulītes” apkārtnes sakopšanas talku. Vēlams paņemt līdzi darba rīkus un labu garastāvokli. Talkas organizatori sola siltu zupu, kā arī iepazīstināt ar Rozes daiļradi.

Iniciatīvas grupas “Savam novadam” projekta “Jāņa Staņislava Rozes atgriešanās” mērķis ir popularizēt gleznotāja mākslas mantojumu un uzsākt apkārtējās vides sakārtošanu ievērojamā novadnieka dzimšanas vietas apkārtnē. Projekta laikā tiks veikta arī materiālu apkopošana par Rozi Vaidavas pagasta novadpētniecības pastāvīgajai ekspozīcijai, izveidots informatīvs stends, kā arī izstrādāts teritorijas labiekārtošanas plāns Rozes dzimtajām mājām.