Ziņas

Sports

“Ķeriet lapsu aiz astes”

Gatavi startam. Pie atpūtas bāzes "Ungurmalas" rogainingisti gatavojas startam sešu un 12 stundu distancei. Vidū kluba "Meridiāns" orientieristi Jānis Naglis un Jānis Butāns, kuri uzvarēja absolūtajā vērtējumā sešu stundu ieskaitē.Foto: Jānis Gabrāns

Pārgaujas novadā Ungura ezera apkaimē pagājušajā sestdienā bija redzams kupls pulks orientieristu, kuri piedalījās sacensībās “Lapsu rogainings”. Sacensību vadītājs Valters Kaminskis stāsta, ka apmēram 500 dalībnieku stājās uz starta. Komandā startēja divi līdz pieci dalībnieki. Bija trīs ieskaites grupas – sešu stundu rogainings, 12 stundu rogainings un velo rogainings. Divu pēdējo distanču veicējiem daļu distances nācās pavadīt nakts apstākļos, kas novembrī ir īsti tumšas. Apvidus bijis interesants, un nācies pielikt pūles, lai izplānotu sacensību karti.

STRATĒĢIJA. Latviete Ildze Straume un Aivars Tihane no Igaunijas ļoti rūpīgi izstrādāja vēlamo maršrutu, lai savāktu iespējami vairāk punktu. FOTO: Jānis Gabrāns

* STRATĒĢIJA. Latviete Ildze Straume un Aivars Tihane no Igaunijas ļoti rūpīgi izstrādāja vēlamo maršrutu, lai savāktu iespējami vairāk punktu. FOTO: Jānis Gabrāns

“Tas bija īpašs izaicinājums, bet tieši tas dod gandarījumu. Turklāt sacensības izdevās. No dalībniekiem saņēmām tikai pozitīvas atsauksmes. Priecē, ka dalībnieki iztika bez traumām, ja neskaita dažus nobrāzumus. Vecākajai dalībniecei bija 82 gadi, bet jaunākajai – vien pāris mēnešu. Vecāku nesta, viņa kopā ar divgadīgo māsu apgāja apkārt Ungura ezeram trīs stundu laikā, gūstot savu pirmo rezultātu ieskaiti,” stāsta V. Kaminskis.

Par sacensību centru bija izvēlēta atpūtas bāze “Ungurmalas”, un rīkotāji saka paldies par atbalstu un doto iespēju. Sacensības sākas brīdī, kad tiek saņemtas kartes, un tad dalībnieki, izmantojot dažādu aprīkojumu, plāno distanci, jo ir svarīgi saprast, kurus punktus paņemt, lai iegūtu maksimālo labumu, tajā pašā laikā – iekļautos noteiktajā laika grafikā.

Latviete Ildze Straume un Aivars Tihane no Igaunijas startam gatavojās nopietni, jo abi pieredzējuši rogaininga dalībnieki, vairākkārt startēts arī 24 stundu sacensībās. Ildze stāsta, ka šis sporta veids ir ļoti aizraujošs: “Tam it kā divas daļas. Pirmā – distances plānošana, kur var likt lietā savu prātu, un tad seko fiziskā daļa, kur izplānoto realizēt. Ir svarīgs arī komandas biedrs, lai abiem vienāda fiziskā gatavība un tieksme pēc uzvaras. Grūti, ja viens grib pastaigāties, bet otrs skriet. Lēmumu pieņemšanai jābūt ātrai un vienotai, nevar stāvēt desmit minūtes un strīdēties.”

Aivars piebilst, ka rogainingā īpašu dinamiku piešķir noteiktais laika limits, kas ir ļoti svarīgs: “Trasē nepārtraukti jāseko, cik tālu esam plānotajā grafikā, laika limitā, un diezgan bieži jāpieņem lēmumi par distances maiņu, jo ne vienmēr pirms distances izstrādāto izdodas realizēt dzīvē. Ja piepildās sliktais scenārijs, nākas domāt, ko atmest, savukārt, ja sokas ļoti labi, grafiks tiek pārsniegts, jādomā, kā efektīvāk šo laiku izmantot, kuru kontrolpunktu vēl paņemt, lai dabūtu papildu punktus.”

Nora Ķibilda un Auseklis Ķibilds pastāstīja, ka sacensībās piedaloties, jo turpat blakus dzīvojot. “Beidzot nolēmām izpētīt vietējo apkārtni,” smaidot saka Nora, kura ir pieredzējusi orientieriste. “Ja reiz sacensības tepat pie mājas, jāizvelk arī pārējie.”

Viņai šis trešais rogainings, Auseklim – debija, un abi atzina, ka mērķis ir veiksmīgi tikt galā un labi pavadīt laiku.
“Klasiskajās orientēšanās sacensībās ir konkrēta distance, kas jāveic, noteiktā secībā paņemot kontrolpunktus. Rogainingā ir karte ar lielu teritoriju, daudziem kontrolpunktiem, katram pašam jāizveido distance, izdomājot, cik daudzus punktus izdosies paņemt, kurus izdevīgāk sasniegt, jo tiem ir dažāda vērtība. Šīs ir stratēģiskas sacensības, kur jāpieņem pareizais lēmums,” saka N. Ķibilda.

Sacensībās piedalījās arī Alma Vītola, latviete, kura oktobrī sevi lieliski parādīja Brazīlijas džungļu maratonā. Viņa atzina, ka šīs sacensības nevarot salīdzināt ar rogainingu, jo džungļos skrējiens ilga nedēļu, te viss jāparāda 12 stundās. Viņa rogainingā startē regulāri, un tieši tas, ka sacensības ilgst 12 un pat 24 stundas, vilinot visvairāk. “Man nepatīk, ja noskrien divas stundas un viss, ir forši izbaudīt sacensības. Nedēļa džungļos nav mazinājusi vēlmi startēt Latvijā, iespējams, gribas pat vēl vairāk te uzskriet, izbaudot Latvijas mežus un dabu,” teica A. Vītola.
6 stundu rogainingā absolūtajā vērtējumā uzvarēja Jānis Naglis/ Jānis Butāns, otrajā vietā Jānis Kūms, Zane Tilta/ Valdis Tilts, bet trešie – Mārcis Stucis/ Artūrs Kļaviņš. Kopumā finišēja 115 komandas. Vēl jāatzīmē šādi rezultāti: XO grupā 3.vietā Kristaps Bruners/ Zanda Abzalone; MJ grupā 2.vietā Edijs Dzalbs/ Rūdolfs Vimba; XSV grupā 3.vietā Modrīte Skrastiņa/ Gatis Skrastiņš.

12 stundu rogainingā finišēja 76 komandas. Absolūtajā vērtējumā uzvarēja Jānis Krūmiņš/ Kristaps Epners, otrajā vietā – Uldis Žimants/ Alberts Jasāns, trešajā – Aigars Actiņš/ Ilze Lapiņa. Vēl jāatzīmē šādi rezultāti: WV grupā 3.vietā Iveta Zāģere/ Gunta Lebedoka.

Šoreiz sevi bija iespēja apliecināt arī velobraucējiem, kuriem distancei bija atvēlētas sešas stundas, pāris pēdējās – absolūtā tumsā. Tā kā prioritāte ir gājējiem, ne pie visiem punktiem varēja piebraukt, tāpēc dažkārt nācās atstāt velosipēdu un kontrolpunktu sasniegt ejot.

25 komandu konkurencē absolūtajā vērtējumā uzvarēja Edgars Bričonoks/ Kārlis Baltacis, otrajā vietā Ingrīda Šmite/ Mārtiņš Lasmanis, trešajā – Jānis Melbārdis/ Jānis Kaibe. Vēl jāatzīmē rezultāti: MO3 grupā 3.vietā Aigars Alksnis/ Ilgonis Zaļaiskalns, kuri absolūtajā vērtējumā tikai par punktu atpalika no trešās vietas. WO grupā 1.vietā Aiga Strazdiņa/ Mārīte Knēta; WO grupā 3.vietā Iveta Ādamsone/ Inese Lunte; MV grupā 1.vietā Gints Ezeriņš/ Arnis Šūlmeisters; MV grupā 2.vietā Dagnis Kaņepe/ Andris Petrovskis.