Ziņas

Sabiedrība

Katram vajag mājas sajūtu

Ēka gatava. Grupu dzīvokļu mājā pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem dzīvos astoņi cilvēki. Ēkas pieņemšanā klāt bija Raunas pašvaldības un SIA “Ēkas siltināšana” pārstāvji.Foto: Jānis Liflands

Vakar Drustu pagastā pie Gatartas pansionāta ekspluatācija tika nodota grupu dzīvokļu māja pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Tā ir vienstāva ēkā ar astoņiem studio tipa dzīvokļiem. Katrā ir dzīvojamā istaba, virtuve un sanitārais mezgls.

“Šī māja ir jaunas iespējas tiem, kuri patlaban dzīvo institūcijās. Raunas pašvaldības Sociālais dienests vērtē, kuri cilvēki būs pirmie iedzīvotāji. Jau interesējušies arī citu novadu sociālie dienesti, pieļauju, ka ar laiku veidosies rinda,” stāsta Ga­tartas pansionāta direktors Aivars Damroze un uzsver, ka ēka ir uzcelta, tagad tai jādod dvēsele. “Kā te jutīsies klienti, atkarīgs gan no darbiniekiem, gan pašiem klientiem,” uzsver A.Damroze.

Turpat blakus grupu dzīvokļu mājai “Kārkli” uzceltas specializētās darbnīcas, kurās varēs strādāt ar koku, mālu. “Te ir koka, keramikas darbnīcas, arī atpūtas telpa, noliktava    un kabinets darbiniekam. Vienlaikus varēs strādāt 11 cilvēki. Gan tie, kuri dzīvo blakus mājā, gan arī braukt no citām vietām,” pastāsta A.Dam­roze. Drīzumā tiks iegādāts nepieciešamais aprīkojums, izsludināts arī iepirkums mēbeļu iegādei dzīvojamajai mājai.

Grupu dzīvokļu mājā un darb­nīcās strādās sociālais darbinieks, aprūpētājs, rehabilitologs, darb­nīcu meistari, kopā paredzētas slodzes septiņiem cilvēkiem. A.Damroze atgādina, ka pansionātā, turpat blakus, ir mediķis, kura pakalpojumus varēs izmantot arī grupu dzīvokļu mājas iedzīvotāji.

A.Damroze, kā arī Raunas novada domes vadītāja Evija Zurģe uzteic celtnieku darbu. SIA “Ēkas siltināšana” māju uzbūvēja no moduļiem. Izraudzītā vieta nogāzē prasīja gan pacietību, gan prasmes. Ēka uzbūvēta uz vairāk nekā 50 pāļiem. Pavasarī tiks pabeigta apkārtnes apzaļumošana un labiekārtošana.

“Ceram, ka līdz Jurģiem varēsim svinēt ieiešanu jaunajā mājā,” saka A.Damroze un piebilst, ka šī vieta ir īsta miera osta. Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem ir jo svarīgi dzīvot harmoniskā vidē. “Te arī iespēja kaut ko mācīties darīt, mēģināt. Ie­spējams, nākotnē darbnīcās varētu veidoties sociālais uzņēmums. Iespējas ir, tikai jādara,” pārdomas izsaka A.Damroze.

Tagad pašvaldība iedzīvotājiem varēs piedāvāt vēl vienu pakalpojumu. Raunas pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Ieva Ozola, novērtējot celtnieku paveikto, atzina, ka ir radīta vieta, vide, kurā dzīvot, pilnveidot sevi. Jau apzināti un izvērtēti potenciālie klienti. “Pieci ir no Raunas novada, četri no viņiem dzīvo ģimenēs, par viņiem rūpējas tuvinieki vai aizbildņi. Trīs nākamie klienti patlaban dzīvo institūcijā,” pastāsta I.Ozola un atzīst, ka, uzzinot par iespēju dzīvot grupu dzīvokļos, cilvēki vēl neizprot, ko tas nozīmē, baidās. “Esmu pārliecināta, ka pieprasījums pēc pakalpojuma būs liels. Arī Raunas novadā vēl ir vairāki cilvēki, kuriem dzīve šādā mājā būtu ļoti piemērota un vajadzīga,” vērtē I.Ozola.
Cik maksās dzīve “Kārklos”, tiek rēķināts. A.Damroze uzsver, ka ēka celta maksimāli ekonomiska. “Redzēsim, cik izmaksā uzturēšana – siltums, elektrība, ūdens -, vēl darbinieku algas. Tad arī būs zināms, cik pakalpojums izmaksā,” skaidro A.Damroze. Izmaksas pāris gadu daļēji tiks segtas no projekta un pašvaldību finansējuma, kā arī klientu līdzmaksājuma.

Dzīves vide pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem pie Gatartas pansionāta tiek veidota, īstenojot Vidzemes plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas plānu, kurā pieejami Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļi. Gatartas projekta kopējās izmaksas ir 702 329 eiro. Tās segs ERAF, kā arī ir valsts un pašvaldības finansējums.
Deinstitucionalizācijas mērķis ir novērst situācijas, kad personai    jāpārceļas uz dzīvi ilgstošas soci­ālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā    tikai tāpēc, ka nav pieejams nepieciešamais atbalsts dzīvesvietā jeb tā sauktie sabiedrībā balstīti pakalpojumi. Personām ar invaliditāti ir jāsaņem iespēja vadīt un izvēlēties dzīvesveidu un dzīvesvietu, jāsaņem piekļuve pakalpojumiem, ko izmanto pārējā sabiedrība, un individuāls atbalsts, ja tāds nepieciešams.