Ziņas

Sabiedrība

Katram savs skata punkts

Fotoizstādē “Novads no cita skata punkta”. Pārgaujas novada svētkos apmeklētājus saistīja attēli, kuros konkursa dalībnieki pratuši parādīt pazīstamas vietas neparastā rakursā.Foto: Sarmīte Feldmane

Pārgaujas novada svētkiem šovasar bija dots nosaukums “Novads no cita skata punkta”. Tas mudināja uz ierasto, zināmo, arī aizmirsto kaut nedaudz paraudzīties no citas puses, ar citu vērtējumu, attieksmi, kopā savijot šodienu un vēsturi, ieskatoties rītdienā.

Novada svētki sākās Raiskumā ar novada domes priekšsēdētāja Hardija Venta vēlējumu – katram atrast ko savai sirdij tuvu, notikumus, kuros gribas piedalīties.

“Programma interesanta, jāpiedalās, gribas, lai svētki ir daudzpusīgi, krāsaini, un tādi arī būs,” atklāja Laura Vilistere, Kristīne Ruble, Rebeka Šilkina. Jaunietes no Straupes un Auciema uzsvēra, ka skrējiena organizēšanā piedalīsies kā brīvprātīgās un noteikti ies uz balli Straupē.

Svētku laikā novada kontūrā, kuras centrā ozols, katrs varēja atstāt savu pirkstu nospiedumu kopējā gleznā. To novadnieki darīja labprāt, un sestdienas vakarā baltā lapa bija raibu raibā. Valsts svētkos novembrī šo kopīgi veidoto gleznu varēs skatīt Stalbes kultūras namā.

Novada iedzīvotāji bija aicināti piedalīties fotoizstādes “Novads no cita skata punkta” veidošanā un atsūtīt pašu uzņemtās fotogrāfijas. Raiskumā un Straupē varēja apskatīt pārgaujnieku redzējumus uz mirkļiem, kas ieraudzīti, piedzīvoti novadā.

Raiskumā, apskatot izstādi, raiskumietes Elita Giptere un Valija Barbāne atzina, ka foto­grāfijas izdevušās iespaidīgas, tajās redzamas pazīstamas vietas. Konkursā fotogrāfijas vispirms vērtēja domes speciālisti, bet vienoties nevarēja, tad pieaicināja fotogrāfu Normundu Kažoku, un par fotokonkursa uzvarētāju tika atzīts Reinis Dāvidsons, bet veicināšanas balvas saņēma Edīte Rudzīte un Rebeka Šilkina.

Ja jau novads no cita skata punkta, tad arī šī iespēja tika piedāvāta kā balva. Reinis par fotogrāfiju, kur ziemā divi makšķernieki redzami uz Riebiņa ezera, ieguva iespēju lidot gaisa balonā. Reinis patlaban strādā ārzemēs, tādēļ piedāvāja balvu uzdāvināt kādam, kurš par to ļoti priecātos un lidojums būtu viņa sapņa piepildījums. Lidojumā ar gaisa balonu brauks 14 gadus vecā Samanta Elizabete, kura ir zinātkāra un kuras sapnis ir lidot.

Viņai pievienosies vēl trīs svētku dalībnieki, kuri aizpildīja anketas Straupes estrādē un pauda viedokli par novada svētkiem. Lidojumu gaisa balonā laimēja Gunta Galīte, Madara Liniņa un Ginta Vasiļjeva. Visi paraudzīsies uz Pārgauju no cita skatu punkta.

Straupes kultūras namā iekārtotā fotoizstāde “Pārgaujas novads TOREIZ un TAGAD” raisīja lielu interesi. Novadnieki bija aicināti atnest vecas fotogrāfijas, izstāstīt, kas tajās redzams, tad kultūras darbinieces devās fotografēt to vietu šodien. “Kā mēs meklējām Lenču estrādi, kādi bija strīdi, vai savulaik bilde tapusi Straupes kultūras namā vai kur citur. Cilvēki bija ļoti atsaucīgi, izstādē var redzēt ap 80 senās un tikpat šodienas fotogrāfiju,” pastāsta novada kultūras pasākumu organizatore Solveiga Ruska un uzsver, ka aizvien tiek saņemtas vecās fotogrāfijas un izstāde tiks papildināta. “Līdz ar cilvēkiem aiziet vecās fotogrāfijas, jo tikai viņi zina, kāds notikums, vieta vai cilvēki redzami bildē. Mēs nedrīkstam pazaudēt vēsturi,” domās dalās Solveiga un atklāj, ka izstādi varēs apskatīt Stalbes tautas namā.

Kā jau novada svētkos bija gan novadnieku gājiens, gan koncerti un izstādes, dažādas izklaides, arī skrējiens “Pretī 100”, balle, pazīstamās Aivara Lapšāna grupas “Ferrum” uzstāšanās. Patiešām – ikviens varēja paraudzīties uz novadu no cita skata punkta.

“Tie, kuri novada svētkos bijuši pēdējos gados, atzina, ka cilvēku bijis vairāk. Tas priecē,” sacīja Solveiga Ruska un uzsvēra, ka jau sākts domāt par 5.novada svētkiem, kuros no iepriekšējiem gribas paņemt to, kas daudziem paticis un palicis atmiņā.