Ziņas

Sabiedrība

Katram ceļa gabalam savs ātrums

Neveiksmīgi. Uz Rāmuļu ceļa automašīna saslīdēja un iebrauca grāvī.Foto: Sarmīte Feldmane

Vienu dienu līst, nākamajā snieg, tad kūst, bet tas, kas vēl palicis, piesalst. Tik nesakarīgi un mainīgi ir laika apstākļi. Par tiem brīdina sinoptiķi un “Latvijas valsts ceļi”. “Ziema ir ziema, ar to jārēķinās. Izbrauc no Cēsīm, viss melns, bet Piebalgā sniegs. Var būt arī otrādi. Laikus jāizbrauc, ar skriešanu var arī neaizbraukt,” teica “Druvas” šoferis Eduards Kepinskis, pirmdienas rītā izbraucis Zaubes pagastu, otrdien Skujenes un Vecpiebalgas. “Braucām uz Annām, pirms tam viens bija braucis, vismaz ceļu varēja redzēt. Mašīna krita sniegam cauri. Otrdienas rītā vēl palikušais sniegs un iepriekšējās dienas putra uz ceļa bija sasalusi, izveidojušās rises. Var jau spriest – ja būtu nošķūrēti, nebūtu rišu, bet ceļš kā spogulis gan. Aiz Rāmuļiem ceļš bija slidens, bet ne spogulis. Prātīgi braucot, nekāda vaina. Lielie ceļi dažviet bija rievoti, kaisīti, Skujenes pagasta ceļi braucami. Tāpat Vecpiebalgas pagastā,” pārdomās dalījās šoferis, atzīstot, ka ceļā gan saticis vairākus skrējējus, kuri braukuši, mērot ceļa brauktuves platumu – no vienas grāvja malas uz otru. “Ātrums, protams, nepārsniedza atļautos 90 kilometrus, kad pats braucu ar 40 vai 50 kilometriem stundā,” ar smaidu saka Eduards Kepinskis, kura šofera stāžs ir vairāk nekā 50 gadi.

Otrdien uz Rāmuļu ceļa “Druva” satika gan vienu ātro braucēju, kurš visu mums pārredzamo attālumu brauca no ceļa viena grāvja malas uz otru un kā velna plēsts aiznesās garām. Kādā līkumā auto bija ieslīdējis grāvī. Palīgi jau bija piesteigušies. “Ātri nav braucis, bet 60 kilometru vietā vajadzēja braukt ar 40 kilometriem stundā,” situāciju novērtēja Eduards Kepinskis.

Pēdējās dienās VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” tehnika strādā bez apstājas. “Ko darīt, nosaka laika apstākļi. Grants ceļi tiek kaisīti un rievoti. Arī vietējās nozīmes C klases,” stāsta VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” Valmieras ceļu rajona Cēsu nodaļas informatīvā dežurante Līga Saare un piebilst, ka laika apstākļi atkal mainīsies un sāks līt, tad padarītais būs velts. “Saņemam arī sūdzības. Diemžēl visu uzreiz izdarīt nav iespējams, ziņotais tiek respektēts,” uzsvēra informatīvā dežurante.

Arī pašvaldībās atskanēja ne viens vien zvans. “Braukšanas apstākļi tik ātri mainās, bet diemžēl ar to ne visi rēķinās. Pēc lielās snigšanas uz ceļiem bija nolūzuši koki, tikai otrdien vienu koku sazāģēja. Sniegs, kas nenokusa, uzsala, vietām ir diezgan dziļas ledus rises – tāda ir situācija,” “Druvai” sacīja Amatas novada Skujenes pagasta pārvaldes vadītāja Vita Demešenkova. Viņa, tāpat kā pašvaldību darbinieki citos novados un pagastos, atzina, ka bieži vien iedzīvotāji ir neiecietīgi. Tikko sniedziņš uzsnidzis, zvana, kad tīrīs, kaut segas biezums vien pāris centimetru. “Cilvēks uztraucas, ja nu vēl piesnigs klāt, varbūt nevarēs izbraukt, bet aizmirst, cik maksā ceļu tīrīšana,” pārdomās dalās skujeniete un uzsver, ka šoziem krietni labāks ir ceļš uz Nītauri, jo no Skujenes skolēnus ved uz Nītaures vidusskolu. Iepriekšējās ziemās bijušas reizes, kad tas nebijis izbraucams.

Pēdējās dienās ar slideniem ceļiem bija jārēķinās, un nevar aizbildināties, ka tas bijis pārsteigums. “Druva” no neoficiālas informācijas uzzināja, ka otrdien šoferis atteicies vest skolēnus no Abrupes uz Melbāržiem. Bērniem pakaļ braukuši vecāki, kuri atzinuši, ka ceļš ir braucams.

Kāds ārā būs laiks, kad lasītājs lasīs šo ziņu, nudien grūti pateikt. Varbūt ceļi būs melni, varbūt ledū, bet tikpat labi klāti ar skaistu, pūkainu sniedziņu.