Ziņas

Izklaide

“Kasešu nakts” Cēsīs būs veltīta kasešu izdošanas pirmsākumiem Padomju Savienībā

Cēsīs, mākslas telpā “Mala”, Lenču ielā 11, 17.jūlijā plkst.18 notiks pasākums “Kasešu nakts 17”, kas būs veltīta kasešu izdošanas pirmsākumiem bijušajā Padomju Savienībā, informēja pasākuma rīkotāji.

Pēc rīkotāju paustā, pirmā kasete iznāca 1971.gadā Tallinas kasešu rūpnīcā. Pasākuma pirmajā daļā plānota Raimonda Mežaka lekcija “Latvijas mūziķu izdevumi firmas “Melodija” kasetēs no 1971. līdz 1990.gadam”. Pasākumā interesenti varēs iepazīties ar īpaši retu firmas “Melodija” audio kasešu izstādi. Katrā apskatei izliktajā kasetēm atrodams vismaz viens kāda Latvijas mūziķa ieraksts – Raimonds Pauls, “Zodiac”, “Eolika”, Olga Pīrāgs un citi mūziķi oriģinālajos “Melodijas” kasešu albumos un izlasēs.

Savukārt pasākuma otrajā daļā plānota “Melodijas” kasešu diskotēka. Kā atzīmēja rīkotāji, pasākuma norises laiks, atkarībā no epidemioloģiskā stāvokļa un valstī noteiktajiem ierobežojumiem, var tikt mainīts.

Mežaks atzīmēja, lai arī daudziem radies priekšstats, ka audio kasešu izdošana bijušajā Padomju Savienībā, kurā savulaik ietilpa arī Baltijas valstis, sākusies pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, patiesībā šī, pēdējos gados pasaulē diezgan aktuālā mūzikas nesēja izdošana sākās daudz senāk.

Par audio kasetes izgudrotāju var saukt Nīderlandes kompāniju “Philips”, kas pirmās kasetes tirgū piedāvāja jau 1964.gadā. ASV tās tika piegādātas ar zīmolu “Norelco”. Savukārt pagājušā gadsimta sešdesmito gadu beigās igaunim Vaino Verlinam radās ideja, ka arī Padomju Savienībā radīto mūziku būtu vērts izdot jaunajā medijā – audio kasetē. Vēlāk viņš kļuva par Tallinas kasešu rūpnīcas pirmo direktoru.

Sākotnēji rūpnīcu bija iecerēts būvēt Gruzijā, tomēr firmas “Melodija” galvenais speciālists izteica piedāvājumu kasešu rūpnīcu būvēt Tallinā. Tika atrastas piemērotas telpas un Rietumvācijā iegādāts firmas “Vollmer” audio ierakstu reproducēšanas aprīkojums. 1971.gada pirmajā ceturksnī tika pabeigts darbs pie pirmās audiokasešu sērijas. To skaits sasniedza 10 000 eksemplāru. Tātad šogad paliek 50 gadi, kopš bijušajā Padomju Savienībā tika izdota pirmā audio kasete, pavēstīja Mežaks.

Pēc viņa paustā, sākumā kasešu veidojošos elementus piegādāja no Vācijas, Japānas un ASV, bet vēlāk ražoja Padomju Savienības uzņēmumos. Līdz pat 1975.gadam fabrika darbojās, kā Rīgas skaņuplašu fabrikas struktūrvienība. Pēc tam, kā patstāvīga uzņēmums. 1973.gadā Kasešu cehs tika atvērts arī Rīgā, Kalnciema ielā.

Mežaks norādīja, ka pirmā zināmā kasete ar Latvijas mūziķu ierakstiem ir Latvijas Televīzijas un Radio orķestra albums “Aicinājums uz deju 1”, kas iznāca arī vinila plates formātā. Ar firmas “Melodija” zīmolu audio kasetes tika ražotas līdz pat 1991.gadam. Līdz ar Padomju Savienības sabrukumu beidzās arī “Melodijas” zīmola kasešu ražošana. Lielākā daļa ražotņu tika privatizētas un kasetes tika izdotas ar jauniem nosaukumiem.

Latvijā 1990.gadā uz firmas “Melodija” bāzes nodibināja uzņēmumu “Ritonis”, kas kasešu ražošanu turpināja arī deviņdesmitajos gados. Mūsdienās oriģinālās firmas “Melodija” kasetes ir kļuvušas par audiogrāfisku retumu un atrodamas ļoti reti. Kasetes grūti pieejamas ne vien fiziskā formātā, grūti sameklēt pat attēlus ar to vizuālo identitāti, pauda Mežaks.