Ziņas

Redzeslokā

Kas ir “Valmieriņš”

Foto: no albuma

“Valmieriņš” – tādu rotaļlietiņu suvenīru saņems katrs Valmieras novada jaundzimušais.

Lai rastu izpratni, kādam jāizskatās “Valmieriņam”, aizvadītā gada izskaņā izsludināja konkursu “Kāds izskatās valmieriņš?”, Valmieras novada pašvaldība aicināja ikvienu, kuram ir ideja, piedalīties konkursā. Tika iesūtīti 149 darbi, no kuriem žūrija izvēlējusies īstenot Valmieras sākumskolas 3.a klases skolnieka Valtera Jāņa Domina ideju. Val­mieriņš pēc zīmējuma parauga pārtaps par dāvanu Valmieras novadā deklarētajiem jaundzimušajiem.

“Valmieriņa īpašā spēja ir draudzība, jo viņš ar visiem var sadraudzēties. Valmieriņam visvairāk patīk spēlēties, bet viņam pašam nav mīļākās spēles, jo patīk tās, kas bērniem,” stāsta Valters Jānis Domins, Valmieras sākumskolas 3.a klases skolnieks. Papildinot sacīto, viņš bilst: “Val­mieriņam vislabāk garšo zemenes. Viņš nav zemeņu krāsā, bet zilā, jo viņam garšo arī mellenes. Vispār valmieriņi ir dažādās krāsās, bet manā zīmējumā ir zilā, jo manai māsai un man zilā ir mīļākā krāsa. Valmieriņš ir vecumā no 12 līdz pieciem gadiem.”

Konkursā iesūtīto darbu izvērtēšanā iesaistījās Valmieras pilsētas mākslinieks Gints Sippo, novada mākslas skolu pārstāvji, novada Dzimtsarakstu nodaļas pārstāvji, šuvējas un adītājas, kā arī Valmieras novada pašvaldības vadība.

Konkursā “Kāds izskatās valmieriņš?” tikusi vērtēta idejas oriģinalitāte: lai tas būtu saistošs jaundzimušajiem, proti, suvenīrs, kas izmantojams kā mīļlietiņa; lai tam nebūtu sīku detaļu, kas maza bērna rotaļlietai neder; tāpat nozīmīgs faktors arī iespēja veidot stāstus par Valmieriņu, piedēvējot dažādas īpašības un nianses izskatā, saistot Valmieriņu ar dažādām vietām Valmieras novadā, piemēram, Burtnieku ezera tuvumā mītošs Valmieriņš, tāds, kuram garšo Rūjienas saldējums, tāds, kurš draugos ar Sedas purvā mītošajiem putniem u.tml.; kā arī praktiskas nianses, lai rokdarbnieks varētu suvenīru veidot pēc iespējas līdzīgāk zīmējumam.

Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļa informēja, ka cenu aptaujas rezultātā “Valmieriņu” darina adītāja Vineta Mūze. “Valmieriņiem” būs līdzīgas iezīmes, bet katrs būs nedaudz atšķirīgs, lai vecāki varētu izvēlēties savam bērnam atbilstošāko. Dā­vanu papildinās auduma lentīte ar Valmieriņa siluetu un bērna dzimšanas gadu, kā arī neliels apraksts, paskaidrojot, ka tā ir bērna radīta dāvana bērnam, aprakstot mītisko tēlu Valmieriņu.
Pati pirmā rotaļlieta, kas tapusi pēc Valtera radītā zīmējuma, esot dāvana pašam autoram.

Valters ir vecākais brālis četr­gadīgajai Lottei un brālim Leo, kuram nav vēl gadiņa. Arī Valters tāpat kā Valmieriņš ir draudzīgs, un pirmā doma, ieraugot pēc viņa zīmējuma tapušo figūriņu, bija, ka tā būs kopīga rotaļlieta visiem trim ģimenes bērniem. Tāpat arī Valteram ir liels prieks, ka “Valmieriņš” nonāks pie pašiem mazākajiem novada iedzīvotājiem.

“Valters ir aktīvs puika, vienmēr stundās iesaistās, ir viedoklis, bet, pats svarīgākais – viņš ir labsirdīgs. Ļoti līdzīgs Valmieriņam – draudzīgs, iespējams, tāpēc Valmieriņš atklājās tieši Valte­ram,” stāsta Valtera datorikas skolotāja Linda Vanaga. “Pieaugušie laikam netic, tāpēc neredz Val­mieriņu,” domā Valters. Viņš gan īsti nesaprot, kā uzzināja, ka Valmieriņš izskatās tieši šādi, bet ir skaidrs – valmieriņu ir daudz, viņi dzīvo mežā, slepenā pilī, ko slēpj koki. Valters ir atklājis, ka “valmieriņi mostas plkst.9.00, paši gatavo brokastis, pēc tam dodas uz skolu, vakarā sporto un spēlējas ar bērniem. Basketbolu, piemēram, spēlē, jo ir garas rokas, var labi driblēt un mest. Man arī patīk basketbols, trenējos mājā, jo ir pielikts grozs. Vēl arī tenisu trenējos, daudz pēc skolas sanāk darīšanu”. Valteram ļoti patīk ne tikai zīmēšana, arī dabaszinības, iespējams, tāpēc Valters uzzināja par pili mežā.