Ziņas

Sabiedrība

Kārumam meža zemenes un pirmās gailenes

Meža zemenes vēl būs. Cēsu tirgū meža zemeņu piedāvājums pagaidām vēl mazs. Mežā ogas vēl tikai gatavojas, bet katram taču kārojas nogaršot pirmās zemenes.Foto: Indars Krieviņš

Tirgū šogad meža zemeņu mazāk nekā pērn šajā laikā. Vēso laikapstākļu dēļ ogu nogatavošanās kavējas par divām nedēļām. Tik tikko parādījušās arī gailenes. Cēsu tirgū un vairākās citās pilsētas tirdzniecības vietās var nopirkt gailenes, meža zemenītes, bet mellenīšu vēl nav.

Raiskuma pagasta Auciema iedzīvotāja Skaidrīte Ruice pusdienlaikā tirgū palikusi  pēdējā tirgotāja, arī viņai vairs tikai viens trauciņš ar meža zemenēm. “Šur tur ir pa kādam meža ogu lasītājam, taču tirgū ar ogām atbrauc retais. Otrdienas pērkons un lietus visu sabojāja.

Aizbraucām uz vienu labi zināmu izcirtumu, bet sāka līt lietus, aizbraucām uz otru, atkal lietus un pērkons, taču slapja oga nekur nav liekama. Meža zemenes ir gatavas un ir papilnam, bet tāpēc, ka nav saulītes, tās slēpjas zem lapām. Daudzi lasītāji ir par slinku, lai pieliektos, grib nolasīt tikai to, kas redzams pa virsu, tāpēc daudz ir ar kājām izbradāts un samīcīts. Odziņas ir sīkas un diemžēl arī skābas. Šī ir trešā diena, kad sēžu tirgū,” stāsta ogotāja un atklāj, ka  cēsnieki ogas pērk, tā neesot, ka tikai skatās, taču no rokām ārā arī nerauj. Tirdziniece pārliecinājusies, ka vieglāk pārdot mazos trauciņus pa diviem eiro. “Šajā trauciņā ir 500 ml, to tirgoju pa četriem eiro. Piekrišana ir mazākiem tilpumiem, tad pircējiem cena šķiet pievilcīgāka, turpretī četri eiro uzreiz šķiet par daudz. 500 ml meža zemenīšu varu salasīt pa stundu un arī tajās vietās, kur neviens nav pabijis,” pastāsta Skaidrīte.

Izstaigājot vairākus mežus, viņa pārliecinājusies, ka šovasar nav lāceņu, arī mellenes tādas švakas, kaut parasti ap Jāņiem tās  varēja lasīt spaiņiem. “Daudziem mellenājiem ogas tādas pelēkzaļas, grūti pamanāmas un tāpat kā meža zemenes lapās tās ir paslēpušās mētrās. Pa­gājušajā gadā mellenes lasīju nodošanai, cena jau bija smieklīgi zema –  viens eiro par litru, taču tas ir vairāk nekā nekas. Tagad gaidām to brīdi, kad kļūs sausāks, saulaināks, lai var sapelnīt naudu mazbērniem, tie man četri,” stāsta auciemiete.

Skaidrīte pārliecinājusies, ka gailenes mežā ir, taču maz. “Pielasīju vienu litru, tā vien bija kā pašiem mērcītei, taču skatījos, ka te viens otrs tirgoja 500ml pa trim eiro, cits pa četriem. Skatījos, pie blakus galdiņa viens tirgoja trīs baravikas, bet nezinu, vai izdevās pārdot, tomēr neierasti, ka tādas sēnes ir tik agri,” vērtē tirdziniece.

Pārējie vakar tirgū uzrunātie tirgotāji secina, ka šogad nebūs melleņu gads, lai arī ogu netrūks, tās būšot skābas un sīkas.  Pircēju esot daudz, un, par spīti augstajai cenai, meža zemenes tiekot ātri nopirktas, līdzīgi arī ar gailenēm. Cenas meža veltēm ir atšķirīgas, tomēr paši tirgotāji atzīst, ka liela nozīme ir tam, kas ogas pārdod, kā arī tam, cik tīras tās salasītas.