Ziņas

Sabiedrība

Kartupeļu netrūkst, cena stabila

Dārgi. Ja jāpērk – noteikti. Ja neražas gadā jāizaudzē, jāpārdod, tad – ne.Foto: Sarmīte Feldmane

Staigājot pa tirgu, kāda lauciniece piestāj pie kartupeļu tirgotāja. Brītiņu pastāv, skatās. “Tas ir par traku,” novērtē kartupeļu cenu.

Par cenu kāpumu, ne jau tikai kartupeļiem, bet visai pārtikai, pakalpojumiem pēdējā laikā runā daudz. Un pamats ir. Cēsu tirgū pārtikas kartupeļi maksā no 80 centiem līdz 1.20 eur par kilo­gramu. Pērn šajā pašā laikā 40, 50 centi. Kartupeļus piedāvā vien pāris tirgotāju.

“Pagrabā jau arī vairs nekā daudz nav. Ja citus rudeņus raku divas dienas, pērnruden bija, ko rakt, tikai vienu. Raža ar lietiem un sauso laiku bija slikta,” pastāsta Jānis Voldiņš. Viņš kartupeļus audzē Cēsu pievārtē, Prie­kuļu pagastā. Pārdod lielākoties tirgū. Kartupeļu audzētājs atzīst, ka    cilvēki jau pērkot. Kartupeļi kvalitatīvi.

Raunas pagasta zemnieku saimniecība “Graudiņi” pārtikas kartupeļus audzē dažos hektāros un tirgo vietējām kafejnīcām, iedzīvotājiem. “Pārtikas kartupeļu vairs nav. Cik bija, pārdoti,” saka zemniece Regīna Graudiņa un atgādina, ka bumbuļi vienkārši neizauga. “Toties ir sēklas kartupeļi,” bilst raunēniete un dalās pārdomās, kā kovids ietekmējis tirgu. Pērn skolas bija slēgtas, kafejnīcas arī, kartupeļiem nebija noieta. Audzētāji izvēlējušies cietes un čipsu    ražošanai piemērotas šķirnes.

“Kartupeļu maz, cena augsta. Gan jau arī sēkla nebūs lēta. Tas ietekmēs jau nākamo ražu, tāpat kā citu izdevumu sadārdzinājums,” teic R.Graudiņa.

Gada nogalē Agroresuesu un ekonomikas institūta Lauksaim­niecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, vadošā pētniece Ingūna Gulbe    atzina, ka kartupeļu cena vēl varētu palielināties. Interneta sludinājumos pēdējās dienās pārtikas kartupeļus piedāvā no 25 līdz 60 centiem par kilogramu, arī    bioloģiski audzētus. Protams, ir arī dārgāki. Lielveikalos par kartupeļiem prasa apmēram tāpat. Ja trāpās atlaižu dienās, var iepirkties lētāk. Vai tie ir Latvijā audzēti kartupeļi, to zina tikai audzētājs un tirgotājs. Skaidrs gan, ka Eiropas Savienībā auguši.

“Ažiotāža ir beigusies. Kartu­peļu pirkšana kļuvusi nesteidzīgāka, arī cenas nedaudz samazinājušās,” vērtē    biedrības ”Kartu­peļu audzētāju un pārstrādātāju savienība” valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle un spriež, ka, visticamāk, tie, kam ir iespēja uzglabāt, kartupeļus nopirka rudenī. Tie, kuri pērk ikdienas patēriņam, iepērkas “Maxima”un “Lidl” veikalos, kur ir pievilcīga cena – 17, 19 centi par kilogramu.

Šogad kartupeļu raža Latvijā bija pusotru līdz pat piecas reizes mazāka nekā vidēji citus gadus. “Ne jau visiem bija tik sliktas ražas. Tiesa, kartupeļu kopraža bija krietni mazāka nekā citus rudeņus, bet arī patēriņš pārtikai ir samazinājies un samazinās. Kartupeļu netrūkst,” pastāsta A.Kraukle un piebilst, ka iepriekš katru gadu bija arī kartupeļu eksports. “Ne daudz, bet bija, kaut vai uz Baltkrieviju. Pierobežas zemnieki veda uz Igauniju. Šogad igauņi stāsta, ka ved uz Latviju.”
Agroresursu ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centra vadošā pētniece Dr. agr. Ilze Skrabule uzsver, ka Priekuļos pagrabā pārtikas kartupeļi ir. Tāpat arī nav bijis kartupeļu trūkuma veikalos. Par dažādām cenām tie pieejami plašā sortimentā.

Vērtējot kartupeļu augsto cenu tirgū, A.Kraule atgādina, ka mazajiem audzētājiem ir savi kundes, savs tirgus. “Tas nav liels. Šogad ir augsta cena, lai kompensētu neražu. Šosezon viņi, visticamāk, cenu nesamazinās,”    bilst A.Kraukle.