Ziņas

Sabiedrība

Karstumā gribas peldēt. Bet jāatceras par piesardzību

Foto: Iveta Rozentāle

Ierastais teiciens – līst kā pa Jāņiem – šoreiz nepiepildījās, laiks bija silts, daudzviet pat karsts, naktis patīkami vēsas. Un lietus nelija.

Karstais laiks mudina atvēsināties. Pie ezeriem un dīķiem netrūkst peldēties gribētāju. Diem­žēl pārkaršana saulē un pelde nav savienojami. Tā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informē, ka Augšlīgatnes Dzirnavu ezerā noslīcis 34 gadus vecs vīrietis. “Mēs pašvaldībā zinām tieši tik, cik dzirdējām ziņās. Valsts iestādes neinformē pašvaldību par notikumiem, kas bijuši tās teritorijā. Mums nav ne oficiālas, ne neoficiālas informācijas,” par glābēju izplatīto ziņu saka Līgatnes novada vadītājs Ainārs Šteins. Viņš arī pastāsta, ka ne Augšlīgatnē, ne citviet novadā nav Dzirnavu ezera. Ir Šķēpeļu dzirnavezers, Ramas dzirnav­ezers, Sprinkšļu dzirnavezers, bet Dzirnavu ezera un pat dīķa nav. Pašvaldībā vērtē – tā kā neviens nav vērsies vietējā Dzimtsarakstu nodaļā, lai reģistrētu nāves gadījumu, noslīkušais, iespējams, nav novada iedzīvotājs.

Aizvadītajās piecās brīvdienās kopumā valstī peldēšanās vai citāda darbošanās ūdenī prasījusi daudz upuru, noslīkuši 11 cilvēki, informē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta preses pārstāve Sarmīte Skujiņa, bet pavisam šogad ūdens prasījis 55 cilvēku dzīvības. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests uzsver, ka nelaimes uz ūdens visbiežāk notiek pārgalvības dēļ, tādēļ aicina, dodoties peldēties, vienmēr apsvērt savus spēkus, bet bērnus arī pusaudža vecumā pieskatīt. Vizinoties laivā vai citā peldlīdzeklī, bērniem obligāti jābūt peld­vestei, taču ieteicams to apģērbt arī pieaugušajiem.

Jo siltāks laiks, jo vairāk peldētāju, tā ir likumsakarība. Arī pēcjāņu dienās termometra stabiņš dienā stabili rāda virs 25 grādiem. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs arī šodien izsludinājis dzelteno brīdinājumu, ka daudzviet teritorijā gaidāms stiprs karstums – gaisa temperatūra paaugstināsies līdz +27…+30º un pastāv veselības traucējumu risks atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, vecākiem cilvēkiem un zīdaiņiem. Taču sinoptiķi sola, ka no Pēterdienas gaidāms mākoņaināks, lietaināks, vējaināks un vēsāks laiks.

Aplūkojot datus par nokrišņiem kopš 1966. gada, meteorologi secina, ka lietainākā Jāņu nakts bija 1997. gadā, kad vidēji nolija 12,2 mm nokrišņu. Tai pašā laikā pēdējo 53 gadu periodā 11 reizes Jāņu nakts Latvijā ir pavadīta bez nokrišņiem, pēdējoreiz pērnajos Jāņos. Tātad – aizvadītajiem Jāņiem jāpaliek atmiņā.

Vidējā diennakts gaisa temperatūra Latvijā 23. un 24. jūnijā ir +15,3°C, un kopš 1961. gada siltākie Jāņi bija 1979. gadā ar vidējo gaisa temperatūru +20,2°C, savukārt visvēsākie bija 2014. gadā: +10,1°C. Jāņu naktī gaisa temperatūra Latvijā pazeminās līdz vidēji +10,7°C. Kopš 1961. gada ir vērojams, ka augstākas kļūst zemākās Jāņu nakts gaisa temperatūras. Visaukstākā Jāņu nakts bija 1992. gadā, kad vidēji Latvijā minimālā gaisa temperatūra bija +3,1°C, Zosēnos pat tikai +0,7°C, kā arī daudzviet bija novērojama salna, savukārt vissiltākā Jāņu nakts bija 2013. gadā ar vidējo minimālo gaisa temperatūru +16,9°C.