Ziņas

Sabiedrība

Karjeras dienās trenē darba meklētājus

Būtiski zināt. Karjeras konsultante Skaidrīte Astahovska – Eglīte atnākušajiem interesentiem stāsta par svarīgāko, kas jāņem vērā darba intervijās. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Šonedēļ visās Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālēs norisinās Karjeras dienas. Gan darba meklētāji, gan cilvēki, kuri vēlas mainīt karjeras virzienu, izmanto iespēju piedalīties individuālajās un grupu konsultācijās.

Akcijas laikā arī Cēsu NVA filiālē notiek vairākas aktivitātes darba meklētāju atbalstam. Kā pastāstīja filiāles vadītāja pienākumu izpildītāja Ilona Rute, Karjeras dienu mērķis ir dot iespēju ikvienam iepazīties ar reģionā nozīmīgām nozarēm un brīvajām darba vietām, praktiski sagatavoties darba intervijai un iegūt informāciju par uzņēmējdarbības uzsākšanas iespējām.

“Iedzīvotājiem ir interese par visām aktivitātēm, bet vislielākā par semināru “Izveido savu darba vietu pats”,” norāda I. Rute. Pēc viņas teiktā, cilvēki labprāt piedalījušies arī simulētajās darba intervijās. Tajās karjeras konsultants ar darba meklētāju lomu spēlē izmēģina darba interviju. Pēc tam tiek analizētas pieļautās kļūdas, norādīts svarīgākais, kas jāievēro – kā ģērbties, kā uzvesties sarunas laikā ar potenciālajiem darba devējiem. “Esam novērojuši, ja cilvēks ilgstoši strādājis vienā darba vietā, pienākot brīdim, kad jāatsāk iet uz darba intervijām, ir zudušas zināšanas par interviju norisi. Gadās, ka cilvēkiem šķiet, ka visi jautājumi un atbildes darba intervijās jau ir zināmi, bet tomēr, iejūtoties dažādās lomās, izmantojot dažādas metodes ar karjeras konsultanta palīdzību, atklājas – kopīgais darbs ir bijis vērtīgs,” secina I. Rute.

Iespēju piedalīties darba intervijas simulācijā izmantoja arī kāds priekulietis, kurš savu vārdu nevēlējās teikt: “Ļoti interesants un noderīgs pasākums. Pats šo­brīd esmu darba meklējumos. Iepriekš esmu strādājis jomā, kas saistīta ar ārvalstu uzņēmumiem. Man ir labas angļu un vācu valodas zināšanas, tādēļ arī tagad meklēju darbu līdzīgā sfērā. Simulētās darba intervijas laikā uzzināju lietas, par kurām iepriekš pat nebiju iedomājies, nebiju tām pievērsis uzmanību. Piemēram, kā intervijas laikā pareizi turēt rokas, kā neizrādīt savu satraukumu, kā justies par sevi pārliecinātam. Ik pa laikam saņemu informācijas vēstules no NVA Cēsu filiāles par rīkotajiem pasākumiem un labprāt tos apmeklēju.” NVA Cēsu filiāles vadītāja norāda, ka arī ikdienā cilvēki labprāt izmanto karjeras konsultantu palīdzību: “Viens no populārākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki izvēlas apmeklēt konsultantu, ir dzīves gājuma (CV), motivācijas vēstules sagatavošana un profesionālās piemērotības noteikšana. Karjeras konsultācijas aicināti izmantot ne tikai bezdarbnieki, bet arī darba meklētāji, kuri vēlas mainīt esošo darba vietu, un cilvēki, kuri vēlas uzsākt mācības, lai noteiktu piemērotību.”

Runājot par šobrīd būtiskākajām nodarbinātības problēmām Cēsu novadā, I. Rute min darba mobilitāti – cilvēkiem nav iespējas nokļūt līdz darba vietai: “NVA ir pasākums mobilitātes atbalstam. Aizvien arī darba devēji sāk aktīvāk domāt par šī jautājuma risināšanu, piedāvā apmaksātu transportu vai dzīvojamo platību pie darba vietas. Vēl viena problēma ir specializētā darbaspēka trūkums. Lai atbalstītu darba devējus, NVA piedāvā praktiskās apmācības pie darba devēja, to laikā sniedz finansiālu atbalstu darba devējam. Darba devēji var skolot viņiem nepieciešamos speciālistus jebkurā licencētā profesionālās pilnveides, profesionālās tālākizglītības vai neformālās izglītības programmā.”

Patlaban bezdarba līmenis Vidzemes reģionā ir 6,1 procents. Cēsu filiālē reģistrēti 1075 bezdarbnieki. Šī gada septembra statistikas dati parāda, ka gan valstī, gan Cēsu filiālē reģistrētais bezdarbnieku skaits ir zemākais pēdējo gadu laikā.