Ziņas

Sabiedrība

Kādam būt Vienības laukumam

Gatavojas pārmaiņām. Iecerēta Cēsu centrālā - Vienības - laukuma pārbūve. To vēlas padarīt apdzīvotāku, interesantāku.Foto: Māris Buholcs

Cēsīs, koprades mājā “SKOLA6”, pulcējās interesenti, lai pārrunātu, kādu grib redzēt Vienības laukumu Cēsīs, kādām funkcijām un vajadzībām nākotnē tas varētu kalpot. Pārrunas rosināja Cēsu novada pašvaldība, lai cēsnieku viedokļus izmantotu, izsludinot metu konkursu Vienības laukuma pārbūves ieceres izstrādei.

Jāatzīst, ka interese nebija pārāk liela, ieradās aptuveni desmit interesentu. Pasākuma vadītājs – reģionālās plānošanas eksperts Krišjānis Veitners – atgādināja, ka uz Vienības laukumu jāskatās plašāk, tā nav tikai teritorija ap pieminekli un asfaltētais laukums, bet gan visa teritorija līdz vecajam ugunsdzēsēju depo. Viņš norādīja, ka laukums ir gan krustpunkts, kur saplūst vairāku ielu transporta un gājēju kustība, gan ceremoniju laukums, gan dažādi elementi un arī telpa, kas patiesībā tiek maz izmantota. Tas skaidri redzams ziemā, kad sniegā saskatāmās automašīnu sliedes parāda, ka lielākā daļa laukuma paliek neizmantota.

“Tas liek secināt, ka Vienības laukumā ir ļoti daudz telpas, kas varētu būt labāk sakārtota,” norādīja K. Veitners.

Pasākuma dalībnieki sadalījās divas grupās, lai no dažādiem skatu punktiem pārrunātu, ko uzlabot Vienības laukumā, kā tur trūkst, ko saglabāt, ko nevajadzētu pieļaut un kas būtu jāizskauž. Ideju vētra bija ražīga, tā lika citādi paskatīties uz centrālo vietu pilsētā, rezultātā radās daudzas idejas. Visi bija vienisprātis, ka zaļajā zonā jāsaglabā koki, bet kopumā tā jāpadara cilvēkiem pieejamāka, izveidojot soliņus, celiņus. Bija vairākas idejas par transporta plūsmas organizēšanu, par autobusa pieturas pārcelšanu prom no laukuma, par savdabīgas promenādes izveidi savienojumā ar Rīgas ielu. Kāds ieteica Vienības laukuma segumu veidot bruģī, kas ļautu ar krāsainiem bruģakmeņiem iezīmēt velo joslas, auto joslas, tā padarot atraktīvāku šobrīd pelēko laukumu. Bija priekšlikumi par dažādu interaktīvu objektu izveidi, kas ļautu labāk orientēties laukumā un sniegtu vēsturisku ieskaitu, stāstītu par Uzvaras pieminekli.

Pēc ideju prezentācijas K. Veitners atzīmēja, ka dalībnieki labi padarbojušies, idejas tiks apkopotas un pievienotas iepirkuma dokumentācijai: “Svarīgi panākt, lai Vienības laukums kļūst pievilcīgāks, jo tad cilvēki vairāk gribēs tur uzturēties, kas ļaus attīstīt arī šo pilsētas daļu.”

Novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Laine Madelāne norādīja, ka cēsnieki joprojām var pašvaldībā izteikt savas idejas un redzējumu par Vienības laukumu un vēlāk ikvienam būs iespēja iepazīties arī ar arhitektu izstrādātajiem metiem.