Ziņas

Izklaide

Jūnijā Valmiermuižā notiks svinības “Saulgriezis 2015”

20.jūnijā pie Valmiermuižas alus darītavas Jāņa bērni tiks aicināti uz latvisku ielīgošanu “Saulgriezis 2015”, aģentūru LETA informēja Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Zane Kaķe.

Dienas daļā būs lauku gardumu un amatnieku daiļdarbu tirdziņš, Jāņu tradīciju skola, amatnieku darbnīcas un saulgriežu tautisko deju koncerts, savukārt vakara daļā – uguns un spēka rituāls, latvju danči un koncerts etno skaņās ar “Jauno Jāņu orķestri” noslēgumā.

Lai būtu, ar ko Jāņa bērnus pacienāt un pašiem mieloties, Valmiermuižas pils parkā no plkst.12 līdz 17 norisināsies tirdziņš “Ar gardu muti Valmiermuižā”, kur varēs iegādāt Latvijas garšu meistarstiķus un amatnieku krāšņumlietas. Uz svinībām sabrauks vairāk nekā 80 gardumu meistari un amatnieki, kas piedāvās gan tradicionālos Jāņu sierus, maizi, kūpinājumus un dabīgos kārumus, gan māla traukus, smalki veidotus kalumus un pinumus.

Turot cieņā sentēvu tradīcijas, gardēži visas dienas garumā varēs mieloties ar “Valmiermuižas alus” virtuves pavāru tradicionāliem un mūsdienīgiem garšu lolojumiem, gatavotiem no Latvijas dabas pūra labumiem. Par veldzējošiem alus malkiem būs parūpējušies “Valmiermuižas alus” meistari, viesiem piedāvājot arī vasarīgus jaunbrūvējumus.

Ap dienas vidu pils parkā Jāņu tradīciju skolā un radošajās darbnīcās būs iespēja izzināt latviskas amatu prasmes un Jāņu rituālus. Svētkus ar rotaļām, senču tradīcijām un rituāliem kuplinās folkloras kopa “Mežābele” un deju kopa “Sudmaliņas”. Viesi tiks aicināti izzināt Jāņu zāles, pīt ziedu vainagus, iepazīt un rotāties ar latvju rakstu zīmēm, siet siera rituli vai pagatavot ēdienu senajos māla traukos un piedalīties īstas Jāņu pūdeles gatavošanā.

Lai veselā miesā mājotu vesels gars, pirtnieki viesiem ierādīs latviskus pirts rituālus un to, kā pašu rokām no dabīgām zālītēm pagatavot attīrošu skrubi. Mazākie Jāņa bērni savu veiklību varēs pārbaudīt Gaujas Nacionālā parka fonda dabas dārgumu spēlē un doties arī izjādēs zirga vai ponija mugurā.

Plkst.15 parkā uzstāsies tautisko deju kopas – Burtnieku novada deju kopa “Sadancis”, Liepājas Universitātes deju kopa “Banga”, Mālpils Kultūras nama deju kopa “Māra”, Smiltenes Kultūras centra deju kopa “Ieviņa”, Valmieras Kultūras centra deju kopa “Pastalnieki” un Valmieras Kultūras centra deju kopa “Gauja”.

Vakara koncertā no plkst.19 kā pirmie Valmiermuižas pils parku pieskandinās neofolka grupa “Vētras saites”, tai sekos mūsdienu tautas mūzikas grupa “Pērkonvīri”, bet saulrietā notiks vienošanās kopīgā uguns aizdegšanā, lai smeltos saulgriežu uguns spēku, un sanākušie Jāņu bērni ar degsmi varētu mesties latviskajos dančos, kuriem deju soļus ierādīs un mūziku piespēlēs jauniešu folkloras kopa “Kokle”.

Pusnaktī ar dziesmām Valmiermuižas pils parku caurstrāvos apvienība “Jauno Jāņu orķestris” ar grupas “Dzelzs vilks” mūziķiem Juri Kaukuli un Kasparu Tobi, vijolnieci Ievu Strodi, bundzinieku Arti Orubu un ģīgas virtuozu Andri Alviķi.

Ielīgošanu “Saulgriezis 2015” rīko Valmiermuižas kultūras biedrība ar “Valmiermuižas alus” darītavas, Burtnieku novada pašvaldības un Valmieras pilsētas pašvaldības finansiālu atbalstu. Pasākumu stiprina arī Valmieras novadpētniecības muzejs, Gaujas Nacionālā parka fonds, SIA “ZAAO” un “Valmieras namsaimnieks”.

Ieeja pasākumā būs par ziedojumiem.

LETA