Ziņas

Sabiedrība

Jūnija sākums. Zied pīpenes

4.jūnijs. Tāda pļava parasti izskatās ap Jāņiem.Foto: Māris Buholcs

Var vien nožēlot tie, kuri aizbraukuši uz siltām zemēm sildīties. Latvijā ir pat siltāks. Karstā saule liek ziedēt maijpuķītēm un jasmīniem reizē. Tīrumos jau redzamas pīpenes un lupīnas. Tikai nesen sētie lauki tā arī palikuši melni. “Daba mēdz pārsteigt, par to nav jābrīnās. Šopavasar viss agrāk zied, bet tas, kas iesēts, iestādīts, stāv uz vietas, kalst,” saka zāļu tēju gatavotāja, biteniece Lilita Plūme. Viņa ievērojusi, ka avenēm pirmie ziedi atvērās 31.maijā, kaut parasti tas notiek 9.jūnijā. “Bite jau bija klāt, sūca nektāru, bet divas gaidīja rindā. Bitēm patlaban trūkst ziedu, tie karstumā neattīstās. Labi, ka lapām ir izsvīdums. Tas gan parasti ir vasaras vidū, arī rudenī,” vērojumos dalās Lilita un piebilst, ka kārēs medus ir, arī aizvākots, bet laiks tik karsts, ka nevar stropā cilāt rāmīšus, vasks izkusis, var nenoturēt medu. 

“Raspodiņi jau pārziedējuši. Pļavas tā izkaltušas, ka čaukst kā tēja. Lai ieraudzītu dobē burkānus, jāliek brilles, daudzas sēklas nemaz nav sadīgušas,” domās dalās vecpiebaldziete un atminas, ka dažkārt Jāņos pa ziedam vien plūkusi pīpenes, tagad tās jau pilnos ziedos. Jasmīni parasti zied ap Jāņiem.

“Tagad ir tukšās dienas, neko nevajag sēt vai stādīt. Par šiem darbiem var sākt domāt svētdien,” vēl piebilst Lilita Plūme un atgādina, ka cilvēkam jārēķinās, jūnijā var būt gan auksts, gan karsts. Dabai patīk dažādība.

Ne jau šis pirmais jūnija sākums pārskatāmā laikā, kad bijis tik karsts. 1979.gada 2. jūnijā Rīgā tika uzstādīts jauns diennakts absolūtais temperatūras maksimums: 27,4 °C, 1995. gadā atkal jauns rekords: 30,4 °C. 1998.gada 1. jūnijā lielā daļā Latvijas tika novēroti negaisi. Rīgā tika uzstādīts jauns diennakts absolūtais temperatūras maksimums 29,0 °C. 1985. gada 1. jūnijā Rīgas centra meteoroloģiskajā novērojumu stacijā diennakts nokrišņu daudzums sasniedza 49,4 mm.

Savukārt 2011. gada jūnijs bija 21. gadsimtā otrais sausākais (pēc 2006. gada jūnija), bet pēdējos 88 gados 14. sausākais. Mazāks par normu mēneša nokrišņu daudzums bija lielākajā Latvijas daļā. Ar mēneša nokrišņu daudzumu 24 procenti no normas vissausākais laiks bija Rūjienā.

Bet 1977.gada 2. jūnijā Rīgā tika uzstādīts jauns diennakts absolūtais temperatūras minimums – mīnuss 0,5 °C. Savukārt pēc nedēļas, no 10. līdz 14. jūnijam, piecas dienas pēc kārtas maksimālā gaisa temperatūra Rīgā pakāpās virs +27 grādiem. 16. jūnijā toties tika reģistrēts līdz šim vislielākais jūnija diennakts nokrišņu daudzums Latvijā. Jelgavas rajona Svētes pagastā trīs stundu laikā nolija 105 mm.

Toties pērn jūnijā netika pārspēts neviens maksimālās gaisa temperatūras rekords, bet minimālās gaisa temperatūras rekordi kopumā tika pārspēti astoņas reizes, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.