
Ārkārtējā situācija mainījusi ne tikai pašvaldību un to iestāžu ikdienas darbu, bet arī domju lēmumu pieņemšanu.
Cēsu novada domes deputāti vakar domes sēdi aizvadīja neierastāk, tā notika attālināti. Domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs stāsta, ka dienu iepriekš klātienē, ievērojot piesardzības prasības, sasaukta ārkārtas sēde, kurā veikti grozījumi saistošajos noteikumos “Cēsu novada pašvaldības nolikums’’, jo tajā nebija paredzēts, ka sēdes var notikt attālināti. Tika pieņemts lēmums, grozījumi stājās spēkā no ceturtdienas, un domes sēdi varēja aizvadīt jaunajā režīmā.
Pēc sēdes J. Rozenbergs atzina, ka šī bijusi jauna pieredze, ko nācies apgūt: “Sākumā gāja nedaudz lēnāk, kamēr visi saprata, kā sistēma funkcionē, kas un kā darāms, kā jābalso, bet uz beigām jau ritēja samērā raiti. Prieks par deputātiem ar lielāku dzīves pieredzi, no viņiem nebija atrunu, ka to nevarēs, visi veiksmīgi tika galā ar šo izaicinājumu. Tagad varu teikt, ka neredzu nevienu iemeslu, lai arī turpmāk nepieciešamības gadījumā šādi nerīkotu sēdes. Šo iespēju var izmantot brīžos, kad kāds deputāts ir komandējumā vai objektīvu iemeslu dēļ klātienē nespēj piedalīties, bet var iesaistīties attālināti.”
Pašvaldības vadītājs arī norāda, ka šis ir labs ģenerālmēģinājums situācijai, ja izveidojas lielais novads, bet kāds deputāts, kurš ievēlēts no attālāka pagasta, netiek uz Cēsīm, viņš šādi var pilnvērtīgi piedalīties domes sēdē. Attālinātā iespēja ļauj sasaukt kādu steidzamu ārkārtas sēdi, kad deputāti nevar ierasties klātienē, bet gatavi pieslēgties sēdei attālināti.
Domes priekšsēdētājs domā, ka nav problēmu, kā nodrošināt šādas sēdes atklātumu: “Pieļauju, ka ļoti daudzus interesentus nevaram pieslēgt, jo katrai programmai ir maksimālais pieslēgumu skaits, bet ir iespējams nodrošināt iespēju tiešsaistē sekot līdzi domes sēdei. Tāpat arī šīs sēdes audioieraksts būs pieejams pašvaldības mājaslapā.”
Attālināti šonedēļ domes sēdes notika arī Amatas, Līgatnes un Vecpiebalgas pašvaldībās. “Ir ārkārtējā situācija, un ievērojam likumus, kas uz to attiecas. Domei ir jāpieņem lēmumi. Vai deputāts paudīs savu viedokli, atbalstīs lēmumu, kad būs redzams ekrānā, vai to darīs telefoniski, tas nav tik svarīgi. Katram deputātam ir savi saziņas rīki, mums nav problēmu visiem sazināties,” pastāsta pašvaldības domes priekšsēdētāja Elita Eglīte.
Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš pastāsta, ka izmēģināts strādāt attālināti jau komiteju sēdēs, problēmu nav. Arī Līgatnes novada domes deputāti attālināti strādājuši komiteju tikšanās reizēs, un tā noturēta domes sēde. Līdzīga pieredze ir Priekuļu novadā. Domes priekšsēdētāja Elīna Stapulone pastāsta, ka deputāti ir gatavi noturēt sēdes attālināti, jo tā jau notikušas komiteju sēdes: “Videokonferencē testējam dažādus variantus, kā būtu tehniski ērtāk un visiem pieejamāk. Deputāti ir mobili un nav problēmu visiem kopā sazināties.”
Raunas novada domes sēde šomēnes bija paredzēta Raunas vidusskolas Drustu filiālē. Pēc tās deputātu tikšanās ar iedzīvotājiem. Iecerētie plāni tika atcelti. “Sēdē satikāmies, pieņēmām arī lēmumu, ka turpmāk komitejas un domes sēdes varēs notikt arī attālināti. Tiks meklēti labākie tehniskie risinājumi,” teic novada vadītāja Evija Zurģe.
Savukārt Pārgaujas novada domes sēde notika kā parasti. “Deputātiem var nodrošināt divu metru attālumu. Vērtēsim kolēģu pieredzi, diskutēsim. Patlaban neredzam lielu nepieciešamību attālinātām sēdēm. Nākamā sēde vēl notiks klātienē. Ja būs tāda situācija, tad arī pieņemsim grozījumus Saistošajos noteikumos” par to, kā strādā deputāti, klāsta novada vadītājs Hardijs Vents.
Līdzīgs viedoklis arī Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdētājam Laimim Šāvējam. Sēde notika klātienē. “Šodien ir dažādas tehniskās iespējas. Deputāti var izteikt viedokli, saņemt dokumentus. Turpmākā situācija valstī noteiks, kā strādāsim,” saka L.Šāvējs.
Tā kā domes darbību nosaka saistošie noteikumi un tajos līdz šim neviena pašvaldība nebija paredzējusi, ka sēdes varētu notikt attālināti, pašvaldības meklē risinājumus, kā izskatīt lēmumus komitejās un tos pieņemt domes sēdēs. Vairāku domju deputāti iepriekš satikās sēdē, lai apstiprinātu grozījumos noteikumos.
Priekuļu novadā vakar vēl sēde notika klātienē, kur pieņēma arī grozījumus saistošajos noteikumos, lai turpmāk varētu lēmumus pieņemt attālināti. “Tika ievēroti drošības noteikumi. Pirms ienākšanas pašvaldības ēkā deputāti aizpildīja anketas, apliecinot, ka nav bijuši kontaktā ar vīrusa inficētiem cilvēkiem. Protams, ir pieejami nepieciešamie dezinfekcijas līdzekļi. Zālē varam ievērot divu metru attālumu. Sēdē nepiedalījās pašvaldības darbinieki, tikai deputāti,” pastāstīja E.Stapulone.
Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins savukārt vērtē: “Strādājam ārkārtējās situācijas apstākļos, ir pieļaujams, ka sēdes notiek attālināti, kaut mums saistošajos noteikumos tas nav paredzēts. Diskutējām par attālināto sēžu organizēšanu, par to, kas būtu jāieraksta noteikumos. Var jau vienkāršoti, bet, kad beigsies ārkārtējā situācija, lai atkal nav jāgroza noteikumi, gribam izsvērt, precizēt, ko nozīmē lemt attālināti, kādi priekšnosacījumi jāievēro. Nākamajā sēdē pieņemsim grozījumus Saistošajos noteikumos.”
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija skaidro, ka ārkārtējās situācijas izsludināšana visā valsts teritorijā ir pietiekams pamats, lai pašvaldības lemtu par nepieciešamajiem grozījumiem pašvaldību nolikumos, paredzot kārtību, kādā dalība domes sēdēs un komiteju sēdēs var tikt nodrošināta, personām esot attālināti. Domes priekšsēdētājs ar rīkojumu var noteikt, ka ārkārtējās situācijas vai izņēmuma stāvokļa laikā domes un komiteju sēdes notiek attālināti. Rīkojumā arī tiek norādīts, kādā veidā sabiedrība tiek informēta par attālinātās domes vai komitejas sēdes norisi. Piemēram, tiek nodrošināta domes vai komitejas sēdes translācija tiešsaistē, video vai audio ieraksts tiek ievietots domes mājaslapā internetā.