Ziņas

Sabiedrība

Jaunsargu rindas pieaug

Uzņemšana jaunsardzē notika svinīgos apstākļos, piedaloties gan skolas pedagogiem, gan citiem skolēniem. Jaunsargi nolasīja svinīgo solījumu, kurā apņēmās nežēlot spēkus un prātu labākas dzīves veidošanai dzimtās zemes, tautas labā un solījās pēc labākās sirdsapziņas veikt jaunsarga pienākumus.

Pēc tam jaunsardzes centra Vidzemes novada daļas vadītājs Egils Kaimiņš un Vidzemes novada vecākais referents Guntars Norbuts izsniedza jaunsargu apliecības.

Skolas direktore Jolanta Dzene atzina, ka skolēniem ir liela interese par jaunsargu mācībām, un daudzi tajās labprāt iesaistās.

“Man ir prieks, ka mūsu skolā ir šāds mācību priekšmets. Ar vēstures stundām vien nevar jauniešos ieaudzināt

patriotismu, kas tiek panākts jaunsargu nodarbībās.

Redzu, ka ceturtdienas, kad notiek stundas jaunsardzē, ir ļoti gaidītas,” saka skolas direktore.

Pirms uzņemšanas jaunsardzē jāiziet vismaz trīs mēnešu kandidāta laiks, kurā ikviens var izvērtēt, vai

grib būt jaunsargos. Valstī kopumā jaunsardzē iesaistījušies vairāk nekā 6000 jauniešu no visiem novadiem. Vidzemē ir 1700 jaunsargi, bet rajonā – aptuveni 200.

E. Kaimiņš atzīst, ka valstī trūkst pasniedzēju, tāpēc daudzās skolās nav iespējams veidot jaunsardzes mācības.

“Jauniešu interese droši vien būtu, bet nav finansējuma, lai varētu papildināt pasniedzēju rindas. Cēsu rajonā strādā tikai divi – Guntars Norbuts un Ilgonis Briedis, bet tas ir krietni par maz. Aizsardzības ministrijā zināma šī situācija un, iespējams, tāpēc, ka Latvijā vairs nav obligātā militārā dienesta, jaunsardzei pievērsīs lielāku uzmanību, jo tā dod šo ievirzi

militārai karjerai,” teica E. Kaimiņš.

G. Norbuts stāstīja, ka iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka jaunsardze tiešām kalpo kā pirmais solis pretī militārajam dienestam. No tiem jauniešiem, kuri pērn beidza vidējās mācību iestādes un bija jaunsardzē, seši izvēlējušies militārista ceļu.

“Jaunsardzē var gūt priekšstatu par militārajiem apstākļiem. Īpaši nometnēs, kur apstākļi maksimāli pietuvināti prasībām armijā. Tur jaunietis var sevi izvērtēt pirms izšķirošā lēmuma pieņemšanas par savu turpmāko izvēli,” saka G. Norbuts.

Šopavasar Alūksnes mobilo strēlnieku bataljonā notiks jaunsargu vecākās grupas trešā gada noslēguma nometnes, kur

piedalīsies vairāk nekā 500 vecākās grupas jaunsargu no visas Latvijas, tostarp no mūsu rajona. Nometņu mērķis ir pārbaudīt vecākās grupas jaunsargu apgūtās praktiskās un teorētiskās zināšanas – pirmās palīdzības sniegšanā, darbā ar karti un orientēšanos, tūrismā, darbībā ar ieročiem, lauka kaujas iemaņas, fizisko sagatavotību, ierindas mācību, zināšanas par bruņotajiem spēkiem, NATO un ES un citiem jautājumiem. Nometnes laikā jaunsargi kārtos vecākās grupas mācību komplekso testu.