Ziņas

Izklaide

Jaunpiebalgā notiks Emīla Dārziņa 140.jubilejai veltīti pasākumi

No 3.novembra līdz 7.novembrim Piebalgas muzeju apvienība (PMA) rīkos Emīla Dārziņa 140.jubilejai veltītus pasākumus, aģentūru LETA informēja PMA “Orisāre” izglītojošā darba speciāliste Ilona Muižniece.

2015.gads ir Dārziņa 140.jubilejas gads. PMA “Orisāre” aicina ikvienu komponista jubilejas nedēļā pieminēt Emīlu Dārziņu un piedāvā apmeklēt muzeju “Jāņaskola” bez maksas, pavadot kādu mirkli komponista bērnības un mūzikas pasaulē.

3.novembrī PMA “Orisāre” un Jaunpiebalgas bērnu mūzikas skola organizēs akciju “Ciemos Emīls Dārziņš”. Laikā no plkst.9.30 līdz 14 Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas novadu domēs, veikalos, skolās un citās sabiedriskās vietās ciemosies Jaunpiebalgas mūzikas skolas audzēkņi un sniegs nelielus koncertus komponista dzimšanas dienas noskaņās.

7.novembrī plkst.15 “Jāņaskolā”, Jaunpiebalgā, uz koncertu “Emīla darbi un nedarbi” aicinās Dārziņa jauktais koris.

2003.gada 3.novembrī dibinātais “Swedbank koris” (ar toreizējo nosaukumu – “Hansabankas koris”) no 2014.gada turpina darbību ar nosaukumu “Emīla Dārziņa jauktais koris”. Ilggadējais kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Artūrs Ancāns. Šobrīd kora diriģenti ir Nora Vītiņa – vokālās grupas “Latvian Voices” dalībniece, Rūdolfs Krēsliņš – Latvijas Mūzikas akadēmijas Māra Sirmā kordiriģēšanas klases absolvents un Agnese Urka – Sigvarda Kļavas klases audzēkne. Spraigā mēģinājumu darbā, koncertējot un regulāri uzstājoties starptautiskos konkursos, koris ir audzis un pilnveidojies. Koris kā galveno mērķi ir sev izvirzījis būt par Latvijas amatierkoru paraugkori, ko arī godam aizstāv, piedaloties un gūstot augstus novērtējumus konkursos gan Latvijā, gan ārvalstīs. Tā 2013.gadā iegūta Zelta medaļa Tautas mūzikas kategorijā I Eiropas koru olimpiādē Austrijā, Grācā, un – 1.vieta 2013.gada Latvijas Dziesmu svētku Koru karos.

Īsais, bet spilgtais Dārziņa (3.11.1875.-31.08.1910.) mūžs cieši saistīts ar Jaunpiebalgas “Jāņaskolu”, kur komponists dzimis un uzaudzis. Skolā, kur vairāk nekā 90 gadus pirmās zināšanas apguvuši apkārtnes bērni, dzīvoja komponista ģimene. Viņa tēvs Andžs Dārziņš ir pirmais šīs skolas skolotājs un tieši tur Dārziņš uz mūžu iemīlēja mūziku. Svinot Dārziņa 90.dzimšanas dienu, 1965.gadā Jāņaskolā iekārtoja komponista piemiņas istabiņu, bet 1968.gada 11.augustā atklāja Dārziņa un Jāņa Sudrabkalna muzeju.