Ziņas

Sabiedrība

Jaunpiebaldzēni par tirgus laukumu saņem apbalvojumu

Zem Ķenča cepures. Jaunpiebalgas tirgus laukuma nojumes jau gaida tirgotājus un pircējus. Atklāšanas pasākumā piedalīsies arī pats Ķencis.Foto: no albuma

Latvijas būvniecības nevalstiskās organizācijas skatē “Gada labākā būve Latvijā 2014” nominācijā “Ainava” 3.vietu izpelnījies tirgus laukums “Zem Ķenča cepures” Jaunpiebalgā.

Aizvadītajā nedēļā Rīgas Tehniskās Universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātē augstu valsts un sabiedrisko organizāciju amatpersonu, nozares ekspertu un būvnieku klātbūtnē tika noskaidrotas un suminātas labākās būves. Šāda skate tiek rīkota ar mērķi noteikt un popularizēt viskvalitatīvāk uzbūvētās, ekspluatācijā efektīvākās un drošākās būves Latvijā. No visiem pretendentiem uz skates otro kārtu nominācijā “Ainava” tika izvirzīti trīs pretendenti, bet tikai divi nokļuva starp laureātiem. Jaunpiebalgas tirgus laukumu pārspēt izdevās tikai Neikenkalna dabas koncertzālei Kocēnu novada Dikļos, kas ierindojās 1.vietā.

Tirgus laukuma labiekārtošanas ideju – uzbūvēt tirdzniecības nojumi autentisku piebaldzēnu celtajām rijām – skicēs uzzīmēja māksliniece Sandra Strēle, to attīstīt un ietērpt gaumīgā risinājumā prata

projekta autors Juris Pētersons (SIA “Entasis”), un projekta īstenošanā tika iesaistīta plaša komanda, tostarp galvenais būvuzņēmējs – SIA “Bazalts”, galvenais darbuzņēmējs – Juris Šūtelis (SIA “Bazalts”), būvuzraugs – SIA “Krāčupe”.

S.Strēle stāsta, ka pašvaldībai, jau piesakot objektu konkursam, nav bijušas šaubas, ka tas ir pietiekami labs, lai sabiedrība to ievērotu. “Jebkura forma izaug no sapņa. Par ideju, kā būtu jāizskatās tirgus laukumam, viss ir ļoti vienkārši. Ja mēs kaut ko darām un domājam, kas atbilst Visuma kārtībai, tad arī darbi sokas un lietas nostājas īstajā vietā un īstajā laikā, jo tās atbilst tam, kas šajā brīdī cilvēkam nepieciešams. Šajā gadījumā – tas bija Jaunpiebalgas sabiedrībai. Protams, mūs pašus interesēja profesionāļu novērtējums Latvijas mērogā. Tieši šī skate palīdzēja saprast, kādi tad mēs izskatāmies. Tā, protams, zināmā veidā ir darba novērtējums. Runājot par rezultātu, jāsaka paldies arī arhitektiem, novada domei un

tās priekšsēdētājam Laimim Šāvējam, kas ar entuziasmu strādāja un ideju realizēja, lai šodien Jaunpiebalgas iedzīvotāji to visu var baudīt,” viņa saka un klāsta, ka komandai, kas vēlāk strādāja ar viņas zīmētajām skicēm, ir izdevies īstenot ideju pilnībā. Tāpat jāpiemin, ka tirgus laukuma tēla pilnveidošanā kā ainavu arhitekte ir piesaistīta Jaunpiebalgas Mākslas skolas audzēkne Līga Apsīte, kura jau profesionāli var savas zināšanas pielietot arī praksē.

Praktiski katrs, kurš gada laikā pabijis Jaunpiebalgā, var novērtēt to, kā objekts iedzīvojies Jaunpiebalgas tēlā. Kā saka S.Strēle, tirgošanās raksturīga Jaunpiebalgai jau no seniem laikiem. Tā ir vieta, kur cilvēki atnāk, satiekas un parāda, ko labu var piedāvāt. Tieši tāpēc tirgus laukumam ir apļa forma, lai visu varētu labi redzēt un pārskatīt. Savukārt celtņu vizuālā forma ir veidota, ņemot vērā Jaunpiebalgas kultūrvēsturiskās vērtības.

“Svarīgi, ka mēs tagadnē varam to parādīt tā, lai tas iekļaujas vidē, kas tiešām raksturo Jaunpiebalgu. Tirgus laukums – tā ir sakārtota, mērķtiecīgi veidota vide. Cilvēks dodas tur, kur ir skaisti, kur var iegādāties skaistas lietas, kur godā ceļ veco un radoši attīsta jauno, kur dzīve kūsā. Šis tirgus laukums ir skaists sākums uzņēmējdarbības, mājražošanas un amatniecības atdzimšanai mūsu novadā,” akcentē S.Strēle un piebilst, ka tikpat svarīga tā ir kā vieta, kur kopt gadskārtu tradīcijas Lieldienās, Ziemassvētkos vai citos svētkos.

Prieks un gandarījums par gūto novērtējumu ir arī Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdētājam Laimim Šāvējam. “Pērnā gada pavasarī, kad tirgus laukums tika pilnībā pabeigts un izskatījās vizuāli pievilcīgs, mēs arī nospriedām, ka tas ir jāpiesaka skatei. Ja tajā brīdī vēl kāds šaubījās, es teicu, ka tas ir jādara, jo tas ir daudzu cilvēku ieguldījums, ko noteikti vajadzētu parādīt arī plašākai sabiedrībai. Turklāt daudzi, kas caurbrauc vai viesojas Jaunpiebalgā, vienmēr ir atzinuši, ka tagad šai vietā ir sakopta vide. Tirgus laukums papildina Jaunpiebalgas ainavu un lieliski iederas tās koptēlā. Rezultātu tagad var redzēt katrs. Patiesībā pretendentus žūrija vērtēja ļoti stingri, tāpēc jo lielāks gandarījums ir par novērtējumu,” norāda L.Šāvējs, kurš atzinīgi vērtē arī to, ka tirgus laukumā dzīvība kūsā, tā ir paliekoša vērtība, jo katru nedēļas nogali sestdienās un nereti arī darba dienās tur pulcējas tirgot gribētāji, turklāt šāda kustība nav mitējusies pat ziemā. Un jau 9.maijā tiek plānots lielais pavasara gadatirgus.

Skati “Gada labākā būve Latvijā 2014” organizē Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar vairākām ministrijām un sabiedriskajām organizācijām.

Ilze Fedotova