Ziņas

Sabiedrība

Jaunpiebaldzēni iepazīst portugāļu pieredzi

Portugālē. Zīmuļu ražotnē gides stāstījumā klausās Inese Vīķele (no kreisās) Annija Bedeice, Rēzija Blūma, Justīne Skutāne, Krista Kundrate un Daniela Macola.Foto: no albuma

Jaunpiebalgas vidusskolā trīs valstu skolēni un skolotāji pirms gada strādāja ERASMUS+ karjeras projektāI`m Planning My Future (es plānoju savu nākotni).

Šogad skolas komanda – Krista Kundrate, Justīne Skutāne, Annija Rēdmane un Endija Romanova, Annija Bedeice, Kar­līna Lazda, Līga Džīnija Rubene un Lāsma Ciekurzne, Rēzija Blūma, Daniela Macola un Aleksa Paula Pallo, kā arī četri pieaugušie -, darbojoties šajā projektā, devās uz Portugāli. Tur ar Turcijas, Rumānijas, Bulgārijas un Portugāles skolu komandām turpināja izzināt sevi, apjaust dažādību izglītības sistēmās, arī darba vidi un karjeras iespējas. Portugālē varēja iepazīt ražotnes un organizācijas, baudīt kultūras, ģeogrāfijas un vēstures pērles.

Skolēnu ieguvumus starptau­tiskajās mācībās apkopojusi Jaunpiebalgas vidusskolas direktore Ulla Logina, kura aktīvi rīko starptautiskas mācības lauku bērniem. Portugāle jaunpiebaldzēniem bija jau 33. iepazītā Eiropas valsts.
Ar kādu padarīto darbu sarakstu skolas komanda atgriezusies Jaunpiebalgā? Portugālē iepa­zīta mācību gaisotne skolā, mākslas un mūzikas nodarbības, testi karjeras jomā, meditācijas nodarbība, iesaistīšanās skolas koncertā un aktīva atpūta ar draudzīgiem un skaļiem vienaudžiem, portugāļu tradicionālo deju meistarklase.Tālāk futbola kluba apmeklējums – treniņš un spēle, Bragas pilsētas -UNESCO pērles – iepazīšana caur arhitek­tūru, zvanu skaņām, ielu koncertiem. Apskatīta armijas kavalē­rijas daļa, zirgi, treniņu trases, nobaudītas armijas pusdienas. Vēl jauni iespaidi vēstures muzejā, keramikas darbnīcā un pie Atlantijas okeāna.

Mācību ceļojumā iepazīta arī ražošana – konditorejas darba process, zīmuļu ražotne, apavu fabrika – un izdarīti secinājumi: ja mācīsies cītīgi, nekad ne­nonāksi strādāt pie konveijera.

Atvadu vakarā ūdensdzir­navās katram dāvanā ticis ku­kulītis, tikko izņemts no maizes krāsns, skanējusi mūzika, bijušas dziesmas un dejas arī kopā ar portugāļu senioriem. Viņiem mācītas latviešu dejas.
Kādas atziņas atvestas uz Jaunpiebalgu? Portugāle tagad jauniešiem saistās ar maizi, kūkām, ar arhitektūru, reliģiskām tradīcijām, draudzīgiem cilvē­kiem un futbolu. Atvesta jauna pieredze, angļu valodas prakse, zināšanas, kā labāk veidot pašiem savu nākotni, sevišķi profesijas izvēli.

Jaunpiebalgas vidusskolas aktīvo starptautisko darbību ta­gad koordinēt uzņēmusies angļu valodas skolotāja Velga Zariņa-Romanova. Braucienā uz Por­tugāli piedalījās arī skolotājas Ineta Balode un Inese Vīķele.