Ziņas

Sabiedrība

Jauniešu dejotprieks dzirkstī

Prieks dejot. Jauniešu deju kolektīva “Veselava” dejotāji pēc skates var būt priecīgi.Foto: Sarmīte Feldmane

Cēsu deju apriņķa kolektīviem šopavasar skate kā skaisti koncerti notiek trijās vietās. Cēsīs, “CATA” kultūras namā, un Amatas novada Ģikšos savu šīssezonas veikumu dejotāji jau rādīja, vēl sadancošana Vecpiebalgā.

Astoņi jauniešu deju kolektīvi skatē sevi parādīja divās izvēles dejās. Viņus vērtēja deju apriņķa virsvadītāja Iveta Pētersone – Lazdāne un horeogrāfe Gunta Skuja, kā arī katra kolektīva vadītājs.

“Kolēģu darbu ir ļoti grūti novērtēt, zinu, kā kuram klājas, pret svešiem vieglāk būt objektīvai. Patīkami biju pārsteigta par “Idumejas” B grupu, nopietni piestrādāts pie dejām, tās bija mākslinieciski priekšnesumi. Ļoti patika “Raitais solis”. “Veselava” “Zelta virpulis”, “Idumeja” jau ir vidējās paaudzes dejotāji, jauniešiem, skolēniem ar nobriedušiem, pieredzējušiem dejotājiem grūti konkurēt,” “Druvai” kolektīvu sniegumu vērtēja “Piebaldzēnu” vadītāja Lāsma Skutāne un uzsvēra, ka visi kolektīvi ir daudz strādājuši un tas redzams deju izpildījumā.

Deju apriņķa kolektīvu koordinators, kolektīvu “Virpulis” un “Zelta virpulis” vadītājs Uldis Blīgzna atzina, ka koncertā dejotāju dzīvesprieks devis labas emocijas. “Katrs parādīja savu māksliniecisko varēšanu. Dejas zināmas, esam iestudējuši arī saviem kolektīviem, vērtēt nebija grūti, tikai jābūt objektīvam,” sacīja Uldis Blīgzna.

“Divas reizes nedēļā mēģinājām, bijis daudz koncertu, kur dejojām arī skates dejas, tikko bijām uz koncertu Salacgrīvā. Mēģināt var daudz, bet uz skatuves var gadīties visādi, svarīgi tikt ārā no katras situācijas. Prieks par citiem kolektīviem, daudzi jaunieši dejo,” pārdomās dalījās “Veselava” dejotāja Elīna Krieviņa un bija gandarīta, ka ieguldītais darbs devis labu rezultātu.

Gunta Skuja, kura labi pazīst Cēsu puses deju kolektīvus, jo regulāri tos redzējusi skatēs, atzina, ka starpsvētku laikā, kad nav nozīmīgu skašu, aizvien tiek meklēti jauni risinājumi. “Nav slikti, ka vadītāji var no malas paskatīties uz kolēģu darbu, pēc tam ir vieglāk saprast, cik komisijai grūti vērtēt, ka jāredz, jāpieraksta un jāsecina, kā nodejots. Tā ir vērtīga pieredze,” domās dalījās Gunta Skuja, piebilstot, ka kolektīvi izraudzījušies piemērotu repertuāru, kas ir svarīgi. ” Viens ir tehniski nodejot, pavisam kas cits sniegt māksliniecisku priekšnesumu,” atgādināja horeogrāfe.

Iveta Pētersone – Lazdāne par savējiem bija priecīga: “Tik daudz jaunu, staltu, smaidīgu, ar dejasprieku apveltītu cilvēku, kuriem dejošana dzīvē ir svarīga! Pamanīju, ka daļai tas nav tikai vaļasprieks, bet jau dzīves stils. Biju pārsteigta par “Zelta virpuli”, bet jau jāsāk domāt par sastāva atjaunošanu. Pēc gada atpūtas priecēja “Veselava”. “Idumeja” C grupas jaunieši pirmoreiz piedalījās skatē, viņi iemēģināja savu varēšanu, lai turpinātu. Pieredze noderēs. Vadītāji rūpīgi izraudzījušies repertuāru – vienu deju atbilstoši kolektīva līmenim, otru nedaudz sarežģītāku. Daudz jāstrādā pie pēdu tehnikas, rokām trūkst plastikas, bija dejas, kurās tas bija ļoti svarīgi. Prieks par vadītājiem, viņi nopietni strādā,” pārdomās dalījās virsvadītāja un ar gandarījumu uzsvēra: ” Lepojos ar saviem dejotājiem!”

Lai gan žūrija bija stingra, tās vērtējums bija ļoti augsts. C grupā Straupes “Idumeja” (vadītāja Ginta Berķe) saņēma 2.pakāpes vērtējumu, B grupā – “Piebaldzēni” (Lāsma Skutāne), ” Kande” (Andis Kozaks), “Veselava” (Emerita Gruzde), “Virpulis” (Uldis Blīgzna), “Idumeja” (Ginta Berķe) – 1.pakāpes vērtējumu. “Zelta virpulis” skatē saņēma augstākās pakāpes vērtējumu. Īpaša šī skate bija “Raitajam solim”. Kolektīvs izvirzīts 2016.gada Tautas deju ansambļu skatei. “Tas mums ir būtisks uzdevums, iekļūt A deju kolektīvu kategorijā un godam piedalīties Tautas deju ansambļu svētkos, kas notiks Cēsīs. Svētkos varēs piedalīties tikai A kategorijas ansambļi. Līdz šim “Raitajam solim” pietrūka dejotāju, A grupas kolektīvos jābūt 12 pāriem. Repertuārs apgūts, rādīsim, ko varam. Līdz skatei Rīgā vēl ir nedaudz laika, jāstrādā,” pastāstīja “Raitā soļa” vadītājs Andis Kozaks.

Dejotājiem apriņķa deju kolektīvu virsvadītāja atgādināja, ka, lai arī vasara būs klusāka, jau rudenī jāsāk nopietni strādāt, jo divu gadu garumā būs atlases skates. Pieņemts lēmums, ka svētkos dejos tikai paši labākie, nevis visi. Nākamgad kolektīviem būs obligātā skate.

“Gribējās, lai šīgada skate ir koncerts. Būtu ļoti priecīga, ja vecāki, vecvecāki būtu priecājušies līdzi dejotājiem, atbalstītu. Tas svarīgi ikvienam, kurš ir uz skatuves. Skatītāju zālē varēja būt vairāk. Mums jānovērtē tie, kuri savu laiku velta dejošanai, latviešu deju attīstībai un popularizēšanai,” sacīja Iveta Pētersone – Lazdāne.